Rajua draamaa SJK:n ja FC Lahden liiga-avauksessa
Kuva: Juha Tamminen
SJK ja FC Lahti avasivat veikkausliigakautensa sateisella Seinäjoen OmaSP-stadionilla. Lahti venyi 1-1-tasapeliin dramaattisessa ottelussa.
Lahti laittoi hyvin kampoihin koko ajan, erityisesti saksalaishyökkääjällä Hendrik Helmkellä oli muutama mainio tekopaikka, mutta puiden väliin hän ei osunut.
SJK:n Billy Ions kaadettiin 71. minuutilla rangaistusalueella, ja hän asettui itse laukomaan rangaistuspotkua. Veto meni kuitenkin oikealta ohi maalin. Ottelun erotuomari Jari Järvinen määräsi kuitenkin rangaistuspotkun uusittavaksi. Lahtelaiset protestoivat rajusti, mutta mikään ei auttanut. Ions vaihtoi nurkkaa ja upotti pallon vasempaan kulmaan.
82. minuutilla Helmke antoi kulmapotkun, johon saksalaispuolustaja Igor Jovanovic pääsi puskemaan täysin vapaasti. Pallo tuli maalin edessä päivystäneelle makedonialaispelaajalle Marko Simonovskille, joka ohjasi tasoitusosuman lähietäisyydeltä.
Mutta ei draama vielä siihen päättynyt.
89. minuutilla SJK:n Timo Tahvanainen laukoi kovaa, mutta Lahden maalivahti Aleksandr Vasjutin torjui. Richard Dorman siivosi paluupallon verkkoon, mutta tilanne liputettiin paitsioksi.
Minuuttia myöhemmin Lahden Pavel Nazimov roikotti pallon kotijoukkueen tolppaan, joten tilanteita riitti. Enempää tapahtumia ei nähty, joten molemmat ottivat avauspisteensä.
– Vähän oli hermostunutta peliä, mutta pystyimme luomaan ihan hyviä paikkoja. Emme saaneet vain palloa maaliin. Ihan viihdyttävä peli kuitenkin. Hiukan paremmalla maltilla ja viimeistelyllä olisimme voineet saada voiton, se oli otettavissa. Mutta pitää olla tyytyväinen tähänkin, sanoi Lahden kapteeni Mikko Hauhia ottelun jälkeen Ruutu+:n lähetyksessä.
LUE MYÖS:
Voita kisapaketti kahdelle jääkiekon MM-kisoihin!
- Vastaa muutamaan nopeaan kysymykseen.
- Osallistu arvontaan.
- Voit voittaa kisapaketin kahdelle jääkiekon MM-kisoihin Sveitsiin!
-
- Palkinto sisältää:
- otteluliput peliin Suomi-USA (18.5.)
- suorat lennot Helsinki-Zürich-Helsinki
- kahden yön majoituksen aamiaisineen
- lentokenttäkuljetukset
- Palkinto sisältää:
-
- Mika Lehkosuo hehkuttaa Matias Siltasta: ”Se on hänen superominaisuutensa”
- Yle: Palloliitto yritti houkutella Malick Thiawia Huuhkajiin – valitsi Saksan
- Pikkuhuuhkajien hyökkääjä loukkaantui Konferenssiliigan ottelussa – jäävätkö karsintaottelut väliin?
- Haastattelu: Rony Jansson kertoo, miten Toni Koskelan korkea vaatimustaso näkyy Kalmarin arjessa – ”Jos hän näkee, että joku laiskottelee treeneissä…”
- KuPS saa merkittävän summan eurojytkystään – tässä ovat jatkomahdollisuudet
- KuPS jysäytti jättimäisen voiton!
- Ruma tappio Mestarien liigassa – potkut tuli
- IFK Mariehamnilta valmentajauutisia
- Slovan Bratislavan valmentaja kertoi mielipiteensä KuPSista
- Simo Valakari puhui tulevaisuudestaan St. Johnstonessa
- Slovan Bratislavan valmentaja kertoi mielipiteensä KuPSista
- KuPS saa merkittävän summan eurojytkystään – tässä ovat jatkomahdollisuudet
- Ruma tappio Mestarien liigassa – potkut tuli
- KuPS jysäytti jättimäisen voiton!
- HJK hankki eurokentiltä himoitun päänahan
- Haastattelu: Rony Jansson kertoo, miten Toni Koskelan korkea vaatimustaso näkyy Kalmarin arjessa – ”Jos hän näkee, että joku laiskottelee treeneissä…”
- Graham Potter jätti konkarivahdin ulos Ruotsin maajoukkueesta: ”Tämä on minun päätös”
- Kommentti: Fabrizio Romano edustaa kaikkea sitä, mikä journalismissa on pielessä
- Simo Valakari puhui tulevaisuudestaan St. Johnstonessa
- Hurja väite supersuositulta sometililtä: Bayern Münchenin ylivoiman juurisyy on Teemu Pukki