© Kuva: Juha Tamminen

PK-35 Vantaassa sulateltiin Veikkausliiga-avauksen karmeaa romahdusta: ”Tulosta on vaikea niellä”

Veikkausliigan noussut PK-35 Vantaa näytti jo hetken etenevän upeaan avausvoittoonsa sarjassa, kun joukkue johti RoPS:ia lauantaina jo 3-0-lukemin toisen puoliajan alkuminuuteilla kotikentällään.

Viime kauden hopeajoukkue kuitenkin juhli lopulta kolmea pistettä 4-3-vierasvoitolla.

PK-35 Vantaan valmennusvastuussa Shefki Kuqin toimitsijakiellon seurauksena oli apuluotsi Jose Riveiro, joka näki ottelussa paljon hermostuneisuutta – olihan kyseessä monille pelaajillekin ensimmäinen liigapeli.

– Tämä oli meille kaikille jännittävä päivä, sillä seuran edellisestä liigakaudesta oli kulunut niin paljon aikaa. Tulosta on vaikea niellä, mutta saamme tästä arvokasta oppia, Riveiro totesi seuran kotisivuilla.

– Tämä on meille hyvä oppitunti siinä, että emme pelaa enää Ykkösessä. Nyt olemme Veikkausliigassa ja, kuten näimme, RoPSilla on hyviä pelaajia, ja he eivät tarvitse montaa paikkaa ratkaistakseen pelejä.