BBC: Perinteikäs Valioliiga-seura laitettu myyntiin
Valioliigassa kuluvalla kaudella sijalle 15 yltänyttä Aston Villaa on laittamassa myyntiin, kertoo BBC Sport.
Vuonna 2006 seuran noin 63 miljoonalla punnalla ostanut yhdysvaltalaisliikemies Randy Lerner tiedottanee myöhemmin maanantaina asiasta.
Villa varmisti sarjapaikkansa vasta viimeistä edellisellä kierroksella ja eroa putoamiseen jäi vain viisi pistettä. Joukkue on ollut lähellä putoamista myös kaksi edellistä kautta. Samalla manageri Paul Lambertin jatko on vaakalaudalla.
Villa on yksi vanhimmista ja menestyneimmistä jalkapalloseuroista Englannissa. Seura on perustettu vuonna 1874 ja se on voittanut neljänneksi eniten titteleitä kaikista englantilaisseuroista. Edellinen pokaali on kuitenkin vuodelta 1996, jolloin se voitti Liigacupin.
LUE MYÖS:
1€ = 10€ arvosta ilmaiskierroksia ilman kierrätystä!
- Talleta 1€
- Saat heti 50 ilmaiskierrosta Tuohi 1000 -peliin (arvo 0,20€ per kierros)!
- Ei kierrätysvaatimusta!
- LIVESEURANTA: Mieletön välierä – Ranska vastaan Espanja!
- John Terry MM-välierästä: ”Englannilla on paperilla paljon parempi joukkue”
- Ranskan päävalmentaja paljasti – tämä on Kylian Mbappén pelikunto ennen MM-välierää
- Lamine Yamal paljasti syntymäpäivätoiveensa ennen MM-välierää
- Matias Siltanen aloitti Djurgårdenin pelin poikkeuksellisesti penkiltä – näin seura kommentoi
- Altti Hellemaa siirtyy Allsvenskanista Veikkausliigaan
- Fifan myöntämä poikkeuslupa pääsee käyttöön viimeistä kertaa – MM-välierä kohteena
- Xabi Alonso teki radikaalin ratkaisun – Chelsea-tähti jätettiin ulos
- MM-kisoista pudotettu videotuomari, 38, on kuollut
- Tehot Veikkausliigassa poikivat satojentuhansien eurojen siirron – joukkueessa nyt kaksi suomalaista