Turku ei toista kertaa petä – valmentajat ja kapteenit uskovat Shefki Kuqin joukkoihin
Kuva: Juha Tamminen
Veikkausliigan päävalmentajia ja kapteeneja pyydettiin ennakoimaan, mikä joukkue parantaa peliään viime kaudesta eniten. Ylivoimaiseksi suosikiksi nousi Shefki Kuqin valmentama FC Inter, joka päätti viime kautensa sijalle 11 ja joutui karsimaan sarjapaikastaan paikallisvastustajansa Turun Palloseuran kanssa.
Inter voitti kaksiosaisen karsinnan yhteistuloksella 2-0 ja säilytti paikkansa Suomen korkeimmalla sarjatasolla. TPS joutui pettymään ja valmistautuu tällä hetkellä pian alkavaan Ykkösen kauteen.
Yhteensä viittä päävalmentajaa ja kapteenia lukuunottamatta kaikki vastaajat odottavat turkulaisten parantavan Veikkausliigan viime kauden joukkueista eniten.
Inter onnistui säilyttämään ison osan viime sesongin rungostaan ja sen vahvistukset ovat todistaneet tasonsa joko Veikkausliigassa tai kansainvälisillä kentällä.
Liigan parhaisiin toppareihin kuuluva Faith Friday Obilor vaihtoi HJK:n paitaan, mutta Portugalin CD Nacionalista saapuneen Alan Henriquen odotetaan täyttävän nigerialaispuolustajan saappaat turkulaisten takalinjassa.
Viime kaudella 16 maalia pääsarjassa iskenyt Njazi Kuqi sai Saksasta aisaparikseen paluumuuttaja Timo Furuholmin, joka on iskenyt Interin paidassa 40 maalia 95 Veikkausliigan ottelussa.
Viime kauden lopulla ”Sheriffin” ryhmä aiheutti monille kärkipään todellisia vaikeuksia. Inter pelasi tasapelit mestari-MIFK:n, VPS:n ja RoPS:n kanssa ja voitti HJK:n syyskuun trillerissä 3-2. Ei siis mikään ihme, että Veikkausliigan pelaajilla ja valmentajilla on suuri luotto Interiin ja Shefki Kuqiin, joka on saanut rakentaa joukkuettaan suht rauhallisissa merkeissä koko talven.
Turkulaiset aloittavat kautensa 12.4 kotiottelulla Rovaniemen Palloseuraa vastaan.
Lähde: Veikkausliiga
LUE MYÖS:
Vain Tuohen vanhoille asiakkaille: 1€ talletuksella 30 kierrätysvapaata ilmaiskierrosta!
- Talleta 1€
- Saat heti 30 ilmaiskierrosta!
- Veikkausliigaennakko 2026: AC Oulu nousee pohjamudista kärkikahinoihin
- Oulussa valmistaudutaan historialliseen kauteen – Rasmus Karjalainen: ”Voimme luoda jotain pysyvää”
- Tässä ne ovat! Kaikki MM-kisojen osallistujamaat selvillä
- Italian jalkapalloliiton puheenjohtaja Gennaro Gattuson asemasta kriisin keskellä: ”Pyysin häntä jäämään”
- Koskettava ilta – Lionel Messi ja Argentiina jättivät jäähyväiset
- Italia ei selviytynyt taaskaan MM-kisoihin – näin italialaismediassa reagoitiin
- Veikkausliigaennakko 2026: Jarkko Wissin SJK taistelee paikasta ylemmässä loppusarjassa
- Kolmas peräkkäinen fiasko – Gennaro Gattuso: ”Emme ansainneet tätä”
- Jättipaukku! Italia jälleen ulos MM-kisoista
- Katastrofi uhkaa futiskautta: KTP:n ja Hakan ottelu joudutaan siirtämään
- Jättipaukku! Italia jälleen ulos MM-kisoista
- Harvinaisen raju ulostulo Veikkausliigalta – kauden alun uhataan olevan vaarassa
- Katastrofi uhkaa futiskautta: KTP:n ja Hakan ottelu joudutaan siirtämään
- Veikkausliigaennakko 2026: IF Gnistan lähtee jopa liian kunnianhimoisella tavoitteella kauteen
- KuPS vahvistuu uuden Veikkausliiga-kauden alla
- Upea maali! Pikkuhuuhkajille selvä voitto EM-karsinnoissa
- Veikkausliigaennakko 2026: VPS luottaa projektiinsa tälläkin kaudella
- Haastattelu: Tuomas Koivisto selätti uransa vaikeimman kauden – ”En sano, että usko olisi alkanut loppumaan, mutta…”
- Italia ei selviytynyt taaskaan MM-kisoihin – näin italialaismediassa reagoitiin
- Veikkausliigaennakko 2026: FC Lahti tutussa komennossa kauteen