Zlatanhan se, totta kai – voiko röyhkeämpää mainosta enää tehdäkään?
Kuva: Getty Images
Zlatan Ibrahimovic pelaa ensimmäistä kertaa urallaan Euroopan ulkopuolella eikä häntä näillä näkymin nähdä tulevan kesän MM-kisoissakaan (uutinen). Silti ruotsalaishyökkääjä on otsikoissa harva se päivä.
Osittain Zlatanista kirjoittelu johtuu miehen pelillisistä ansioista. Onhan legendalla takanaan suurenmoinen pelaajaura ja aloittihan hän MLS-uransakin komeasti kahden maalin ottelulla (uutinen).
Osasyy – ja suuri sellainen – on kuitenkin myös siinä, että Zlatan nauttii julkisuudesta täysin palkein. Miehen jatkuva flirttailu median kanssa MM-edustuksen suhteen pitää kolossin tauotta uutisissa, ja tuorein Instagramissa julkistettu mainos se vasta suora osoitus Zlatanin huomionkipeydestä onkin. Eikä varmaan rahantuloakaan voi estää.
Lue toimittajamme näkökulma Zlatanin toiminnasta tästä.
Zlatanin Samsungin kanssa tekemässä mainoksessa mies chillailee uima-altaan reunalla, kunnes puhelin soi. Kellorannekkeen näytöllä lukee teksti ”Janne”, jolla mitä ilmeisemmin viitataan Ruotsin maajoukkueen päävalmentajaan Jan Anderssoniin. Zlatania ei kuitenkaan hotsita puheluun vastata, vaan mies pulahtaa kyllästyneenä mieluummin takaisin veteen.
Kaikkia ei Zlatanin jopa röyhkeä käytös kuitenkaan naurata. Näin maajoukkueen kapteeni Andreas Granqvist vastasi Aftonbladetille, joka kyseli miehen mielipidettä Zlatanin kissa ja hiiri -leikistä: [readmore from=Ibrahimovic-Zlatan] – Zlatanin pitäisi soittaa Jannelle tai sanoa medialle, mitä hän todella haluaa, 33-vuotias Granqvist toteaa. – Zlatan on todella taitava bisnesasioissa. Siitä tässä vain on kyse. Siitä, haluaako hän pelata MM-kisoissa vai ei, minulla ei ole aavistustakaan. – Sanon aivan samoin kuin Jannekin: niin kauan kuin Zlatan ei itse pyörrä maajoukkueesta vetäytymispäätöstään, on kyseessä pelkkä spekulaatio. – Minä maajoukkuekapteenina en voi istua juttelemassa Pontus Wernbloomista, Andreas Isakssonista tai Zlatanista MM-kisoissa. Se on epäkunnioittavaa niitä pelaajia kohtaan, jotka hoitivat meidät kisoihin, Granqvist lisää.
LUE MYÖS:
Vuoden kovin tarjous: 60 kierrätysvapaata ilmaiskierrosta – vain 1 eurolla!
- Talleta 1€
- Saat heti 60 ilmaiskierrosta Reactoonz 100 -peliin!
- Ei kierrätysvaatimuksia!
- Lionel Messin MM-kisaosallistuminen on arvoitus: ”Päätös ei ole helppo”
- Roy Hodgsonille, 78, yllättävä päävalmentajan paikka Englannista
- FF Jaro vahvistuu HJK:sta siirtyvällä hyökkääjällä
- Huuhkajista lähteneelle valmentajalle uusi pesti
- Suomi peluutti jopa neljää ensikertalaista Uutta-Seelantia vastaan – Tim Sparv kertoi näkemyksensä debytanteista
- Joel Pohjanpalo piteli nilkkaansa – näin Huuhkajista vastattiin SuomiFutikselle
- KuPS vahvistuu ranskalaispelaajalla
- Hieno esitys! Huuhkajat haki voiton MM-kisamaasta
- Eksoottiset maat yhden voiton päässä MM-kisoista – tässä ovat jatkokarsintaparit
- Tanska ja Ruotsi murskaavia – Kosovolla mahdollisuus tehdä historiaa
- PSG sai tahtonsa läpi – Liverpool kohtaa kovan haasteen Mestarien liigassa
- Ilves täräytti kovan hankinnan – keskikentän lupaus suurseurasta Tampereelle
- Veikkausliigan arvokkaimmalla pelaajalla on hurja hintalappu: neljä miljoonaa euroa
- Barcelona havittelee tähtitopparia – omistajaseura lätkäisi karmean hintalapun
- Eksoottiset maat yhden voiton päässä MM-kisoista – tässä ovat jatkokarsintaparit
- Hieno esitys! Huuhkajat haki voiton MM-kisamaasta
- Joel Pohjanpalo avaa: Tässä suhteessa Serie B:ssä on kivempaa kuin Serie A:ssa
- Raivo repesi PSG:n erityiskohtelusta Liverpoolia vastaan: ”Uefan on puututtava”
- Pikkuhuuhkajat raateli taas – Espanjakin kalpenee rinnalla!
- KuPS vahvistuu ranskalaispelaajalla