VPS neuvottelee maalitykkinsä kanssa – ”Emme ole luovuttaneet”
Kuva: Juha Tamminen
Vaasan Palloseura on avannut sopimustilannettaan. VPS käy edelleen neuvotteluja usean eri pelaajan kanssa.
Kerroimme keskiviikkona, että Vepsu ei käytä keskuspuolustaja Augustine Jibrinin ja keskikentällä tai puolustuksessa esiintyneen Mustafa Makin sopimuksessa olleita optioita (lue lisää tästä).
Päävalmentaja Olli Huttusen mukaan näyttää todennäköiseltä, etteivät myöskään O’Brian Woodbine ja Örebrosta lainalla ollut Denis Abdulahi jatka joukkueessa. Sen sijaan joukkue neuvottelee Riku Heinin, Kim Bölingin, Juuso Kevarin ja Steven Morrisseyn kanssa.
– Morrisseyn kohdalla emme ole luovuttaneet, mutta mitään ei myöskään ole pystytty sopimaan. Bölingiä ei enää suunnitella hyökkääjäksi, vaan keskikentän keskustaan, jossa hän esitti muutamassa pelissä erittäin lupaavia otteita, Huttunen kertoo seuran verkkosivuilla.
Nuorille vastuuta
Vepsun valmennusjohto on antamassa nuorille vastuuta. Miika Niemen lisäksi liigajoukkueeseen ovat tyrkyllä Tomi Paananen, Niki Lammi ja Joonas Vahtera. – Miikalla on ihan täysi potentiaali nousta liigapelaajaksi. Hän on nopea, röyhkeä ja vahva. Toppari Paananen on tehnyt paljon työtä kesän mittaan ja tullut entistä raamikkaammaksi. Nikillä on jo pitemmältä ajalta kokemusta edustusjoukkueen kanssa harjoittelusta. Vahtera taas on nuorempaa ikäluokkaa, mutta hän on lahjakas poikamaajoukkueiden vakiokasvo. Huttunen myös vihjaa, että Vaasasta kantautuu siirtouutisia ensi viikolla: – Toivottavasti pystytään ensi viikolla julkistamaan ensimmäinen uusi pelaajasopimus. Sen eteen teemme tässä töitä.LUE MYÖS:
VUODEN KOVIN TARJOUS! SAAT 1 EUROLLA 50 KIERRÄTYSVAPAATA ILMAISKIERROSTA
- Talleta 1€
- Saat heti 50 ilmaiskierrosta peliin Book of Dead!
- Ei kierrätysvaatimuksia!
- Ranskalaismedian tiedot: Glen Kamarasta uusi tarjous
- Huhut Matias Siltasen ympärillä kiihtyvät – näin seurapomo kommentoi ruotsalaismedialle: ”Se pitää paikkansa”
- Expressen: KuPS lähellä ulkomaalaispelaajan hankintaa
- HJK:n Viljamaa ottaa jättiaskeleen urallaan – siirto Juventukseen
- Kaikki jalkapallon miesten Suomen Cupista 2026
- FM: Glen Kamara olisi halunnut siirtyä takaisin Englantiin
- Kiinan presidentti saattoi katsoa KuPSin ottelua
- Lähde: Huuhkajien keskikenttäpelaajaa on estetty siirtymästä Englantiin
- Kuva Italian alasarjatuomarista levisi maailmalla – miehet ovat rynnänneet katsomoihin
- Analyysi tuo esiin epämiellyttäviä totuuksia Leo Waltan siirtospekulaatioista
- FM: Glen Kamara olisi halunnut siirtyä takaisin Englantiin
- Kiinan presidentti saattoi katsoa KuPSin ottelua
- Analyysi tuo esiin epämiellyttäviä totuuksia Leo Waltan siirtospekulaatioista
- Kuva Italian alasarjatuomarista levisi maailmalla – miehet ovat rynnänneet katsomoihin
- Juuri nyt: KuPSin Otto Ruoppi siirtyy Bundesliigaan
- Lähde: Huuhkajien keskikenttäpelaajaa on estetty siirtymästä Englantiin
- Karim Benzema suuttui ja meni lakkoon – seura yrittää korjata tilanteen
- Huuhkajien Ville Koski siirtyy Espanjan La Ligaan
- Mestarien liigan arvonta suoritettu – suurseuroja vastakkain heti
- Manchester Cityn akatemian kasvatti IFK Mariehamniin
Vaasan Palloseura on avannut sopimustilannettaan. VPS käy edelleen neuvotteluja usean eri pelaajan kanssa.
Kerroimme keskiviikkona, että Vepsu ei käytä keskuspuolustaja Augustine Jibrinin ja keskikentällä tai puolustuksessa esiintyneen Mustafa Makin sopimuksessa olleita optioita (lue lisää