MP:lle hyökkääjävahvistus – ”Tuo nopeutta ja vastaiskuvaarallisuutta”
Kuva: Juha Tamminen
Mikkelin Palloilijat on vahvistanut rivejään hyökkääjällä. Yhdysvaltalainen Harrison Hanley liittyy joukkueeseen vuoden sopimuksella.
Hanley oli jo tammi-helmikuussa kolmisen viikkoa joukkueen mukana. Hyökkääjän tontin lisäksi Hanley voi pelata myös keskikentän laidalla.
Vuodet 2010-2013 Hanley pelasi Santa Claran yliopiston Broncosissa. Yliopiston jälkeen Hanley on ollut NASL-joukkueiden testissä, mutta sopimusta nämä jaksot eivät poikineet.
– Harrison tuo joukkueeseen etenkin nopeutta ja tarvittavaa vastaiskuvaarallisuutta. Hyvänä pallon kanssa kääntyjänä hänellä on kyky suunnata peliä eteenpäin. Edellytyksiä on pelata sekä hyökkääjänä että laitapelaajana, päävalmentaja Ilkka Mäkelä kertaa seuran verkkosivuilla.
– Ykkönen vaikuttaa todella mielenkiintoiselta sarjalta, joka on arvostettu ja sarjassa pelaa monia todella hyviä joukkueita. Sarja tarjoaa hyvän haasteen ja mahdollisuuden sekä minulle kasvaa pelaajana että joukkueelle kehittyä ryhmänä, sanoo puolestaan Hanley.
LUE MYÖS:
- Onko tässä mitään järkeä? Harry Kane pani historiakirjat uusiksi
- Jussi Leppälahti tuimana: ”Ehkä pienen kritiikin siemenen heitän tuohon Veikkausliigan jatko-ohjelmaan”
- Tragikoominen näky – IFK Mariehamnin toppari miinoitti joukkueensa loppukauden
- 17-vuotias keskikenttäpelaaja tekee IFK Mariehamnin maalit – ”On kyllä aika poikkeuksellinen talentti”
- Lukas Hradeckyn pomo: En ole tyytyväinen
- Ranskan toiseksi menestynein seura rajussa ahdingossa – pelottava esimerkki
- Cristiano Ronaldon maajoukkueura jatkuu
- Luis de la Fuente nimesi ensimmäisen ryhmänsä MM-kullan jälkeen – kaksi uutta kasvoa mukaan
- Katso: Espanjan joukkue nimetty Pikkuhuuhkajat-otteluun – suurseurojen nuorukaiset Tammelaan
- Viljami Sinisalo palasi Celticin tolppien väliin – Eurooppa-liiga käyntiin tappiolla
- Kuka Pohjanpalo? Norjalaishyökkääjä loistaa yllättäen Palermon kuumimpana maalipyssynä
- Katso: Espanjan joukkue nimetty Pikkuhuuhkajat-otteluun – suurseurojen nuorukaiset Tammelaan
- Haastattelu: Matias Siltanen jäi Djurgårdeniin taistelemaan Ruotsin mestaruudesta – ”Kaksijakoiset fiilikset”
- Yhdysvalloissa tapahtuu jotain poikkeuksellista – 16-vuotias poika mättää tehoja samaa tahtia Lionel Messin kanssa
- Johan on valinnanvaraa: Jürgen Klopp nimesi kaksi erillistä kokoonpanoa Saksasta
- Luis de la Fuente nimesi ensimmäisen ryhmänsä MM-kullan jälkeen – kaksi uutta kasvoa mukaan
- Brasilialainen teinipoika, 14, on futismaailman kuumimpia tulevaisuuden nimiä – somessa miljoonia seuraajia
- Viljami Sinisalo palasi Celticin tolppien väliin – Eurooppa-liiga käyntiin tappiolla
- 6-0! HJK murskavoittoon UEFA Youth Leaguessa
- Lukas Hradeckyn pomo: En ole tyytyväinen