Chelsea-manageri ylisti pelaajaansa: ”Jos pyytäisin häntä menemään maaliin, hän olisi valmis”

Chelsean manageri Antonio Conte ylisti maanantai-illan voitokkaan Watford-ottelun jälkeen estoitta yhden maalin tehnyttä Cesar Azpilicuetaa. Chelsea voitti ottelun lopulta 4-3.
Espanjalainen laitapuolustaja on tällä kaudella pelannut Conten alaisuudessa myös topparina ja nyt vuorossa oli laitapelaajan vuoro. Homma toimi Conten mukaan erinomaisesti.
– Tämä on ollut massiivinen kausi hänelle. ”Azpi” pelasi fantastisesti. On hienoa valmentaa, kun sinulla on tällaisia pelaajia. Jos pyytäisin häntä laittamaan hanskat käteen ja menemään maaliin, hän olisi valmis, Conte ylisti Goalin mukaan.
Azpilicueta viimeisteli Chelsean toisen maalin hieman ennen taukoa. Eden Hazard pelasi kulmapotkun espanjalaispuolustajalle rangaistusalueen ulkopuolelle, ja mies tälläsi sieltä pallon upeasti vasempaan alakulmaan.
– Hän on malliesimerkki nykyajan jalkapalloilijasta, joka pystyy pelaamaan eri rooleissa. Tänään hän oli laitapelaajana, teki maalin ja olisi voinut tehdä kaksi tai kolme. Hän on pelannut mahtavan kauden, Conte sanaili.
Voita 1000€ lahjakortti Ikeaan!
- Vastaa muutamaan nopeaan kysymykseen.
- Osallistu arvontaan.
- Voit voittaa 1000€ lahjakortin Ikeaan!
- Puolan kapteeni joutui jättämään harjoitukset kesken Helsingin olympiastadionilla
- Doni Arifi nousi Pikkuhuuhkajien EM-ryhmään varalta – usko kantoi epävarmassa tilanteessa: ”Jumalan suunnitelma”
- Virallista: Lucas Bergström jättää Chelsean
- Ville Tikkanen arvioi Teemu Pukin ja Alex Ringin merkitystä HJK:lle – tämän muutoksen Miika Nuutinen toi päävalmentajana
- Cristiano Ronaldolta vahvistus seurauransa tulevaisuudesta: ”Mikään ei ole muuttunut”
- Cristiano Ronaldolta toivomus Lamine Yamalin hyvinvoinnin puolesta – ”Hänen täytyy saada olla rauhassa”
- Haastattelu: Michael Reiziger haluaa johdattaa Hollannin Euroopan mestariksi – kehui Pikkuhuuhkajia
- Portugali toista kertaa Nations Leaguen voittoon – Espanja kaatui pilkuilla
- Puolan maajoukkueessa kuohuu! Robert Lewandowski kieltäytyy pelaamasta
- Ranska kaatoi Saksan Kylian Mbappén johdolla
- Cristiano Ronaldolta toivomus Lamine Yamalin hyvinvoinnin puolesta – ”Hänen täytyy saada olla rauhassa”
- Kommentti: Huomenna on ottelu, jota ei pitäisi pelata ollenkaan
- Hollantilainen toimittaja Ronald Koemanille: yhdelle Huuhkajien pelaajalle saatava Hollannin passi
- Puolan maajoukkueessa kuohuu! Robert Lewandowski kieltäytyy pelaamasta
- Hitti vai huti? AS Roma vaihtoi logoaan – soutaa valtavirtaa vastaan
- Virallista: Lucas Bergström jättää Chelsean
- Toni Koskela moitti Suomen puolustajia Ylellä: ”Mun mielestä ihan käsittämätöntä”
- Lukas Hradecky täräytti asemastaan Bayer Leverkusenissa: ”Jos tulee ainutlaatuinen tarjous…”
- Portugali toista kertaa Nations Leaguen voittoon – Espanja kaatui pilkuilla
- Cristiano Ronaldolta vahvistus seurauransa tulevaisuudesta: ”Mikään ei ole muuttunut”