Rovaniemen Palloseura on tehnyt kolme uutta pelaajasopimusta, seura tiedotti tiistaina. Sopimuspelaajat ovat puolustaja Jarkko Lahdenmäki, 22, keskikenttäpelaaja Juuso Majava, 24, ja hyökkääjä Simo Roiha, 23. Sopimusten myötä RoPSin Veikkausliigajoukkueessa on nyt 22 pelaajaa.

Lahdenmäki jatkaa seurassa vuoden mittaisella sopimuksella. Tuleva kausi on Jarkolle jo viides perättäinen joukkueessa. Otteluita sinipaidoissa kemijärveläislähtöiselle topparille on kertynyt 56.

Majava palaa kasvattajaseuraansa vuoden mittaisella sopimuksella oltuaan välillä neljän kauden ajan Oulussa. Oulussa Juuso edusti AC Oulua kolmen kauden ajan ja yksi kausi meni OLS:n riveissä. Miehen Oulun reissua varjostivat lukuisat loukkaantumiset, jotka pitivät hänet pitkään poissa pelikentiltä.

Roiha saapuu RoPSiin farmiseura FC Santa Clausista kahden vuoden mittaisella sopimuksella. Urallaan alasarjoissa runsaasti maaleja paukutellut Roiha voitti viime kaudella Pohjois-Suomen Kolmosen maalipörssin 21 maalilla.

Seuran päävalmentaja Juha Malinen kommentoi sopimuksia seuraavasti.

– Nyt julkaistut sopimukset ovat tärkeä osa joukkueen identiteettiä. Kyseessä on rovaniemeläiskolmikko, joilta kaikilta odotetaan vahvan taisteluilmeen lisäksi omaa läpimurtoa, sanoo Malinen seuran kotisivuilla.