FIFA avasi matopurkin, joka ei mene enää kiinni. Se lykkäsi amerikkalaishyökkääjä Folarin Balogunin punaisesta kortista saamaa pelikieltoa, ja nyt Englanti on kärkyllä.

Sky Sports kertoi myöhään perjantai-iltana, että Englannin jalkapalloliitossa harkitaan valitusta Jarrel Quansahin punaisesta kortista. Quansah, 23, ajettiin ulos miesten MM-kilpailujen neljännesvälierässä Meksikoa vastaan.

Taklauksesta tuomittiin punainen kortti VAR-tarkastuksen jälkeen.

Englannin päävalmentaja Thomas Tuchel arvosteli tuomarien tasoa ottelun jälkeen. Hänellä on oma lehmä ojassa, koska ilman Quansahia häneltä puuttuu melkein tyystin pelaaja, jolla olisi kokemusta oikeana laitapuolustajana pelaamisesta.

Päätöstä siirtää Balogunin saamaa rangaistusta tuonnemmaksi on kyseenalaistettu voimakkaasti kisojen isäntämaan Yhdysvaltojen ulkopuolella, koska sitä ei olla perusteltu julkisuudessa.

Kun New Yorkin pormestarilta, pitkän linjan jalkapalloseuraajalta Zohran Mamdanilta kysyttiin maanantaina mielipidettä kohupäätöksestä, hän siteerasi José Mourinhoa:

– Valitsen oikeastaan olla puhumatta. Jos puhun, [tiedossa on] isoja ongelmia.

Rivien välistä voi tulkita, että Mamdani ei olisi itse puhunut asian puolesta.

LUE MYÖS: