Islantilaisvahdin huima osuma kiilasi Puskás-suosikkien joukkoon – ”Meillä taitaa olla tässä vuoden maali”
Puskás-palkinnon ennakkoasetelmat menivät uusiksi torstaina, kun Þór Akureyrin maalivahti Aron Birkir Stefánsson kiskaisi Islannin liigassa maalin omalta kenttäpuoliskoltaan.
Aron Birkir iski vapaapotkusta Þór Akureyrin 3–0-maalin KR Reykjavíkia vastaan. Osuma osoittautui sarjajumbolle tärkeäksi, sillä sarjassa kakkosena oleva KR Reykjavík nousi ottelun lopussa tasoihin 3–3.
– Meillä taitaa olla tässä vuoden 2026 maali, kehui tšekkiläinen Martin Augustin lyhytviestipalvelu X:ssä.
FIFA jakaa joka vuoden marraskuussa Puskás-palkinnon hienoimmasta miesten kilpailuissa tehdystä maalista.
Lue myös: ”Suoraan jalkapallon museoon” – Puskás-palkinto voidaan jakaa jo nyt (13.4.)
Maali oli Aron Birkirin uran ensimmäinen.
Torjuntahommien hoitamisessa 27-vuotias islantilainen sen sijaan voisi kaivata enemmän tukea. Hän on ollut kuluvalla kaudella tolppien välissä joukkueensa jokaisessa ottelussa, mutta palloja on mennyt omiin huimaa tahtia.
Aron Birkir on päästänyt keskimäärin 2,69 maalia ottelua kohti. Tahti ei välttämättä heti tasaannu, sillä seuraavissa otteluissa vastaan asettuu ensin sarjakolmonen Fram ja sitten sarjakärki Víkingur Reykjavík.
Lue myös: Ronald Koeman junior pisti isäänsä paremmaksi – maalivahti teki maalin (18.5.)
Aron Birkir on Þór Akureyrin kapteeni. Hän pelasi yhteensä kahdeksan ottelua Islannin poikien maajoukkueissa.
- Näkökulma: Portugali ei olisi sama ilman Cristiano Ronaldoa – yksi mies muutti kokonaisen jalkapallomaan
- Cristiano Ronaldon koskettava jäähyväiskirje portugalilaisille: ”Annoin kaikkeni Portugalin puolesta”
- Virallista: Cristiano Ronaldo päättää maajoukkueuransa
- Nyt jysähti – Harry Kanen uudesta sopimuksesta paljastui hurja tieto
- Virallista: Bayern München teki jatkosopimuksen Harry Kanen kanssa
- Mestarien liigassa tehtiin historiaa – suomalaisseuran karmea ennätys ei silti rikkoutunut
- Mestarien liigassa ennätykselliset murskajaiset – jo tunnin kohdalla 7–0!
- Liverpool koki yllätystappion – Kaan Kairisen joukkue oli lähellä jysäyttää Real Madridia vastaan
- Suomalaishuippu kohtaa Real Madridin Mestarien liigassa
- Virallista: Juhani Ojala lopettaa uransa
- Jacob Friis latasi SuomiFutikselle suoraan Glen Kamarasta: ”Sillä on seurauksia”
- Virallista: Kapteeni poistuu TPS:stä – ”En vaihtais päivääkään”
- Haastattelu: ”Meidän on onnistuttava kaikessa” – Pikkuhuuhkajat historiallisen tempun äärellä
- Nyt jysähti – Harry Kanen uudesta sopimuksesta paljastui hurja tieto
- Jude Bellinghamin isä iski 7 maalia Englannille murskavoitossa
- 17-vuotiaalle suomalaislupaukselle jättisiirto – ”Merkittävä siirtokorvaus”
- Mestarien liigassa ennätykselliset murskajaiset – jo tunnin kohdalla 7–0!
- Virallista: Cristiano Ronaldo päättää maajoukkueuransa
- Virallista: Ilveksen pelaaja siirtyy IF Gnistaniin
- Lamine Yamal laittoi taas ennätyksiä uusiksi – nyt jalkoihin jäi Kylian Mbappé