Oscar väittää: ”Kiinan Superliiga haastaa vielä Valioliigan!”

Chelseasta Shanghai SIPG:hen siirtynyt brasilialaispelaaja Oscar väittää, että Kiinan Superliiga haastaa vielä jopa Englannin Valioliigan.
Kiinalaisseurat ovat sijoittaneet valtavasti rahaa pelaajiin, mutta ainakin vielä liigassa on tiukat säännöt ulkomaalaispelaajien määrästä.
– Jos he jatkavat samaan malliin kuin nyt, he voivat haastaa Valioliigan. Täällä on käynnissä paljon todella hyviä projekteja, Oscar sanoo Sky Sportsille.
– Totta kai vielä Valioliigassa on enemmän laatupelaajia, mutta myös kiinalaispelaajat ovat erittäin hyviä. He auttavat todella paljon meitä ulkomaalaisia.
Oscarin siirto herätti paljon pulinaa; miksi uransa parhaassa vaiheessa oleva pelaaja vaihtaa Valioliigan Kiinan liigaan?
– Siirtoni oli hyvä minulle, Chelsealle ja Shanghaille. Olen todella tyytyväinen, että tulin tänne. He käyttävät paljon rahaa pelaajiin saadakseen tästä liigasta kovatasoisemman. Sain tarjouksen heiltä, hyväksyin sen ja olen todella tyytyväinen, Oscar kertoo.
Voita 1000€ lahjakortti ruokakauppaan!
- Vastaa muutamaan nopeaan kysymykseen.
- Osallistu arvontaan.
- Voit voittaa 1000€ lahjakortin ruokakauppaan!
- KuPS sai kylmää kyytiä Eurooppa-liigan karsintojen playoff-kierroksella – pelaa Konferenssiliigan liigavaiheessa
- KuPS käytti option – maalitykki jatkaa seurassa
- IF Gnistan jatkosopimukseen ykköstopparinsa kanssa
- SJK:sta tuttu Terry Yegbe siirtymässä Ranskan pääsarjaan
- Huuhkajien valmennustiimiin kuuluvan Sergio Almenaran FC Kööpenhamina eteni Mestarien liigaan
- Santeri Haarala lähdössä lainalle toiseen Allsvenskan-seuraan
- Oliver Antman vaihtoon jo reilun kymmenen minuutin jälkeen – fanit kiehuivat: ”Valmentaja on hyödytön”
- Lionel Messi palaa kentille – Inter Miami jahtaa toista Leagues Cup -mestaruutta
- Raivo repesi Jacob Friisin Huuhkajat-valinnoista: ”Täysin käsittämätöntä, noloa puuhastelua”
- Erling Haaland ”vaihtaa nimensä” Suomi-otteluun
- Raivo repesi Jacob Friisin Huuhkajat-valinnoista: ”Täysin käsittämätöntä, noloa puuhastelua”
- Oliver Antman vaihtoon jo reilun kymmenen minuutin jälkeen – fanit kiehuivat: ”Valmentaja on hyödytön”
- Erling Haaland ”vaihtaa nimensä” Suomi-otteluun
- Teemu Pukki ei ole pelannut HJK:ssa mutta on yhtäkkiä Huuhkajissa – näin Jacob Friis selitti valintoja
- Kuudes peräkkäinen nollapeli! Toni Koskelan Kalmar nousi sarjakärkeen
- Mika Lehkosuo nimesi Pikkuhuuhkajat EM-karsintoihin – joukkue meni täysin uuteen uskoon
- SJK:sta tuttu Terry Yegbe siirtymässä Ranskan pääsarjaan
- Jacob Friis nimesi Huuhkajat syyskuun maaotteluihin – mukana yllätyksiä
- KuPSin eurovastustaja hankki valioliigapelaajan seitsemällä miljoonalla eurolla
- Santeri Haarala lähdössä lainalle toiseen Allsvenskan-seuraan