Kommentti: HIFK:ssa ei haluttu tavoitella pikavoittoja suurella riskillä

Helsingin IFK teki vuoden päävalmentajasopimuksen Teemu Kankkusen kanssa, lue uutinen. Tarjolla oli kokeneita nimiä, mutta seura päätti vetää rahahanat kiinni ja rakentaa uutta tulemista maltillisesti.
IFK:n toimitusjohtaja Tero Korhonen sanoi, ettei Kankkuseen kohdistunut valinta ollut millään tapaa taloudellisten syiden pohjalta tehty päätös. SuomiFutis-sivuston saamien tietojen mukaan vahvana ehdokkaana oli myös Suomen entinen maajoukkueluotsi Mixu Paatelainen. Paatelaisen palkkapyyntö oli tietojemme mukaan hyvin maltillinen ja vastasi Veikkausliigan alemman keskitason valmentajapalkkaa.
Vaikka Korhonen sanoi, ettei päätöstä tehty talous edellä, on melko selvää, että Kankkusen ja Paatelaisen palkkiot pyörivät silti eri suuruusluokissa. Lisäksi Paatelaisen palkkaus olisi ollut selkeä signaali siitä, että seura hakee jopa riskillä nopeaa paluuta Veikkausliigaan. Kankkusen kanssa edetään maltilla.
– Jos minulta kysytään haluammeko me nousta, niin totta kai vastaan, että haluamme, Korhonen sanoi SuomiFutis-sivustolle maanantaina.
Kaikesta elekielestä ja puheista päätellen IFK:lla ei ole nyt silti kiire mihinkään. Ei puhuta enää stadionhankkeesta, eikä HJK:n haastamisesta. IFK:ssa puhutaan arjesta ja siitä, että omia junioreita nousisi edustusjoukkueeseen. IFK:ssa halutaan rakentaa jotain, jonka varaan voidaan jonain päivänä nojata Veikkausliigassa.
Pikavoittojen hakeminen riskillä olisi voinut tuoda nousun ensi kauden päätteeksi. Toisaalta se olisi voinut viedä seuran konkurssiin. Kankkusen valinta päävalmentajaksi on turvallisempi ratkaisu ja se voi täydellisesti onnistuessaan tuoda myös nousun. Mutta mikään katastrofi ei ole, jos nousua ei ensi kaudella tule. Se voisi olla jopa pienoinen helpotus, jotta seura voisi rauhassa kasvaa ja kehittyä Ykkösessä.
Eikä IFK:n talous vieläkään mitenkään vakaalla pohjalla ole. Siitä kertoo jo se, että osakeannista tulleet rahat menevät päivittäisen työnteon tehostamiseen ja tuo seurajohdolle työrauhaa.
Kankkusen palkkaus on myös viesti siitä, että Veikkausliiga-nousua tärkeämpää on nyt arjen pyörittäminen ja pelaajien kehittäminen. Joku voisi sanoa, että ennenkuulumattoman fiksua arvottamista IFK:lta.
TUOHIRULLASTA KIERRÄTYSVAPAITA ILMAISKIERROKSIA TAI JOPA 5000€
- Ei kierrätysvaatimuksia!
- Tuohet tilille minuutissa
- Suomalaisen mutkaton nettikasino
- Real Madrid ja Barcelona julkistivat pelaajakaupat peräperään & Luka Modric siirtyy uuteen seuraan
- HJK kommentoi viime viikon nöyryyttävää tulosta – nämä ovat suunnitelmat siirtoikkunassa
- Lähde: Bayer Leverkusenin tähti sopinut siirrosta Saudi-Arabiaan
- Suomalaispelaaja sai jatkosopimuksen Hollannissa
- Chelsea on seurajoukkueiden maailmanmestari! Antoi finaalissa oppitunnin PSG:lle
- Gnistanilta kova suoritus vajaalla – maalivahti ajettiin ulos alkutahdeilla
- Ilves hankkimassa pelaajan Simo Valakarin seurasta
- Ruotsi antoi myrskyvaroituksen EM-kisoissa – altavastaajasta tullut pelote suurille: ”Joukkueet ovat avaamassa silmänsä”
- Entinen Liverpool-tähti jättää Saudi-Arabian kentät
- MTV: Ilveksen tähti Itävallan suurseuran tähtäimessä
- Entinen Liverpool-tähti jättää Saudi-Arabian kentät
- Ilves hankkimassa pelaajan Simo Valakarin seurasta
- MTV: Ilveksen tähti Itävallan suurseuran tähtäimessä
- Chelsea on seurajoukkueiden maailmanmestari! Antoi finaalissa oppitunnin PSG:lle
- Suomalaispelaaja sai jatkosopimuksen Hollannissa
- HJK kommentoi viime viikon nöyryyttävää tulosta – nämä ovat suunnitelmat siirtoikkunassa
- Lähde: Bayer Leverkusenin tähti sopinut siirrosta Saudi-Arabiaan
- Gnistanilta kova suoritus vajaalla – maalivahti ajettiin ulos alkutahdeilla
- Potkut saanut Stefano Pioli palaa tuttuun seuraan
- Bayer Leverkusen jysäytti lähes 40 miljoonan euron hankinnan