Filipe Pereira, joka tunnetaan myös nimellä Filipe Linz, on saanut yhden vuoden ja 15 päivän toimitsijakiellon seksuaalisesta häirinnästä ja syrjinnästä portugalilaisseura Guia FC:ssä. Lisäksi Linzille on määrätty tuhat euroa sakkoja, uutisoi Record (ulkoinen linkki).

Portugalin jalkapalloliiton avaamassa tutkinnassa selvisi, että Linz oli lähettänyt valmentamilleen Guian naispelaajille säädyttömiä viestejä. Yhdessä viestissä hän ehdotti, että pelaajan kannattaisi kuvata itsestään aikuisviihdesisältöä Onlyfans-nettisivustolle, ja vakuutti, että hän maksaisi sisällöistä.

Eräässä toisessa viestissä Linz puhui suihkussa käymisestä yhdessä.

Linz valmensi Guian naisten joukkuetta neljän kauden ajan ennen siirtymistään miesten joukkueen peräsimeen. Portugalin lajiliitto on hyllyttänyt kuukaudeksi Guian puheenjohtaja Alexandre Reisin, varapuheenjohtaja Sandra Santosin ja kolmannen johtohenkilön Sandra Vicenten, koska nämä olivat lukinneet Linzin valmennettavien jättämät valitukset lukkojen taakse.

Linz kirjoitti viime viikolla Instagramissa puolustuksekseen, että viestejä ei ollut tarkoitettu julkisuuteen ja että ne sen takia kuulostavat pahoilta.

– Tilanne johtuu enimmäkseen [pelaajien] reaktiosta pienentyneeseen [vastuuseen joukkueessa]. Sitä seurasi kanssapelaajien vaikutus ja yritys punoa narratiivia, joka ei vastaa sitä, mitä oikeasti [on] tapahtunut, Linz esitti.

Linkki Instagram-julkaisuun.

LUE MYÖS: