R. Eremenkon valmentaja: Olimme ylivoimaisia
Suomen A-maajoukkueen pelintekijä Roman Eremenko pelasi täydet 90 minuuttia, kun hänen seurajoukkueensa Kiovan Dynamo jyräsi PFC Litex Lovechin Eurooppa-liigan karsintapelissä. Ennen matsia Eremenko oli muutaman päivän sairastuvalla virusinfektion takia, mutta joukkueen tärkeä lenkki saatiin pelikuntoon.
Dynamo oli selkeässä suosikin asemassa voitettuaan jo otteluparin ensimmäisen osan vieraissa 2-1. Artem Milevski vei torstaina Dynamon 74. minuutilla 1-0 johtoon, mikä lopetti Litexin pyristelyn. Dynamo jatkaa Eurooppa-liigan lohkovaiheeseen yhteismaalein 3-1. Dynamon päävalmentaja Juri Semin piti suojattiensa esitystä ylivoimaisena.
– Tänään Bulgarian mestarin ja Dynamon välillä pelattu matsi ei ollut poikkeus – se oli erittäin jännittävä peli. Olemme tyytyväisiä tulokseen ja siihen, että pääsimme Eurooppa-liigan lohkovaiheeseen. Tämä on erittäin tärkeää meille. Tänään olimme hermostuneita alussa ja Litexillä oli kaksi paikkaa. Mutta sen jälkeen olimme ylivoimaisia ja saimme ansaitun voiton, Semin summasi ottelun lehdistötilaisuudessa.
//
LUE MYÖS:
👉 Vuoden kovin tarjous: 1€ = 60 ilmaiskierrosta ilman kierrätystä!
- Talleta 1€
- Saat heti 60 ilmaiskierrosta!
- Ei kierrätysvaatimusta!
- Juho Talvitien NAC Breda putosi Hollannin pääsarjasta – ottelu jouduttiin keskeyttämään
- Toni Koskela kaatoi Stuart Baxterin Allsvenskanissa – Anthony Olusanya iski maalin
- Ennennäkemätöntä – Bundesliigan naispäävalmentajalta historiallinen temppu
- Näin Jani Honkavaara kommentoi ensimmäistä derbyvoittoaan: ”Olen todella ylpeä”
- FC Barcelona on La Liga -mestari toista vuotta putkeen
- Jani Honkavaara katkaisi Djurgårdenin karun kurimuksen – derbyvoitto irtosi kohutilanteen avustamana
- Iran vaatii takeita MM-kisoihin osallistumiselle – asetti liudan vaatimuksia
- Lionel Messi rikkoi taas yhden ennätyksen
- Donald Trump kommentoi MM-lippujen hintoja
- Juventuksen peli oli ohi 12 sekunnissa
- Taas se nähtiin: fanien ei pitäisi saada päättää palkinnoista
- Juventuksen peli oli ohi 12 sekunnissa
- Äkkirikastunut nousukas tekemässä ”PSG:t” Englannissa
- Joukkue putosi vihaa herättäneiden sääntökiemuroiden takia – viranomaiset puhalsivat pilliin
- Jani Honkavaara katkaisi Djurgårdenin karun kurimuksen – derbyvoitto irtosi kohutilanteen avustamana
- Lionel Messi rikkoi taas yhden ennätyksen
- FC Barcelona on La Liga -mestari toista vuotta putkeen
- Lionel Messi avautui Cristiano Ronaldosta – tällainen kaksikon suhde oikeasti oli
- Donald Trump kommentoi MM-lippujen hintoja
- Iran vaatii takeita MM-kisoihin osallistumiselle – asetti liudan vaatimuksia
Suomen A-maajoukkueen pelintekijä Roman Eremenko pelasi täydet 90 minuuttia, kun hänen seurajoukkueensa Kiovan Dynamo jyräsi PFC Litex Lovechin Eurooppa-liigan karsintapelissä. Ennen matsia Eremenko oli muutaman päivän sairastuvalla