SJK:lle uusi toimitusjohtaja
Kuva: Juha Tamminen
Seinäjoen Jalkapallokerhon uusi toimitusjohtaja on entinen jalkapalloilija ja valmentaja Kari Martonen. Martonen aloittaa uudessa toimessa tammikuun alussa.
Martosella ei ole varsinaista aiempaa kokemusta seurajohdon tehtävistä, mutta hän on ollut jalkapalloseuroissa mukana yli 40 vuotta.
– Martosessa meidät vakuutti kokonaisuus. Hänellä on vankka jalkapallopuolen kokemus, hän on ihmisenä hyvä tyyppi ja hän osaa toimia johtajana. Lisäksi hän tietää mitä seuratyö Suomessa on ja hän on myös aiemmin siviilityössään johtanut talousvastuullista yksikköä, kommentoi SJK hallituksen jäsen Janne Kotamäki Martosen valintaa.
50 vuotta tänä vuonna täyttänyt Martonen on pelannut 248 pääsarjaottelua ja tehnyt 22 maalia HJK:n ja Hakan paidassa. Hän oli mm. voittamassa kolmea Suomen mestaruutta HJK:ssa vuosina 1985, 1987 ja 1988 sekä Hakassa vuonna 1995.
Martonen on suorittanut valmentajana UEFA Pro JVK-tutkinnon sekä Vierumäen Urheiluopiston erikoisammattivalmentajatutkinnon ja toiminut valmentajana Veikkausliigan Hakassa ja Hongassa sekä päävalmentajana JJK:ssa.
Lähde: SJK:n tiedote
LUE MYÖS:
👉 Vuoden kovin tarjous: 1€ = 60 ilmaiskierrosta ilman kierrätystä!
- Talleta 1€
- Saat heti 60 ilmaiskierrosta!
- Ei kierrätysvaatimusta!
- Näin käy Eurooppa-liigan ja Konferenssiliigan tv-oikeuksille
- Mestarien liigasta iso tieto – esitysoikeudet vaihtavat osoitetta Suomessa
- Pikkuhuuhkajien pelaaja saatetaan nähdä kesän MM-kisoissa
- Pelaajat syyttävät saudiliigan järjestelevän mestaruutta törkeästi Cristiano Ronaldolle – nyt CR7 avasi suunsa
- Valioliigajoukkue nimesi päävalmentajakseen Michael Jacksonin
- Suositaanko Cristiano Ronaldon seuraa? – tähtitoppari raivostui
- Mika Ääritalo nousi esiin Turkin sosiaalisessa mediassa – fanit ryntäsivät puolustamaan TPS-ikonia
- Keskiviikko tuotti pienoisen pettymyksen FC Interille ja HJK:lle
- Tammelan stadion pääsi harvalukuiseen joukkoon
- MM-kisoissa kokeillaan lisää uusia sääntöjä – sääntöjen rikkomisesta punainen kortti
- Kommentti: Nora Heroumin paikka ei ole Mestarien liiga -lähetyksessä
- Mika Ääritalo nousi esiin Turkin sosiaalisessa mediassa – fanit ryntäsivät puolustamaan TPS-ikonia
- Tammelan stadion pääsi harvalukuiseen joukkoon
- John Guidetti uskoo Jani Honkavaaran saavan potkut kesken kauden
- MM-kisoissa kokeillaan lisää uusia sääntöjä – sääntöjen rikkomisesta punainen kortti
- Pikkuhuuhkajien pelaaja saatetaan nähdä kesän MM-kisoissa
- Haastattelu: Urho Nissilä jäämässä ensi kaudeksi Unkariin
- Jättipaukku lähellä Suomen Cupissa – 17-vuotias debytantti astui esiin ”ikimuistoisessa jännitysnäytelmässä”
- Keskiviikko tuotti pienoisen pettymyksen FC Interille ja HJK:lle
- Suomen Cupissa nähtiin korkean riskin ottelu – “Yksi faneista raudoitettiin”