Ykkösessä hurjat panokset – taistelut noususta ja putoamisesta jatkuvat kiivaina: ”Kaikki tai ei mitään”

Jalkapallon Ykkösen kärkikastiin kuuluvat Honka ja KPV sekä putoamista vastaan vääntävät OPS ja Gnistan kohtaavat sunnuntaina isoissa otteluissa.
Ykkösen kärkikolmikko, TPS sekä illalla Espoossa kohtaavat miehistöt ovat ainoastaan kuuden pisteen sisällä toisistaan. KPV on tällä hetkellä karsijan paikalla, Honka seuraa kokkolalaisia kolmantena.
– Kovat pelit jatkuvat. On todella hienoa olla tässä tilanteessa tässä vaiheessa kautta. Panokset ovat kohdillaan, KPV:n valmentaja Jarmo Korhonen hehkuttaa joukkueen nettisivuilla.
Jos taisto noususta Veikkausliigaan käy kuumana, niin samaa voi sanoa myös putoamistaistelusta.
OPS on viimeisenä kuivilla 18 pisteellä, Gnistan hengittää niskaan ensimmäisen putoajan paikalla 16 pisteen turvin.
Joukkueet lähtevät isoon otteluun täysin erilaisista lähtökohdista, sillä OPS ei ole kerännyt viidessä edellisessä kamppailussa pistettäkään.
Gnistan puolestaan otti sarjakauden avausvoittonsa vasta 29. heinäkuuta, ja tuo peli mukaan luettuna viiden edellisen koitoksen saldo on upea 12 pistettä.
– Ottelu tulee olemaan erittäin herkkä. Se joukkue, joka on paremmin organisoitunut ja kestää paremmin painetta, voittaa ottelun. Paineet ovat tietenkin kovat, mutta me emme anna sen vaikuttaa, OPS:n varakapteeni ja apuvalmentaja Austin Jibrin sanoo joukkueen sivuilla.
– Tiedämme tämän ottelun tärkeyden. Me tulemme pelaamaan täysillä – kaikki tai ei mitään -mentaliteetilla!
Ykkösen sunnuntain ottelut pyörähtävät vauhtiin kello 17 alkaen.
Voita 1000€ lahjakortti Ikeaan!
- Vastaa muutamaan nopeaan kysymykseen.
- Osallistu arvontaan.
- Voit voittaa 1000€ lahjakortin Ikeaan!
- Puolan kapteeni joutui jättämään harjoitukset kesken Helsingin olympiastadionilla
- Doni Arifi nousi Pikkuhuuhkajien EM-ryhmään varalta – usko kantoi epävarmassa tilanteessa: ”Jumalan suunnitelma”
- Virallista: Lucas Bergström jättää Chelsean
- Ville Tikkanen arvioi Teemu Pukin ja Alex Ringin merkitystä HJK:lle – tämän muutoksen Miika Nuutinen toi päävalmentajana
- Cristiano Ronaldolta vahvistus seurauransa tulevaisuudesta: ”Mikään ei ole muuttunut”
- Cristiano Ronaldolta toivomus Lamine Yamalin hyvinvoinnin puolesta – ”Hänen täytyy saada olla rauhassa”
- Haastattelu: Michael Reiziger haluaa johdattaa Hollannin Euroopan mestariksi – kehui Pikkuhuuhkajia
- Portugali toista kertaa Nations Leaguen voittoon – Espanja kaatui pilkuilla
- Puolan maajoukkueessa kuohuu! Robert Lewandowski kieltäytyy pelaamasta
- Ranska kaatoi Saksan Kylian Mbappén johdolla
- Cristiano Ronaldolta toivomus Lamine Yamalin hyvinvoinnin puolesta – ”Hänen täytyy saada olla rauhassa”
- Kommentti: Huomenna on ottelu, jota ei pitäisi pelata ollenkaan
- Hollantilainen toimittaja Ronald Koemanille: yhdelle Huuhkajien pelaajalle saatava Hollannin passi
- Puolan maajoukkueessa kuohuu! Robert Lewandowski kieltäytyy pelaamasta
- Hitti vai huti? AS Roma vaihtoi logoaan – soutaa valtavirtaa vastaan
- Virallista: Lucas Bergström jättää Chelsean
- Toni Koskela moitti Suomen puolustajia Ylellä: ”Mun mielestä ihan käsittämätöntä”
- Lukas Hradecky täräytti asemastaan Bayer Leverkusenissa: ”Jos tulee ainutlaatuinen tarjous…”
- Portugali toista kertaa Nations Leaguen voittoon – Espanja kaatui pilkuilla
- Haastattelu: Michael Reiziger haluaa johdattaa Hollannin Euroopan mestariksi – kehui Pikkuhuuhkajia