Brittiseuran miljonääriomistaja ja manageri uhkasi erottaa itsensä – palasi tehtäväänsä välittömästi
Kuva: Getty Images
Englannin seitsemännellä sarjatasolla pelaavan Billericay Townin miljonääriomistaja ja manageri Glenn Tamplin jatkaa joukkueen komennossa, vaikka hän uhkasi antaa itselleen potkut.
Tamplin, 46, osti 95 prosentin osuuden Billericay Townista joulukuussa 2016. Hän nimitti itsensä joukkueen manageriksi täksi kaudeksi ja onkin vienyt ryhmänsä Isthmian Premier Divisionin kärkipaikalle sekä kahteen cup-finaaliin.
Viime viikolla Tamplin julkisti kuitenkin sosiaalisessa mediassa, että hän aikoo antaa itselleen potkut, jos Billericay Town häviää lauantaina Wealdstonelle.
Lauantain ottelu päättyi Wealdstonen 5-2-voittoon, ja Tamplin kertoi pelin jälkeen Echo-lehdelle, että hän alentaa itsensä joukkueen apuvalmentajaksi. Hän vaati myös pelaajia maksamaan päättyneen viikon palkat takaisin huonoista esityksistä.
Tänään tiistaina Billericay Town julkaisi kuitenkin tiedotteen, jossa se kertoo, että Tamplin jatkaa joukkueen managerina kuluvan kauden loppuun, minkä jälkeen apuvalmentaja Harry Wheeler ottaa ryhmän komentoonsa.
– Neuvoteltuamme kahden päivän ajan pelaajien, valmentajien ja henkilökunnan kanssa, olemme seurana tulleet yksimieliseen päätökseen sitä, että Glenn Tamplin jatkaa managerina kuluvan kauden loppuun saakka.
– Pelaajat ovat vaatineet, että Glenn jatkaa joukkueessa, jotta hän voi johdattaa heidät pois huonosta ajanjaksosta, johon on sisältynyt kolme tappiota neljässä pelissä.
– Glennillä on suuria odotuksia, ja vaatimukset, joita hän asettaa itselleen, eivät aina ole saavutettavissa. Hän tietää, että vaatimukset aiheuttivat stressiä hänessä ja hänen pelaajissaan.
Seuran siirryttyä Tamplinin omistukseen, hän on käyttänyt yli kaksi miljoonaa puntaa joukkueen kasaamiseen ja uuden kentän rakentamiseen. Entiset Valioliiga-pelaajat Kevin Foley ja Jamie O’Hara kuuluvat yhä joukkueen vahvuuteen, mutta muun muassa Liverpoolissa pelanneet Paul Koncheskyja Jermaine Pennant ovat ehtineet jo vaihtaa maisemaa kuluvan kauden aikana.
LUE MYÖS:
1€ = 10€ arvosta ilmaiskierroksia ilman kierrätystä!
- Talleta 1€
- Saat heti 50 ilmaiskierrosta Tuohi 1000 -peliin (arvo 0,20€ per kierros)!
- Ei kierrätysvaatimusta!
- Ronaldolla selvä mielipide MM-voittajasta: ”Ja helposti”
- Näkökulma: Tässä MM-kisojen isoimmat puheenaiheet
- Suomalaislupaus sai pitkän sopimuksen – kolkuttelee jo 2. Bundesliigan portteja
- LIVESEURANTA: Espanja ja Argentiina MM-kisojen loppuottelussa!
- Tässä MM-kisojen tähdistökentällinen
- Ranskan MM-pelaaja pettyi joukkueen asenteeseen: ”Täysin anteeksiantamatonta”
- Arsène Wenger: FIFA pohtii vielä juomataukojen tulevaisuutta
- Espanja joutui perumaan viimeiset treeninsä ennen MM-finaalia
- Kylian Mbappé vei Lionel Messin ennätyksen – miten argentiinalaistähti vastaa MM-finaalissa?
- LIVESEURANTA: Järjetön pronssiottelu! Englanti ja Ranska takoivat kymmenen maalia
- LIVESEURANTA: Järjetön pronssiottelu! Englanti ja Ranska takoivat kymmenen maalia
- Portugalin MM-kisapelaajalle 40 miljoonan euron siirto
- Valioliigassa megakauppa! Englannin Morgan Rogersille jättimäinen siirto
- Kylian Mbappé vei Lionel Messin ennätyksen – miten argentiinalaistähti vastaa MM-finaalissa?
- Ranskan MM-pelaaja pettyi joukkueen asenteeseen: ”Täysin anteeksiantamatonta”
- Argentiinan pelityyli puhuttaa Espanjan leirissä – ”Sellaiselle ei pitäisi olla sijaa jalkapallossa”
- Lionel Messi toisti Diego Maradonan tempun – kukaan muu ei ole pystynyt samaan
- Tässä MM-kisojen tähdistökentällinen
- Didier Deschamps: Ranska ei haluaisi pelata MM-pronssiottelua – ”Tässä sitä ollaan”
- Tutkimuskeskus: Ilveksen puolustajalupaus valmis isompiin ympyröihin