Allsvenskan-pelaajaa epäillään törkeästä rikoksesta – pitkä vankeustuomio uhkaa
Kuva: Juha Tamminen
Ruotsin jalkapalloliiga Allsvenskanin kausi on käynnistynyt skandaalinkäryisesti. Heti avauskierroksella jalkapallokannattaja menehtyi Helsingborgin ja Djurgårdenin välistä ottelua edeltäneissä hulinoissa kaupungin kaduilla. Nyt Allsvenskan-pelaajaa epäillään vakavasta rikoksesta.
24-vuotias AIK-hyökkääjä Teteh Bangura haettiin poliisikuulusteluihin sunnuntai-iltana. Sierra Leonesta kotoisin olevaa Banguraa epäillään törkeästä naisiin kohdistuvasta rikoksesta. Kyseisellä rikosnimikkeellä tarkoitetaan tekijän lähipiiriin kuuluvaan tai samassa osoitteessa asuvaan naishenkilöön kohdistettua fyysistä tai seksuaalista väkivaltaa.
Realisten-lehden mukaan Banguran rikoksen epäillään tapahtuneen tämän vuoden tammikuun ja huhtikuun välisenä aikana. Mikäli Banguran todetaan syyllistyneen rikokseen, häntä odottaa vankilatuomio. Tuomion pituus on vähintään yhdeksän kuukautta ja enintään kuusi vuotta.
– Meitä on informoitu tapahtuneesta. Nyt odotamme, mitä tutkimuksissa paljastuu, AIK:n edustaja kommentoi Aftonbladetissa.
Teteh Bangura teki AIK:lle kaudella 2011 15 maalia 17 ottelussa. Sen jälkeen hän siirtyi Turkin liigan Bursasporiin, josta mies palasi täksi kaudeksi takaisin Ruotsiin.
Tukholman AIK:ssa pelaa myös suomalaishyökkääjä Eero Markkanen.
LUE MYÖS:
Vain Tuohen vanhoille asiakkaille: 1€ talletuksella 30 kierrätysvapaata ilmaiskierrosta!
- Talleta 1€
- Saat heti 30 ilmaiskierrosta!
- Huuhkajien Arttu Hoskosesta harmittava tieto
- Katastrofi vältetty – lihavassa riidassa ollut Veikkausliiga tiedottaa sopimuksesta
- Veikkausliigaennakko 2026: AC Oulu nousee pohjamudista kärkikahinoihin
- Oulussa valmistaudutaan historialliseen kauteen – Rasmus Karjalainen: ”Voimme luoda jotain pysyvää”
- Tässä ne ovat! Kaikki MM-kisojen osallistujamaat selvillä
- Italian jalkapalloliiton puheenjohtaja Gennaro Gattuson asemasta kriisin keskellä: ”Pyysin häntä jäämään”
- Koskettava ilta – Lionel Messi ja Argentiina jättivät jäähyväiset
- Italia ei selviytynyt taaskaan MM-kisoihin – näin italialaismediassa reagoitiin
- Veikkausliigaennakko 2026: Jarkko Wissin SJK taistelee paikasta ylemmässä loppusarjassa
- Kolmas peräkkäinen fiasko – Gennaro Gattuso: ”Emme ansainneet tätä”
- Harvinaisen raju ulostulo Veikkausliigalta – kauden alun uhataan olevan vaarassa
- Jättipaukku! Italia jälleen ulos MM-kisoista
- Koskettava ilta – Lionel Messi ja Argentiina jättivät jäähyväiset
- Veikkausliigaennakko 2026: IF Gnistan lähtee jopa liian kunnianhimoisella tavoitteella kauteen
- Katastrofi uhkaa futiskautta: KTP:n ja Hakan ottelu joudutaan siirtämään
- KuPS vahvistuu uuden Veikkausliiga-kauden alla
- Italia ei selviytynyt taaskaan MM-kisoihin – näin italialaismediassa reagoitiin
- Veikkausliigaennakko 2026: VPS luottaa projektiinsa tälläkin kaudella
- Veikkausliigaennakko 2026: Jarkko Wissin SJK taistelee paikasta ylemmässä loppusarjassa
- Haastattelu: Tuomas Koivisto selätti uransa vaikeimman kauden – ”En sano, että usko olisi alkanut loppumaan, mutta…”