Kolumbialaistähden ura jyrkässä syöksyssä – poistettiin jo seuran nettisivuiltakin
Kuva: Getty Images
Kolumbialaishyökkääjä Jackson Martínez oli vielä muutama vuosi sitten kuumaa kamaa. Martínez voitti vuosina 2013-2015 kolme kertaa peräkkäin Portugalin liigan maalikuninkuuden ja sai kesällä 2015 ison ja rahakkaan siirron Atlético Madridiin. Matka jatkui kuitenkin jo seuraavan vuoden helmikuussa Kiinan suurseuraan Guangzhou Evergrandeen – silloisella Aasian ennätyssummalla 42 miljoonalla eurolla.
Martínez teki MM-kisoissa 2014 kaksi maalia Japanin verkkoon, mutta toiveet pääsystä ensi kesän kisoihin vaikuttavat äärimmäisen hatarilta. 31-vuotias Martínez kun on suljettu käytännössä kokonaan Evergranden pelaajiston ulkopuolelta.
Kiinan Superliigan ulkomaalaiskiintiö on neljä, eikä Evergranden uusi päävalmentaja Fabio Cannavaro löytänyt edelleen vammoistaan toipumassa olevalle Martínezille tilaa sen paremmin kansallisessa sarjassa kuin Aasian Mestarien liigassakaan. Kiintiöpaikat menivät uudelle hankinnalle, serbialaiselle Nemanja Gudeljille, brasilialaisille Ricardo Goulartille ja Alanille sekä eteläkorealaiselle Kim Young-Gwonille.
Martínezin Evergrande-uran päättymisestä selkein vihje on kuitenkin se, että hänet on poistettu kokonaan joukkueen pelaajalistalta seuran nettisivuilta.
Loukkaantumisten piinaama Martínez on tehnyt vajaassa kahdessa vuodessa Evergrandelle neljä maalia 16 ottelussa. Superliigan historian neljänneksi kalleimmaksi hankinnaksi pudonneen kolumbialaisen sopimus päättyy kesällä 2019.
Lähde: Marca ja Transfermarkt
LUE MYÖS:
Vain Tuohen vanhoille asiakkaille: 1€ talletuksella 30 kierrätysvapaata ilmaiskierrosta!
- Talleta 1€
- Saat heti 30 ilmaiskierrosta!
- Uusi maa Fifan rankingin kärkeen – Huuhkajille nousua
- Huuhkajien Arttu Hoskosesta harmittava tieto
- Katastrofi vältetty – lihavassa riidassa ollut Veikkausliiga tiedottaa sopimuksesta
- Veikkausliigaennakko 2026: AC Oulu nousee pohjamudista kärkikahinoihin
- Oulussa valmistaudutaan historialliseen kauteen – Rasmus Karjalainen: ”Voimme luoda jotain pysyvää”
- Tässä ne ovat! Kaikki MM-kisojen osallistujamaat selvillä
- Italian jalkapalloliiton puheenjohtaja Gennaro Gattuson asemasta kriisin keskellä: ”Pyysin häntä jäämään”
- Koskettava ilta – Lionel Messi ja Argentiina jättivät jäähyväiset
- Italia ei selviytynyt taaskaan MM-kisoihin – näin italialaismediassa reagoitiin
- Veikkausliigaennakko 2026: Jarkko Wissin SJK taistelee paikasta ylemmässä loppusarjassa
- Koskettava ilta – Lionel Messi ja Argentiina jättivät jäähyväiset
- Veikkausliigaennakko 2026: FC Lahti tutussa komennossa kauteen
- Veikkausliigaennakko 2026: IF Gnistan lähtee jopa liian kunnianhimoisella tavoitteella kauteen
- Veikkausliigaennakko 2026: VPS luottaa projektiinsa tälläkin kaudella
- Huuhkajien Arttu Hoskosesta harmittava tieto
- Oulussa valmistaudutaan historialliseen kauteen – Rasmus Karjalainen: ”Voimme luoda jotain pysyvää”
- Veikkausliigaennakko 2026: AC Oulu nousee pohjamudista kärkikahinoihin
- Veikkausliigaennakko 2026: Jarkko Wissin SJK taistelee paikasta ylemmässä loppusarjassa