EM-kotikisoihin valmistautuva U19-maajoukkue leireilee Vaasassa – Malinen nosti esiin TPS-taiturin
Kuva: Juha Tamminen
EM-kotikisoihin valmistautuva alle 19-vuotiaiden poikien maajoukkue leireilee 21.-24.6. Vaasassa.
Joukkue kokoontuu päävalmentaja Juha Malisen johdolla Vaasaan juhannuksen alla torstaina ja leiri päättyy otteluun U18-maajoukkuetta vastaan sunnuntaina.
Suomen joukkue oli edellisen kerran koolla kesäkuun alussa ja pelasi Eerikkilässä kaksi ottelua Montenegron U20-maajoukuetta vastaan. Tuloksiksi kirjattiin 1-2-tappio sekä 3-0-voitto.
– Se leiri antoi paljon informaatiota muun muassa pelipaikkojen suhteen. EM-kisoissa tulemme kuitenkin kohtaamaan Montenegroa kovempia joukkueita. Testaaminen jatkuu, Malinen kertoo Palloliiton tiedotteessa.
Juhannuksen leirille on valittu mukaan kolme maalivahtia. Mukaan nousee Malisen alaisuudessa ensimmäistä kertaa Robin Källman. Puolustukseen ei ole nimetty uusia nimiä, mutta viime leirillä testattujen keskikenttäpelaajien Miko Virtasen ja Teemu Jäntin peluuttaminen puolustuksessa koettiin onnistuneeksi.
– Keskikenttäpelaajista mukaan on kutsuttu Alexander Bradley, joka on ollut mukana poikien maajoukkueissa nuorempana. Olen keskustellut hänen kanssaan ja on mielenkiintoista nähdä hänen pelaavan nyt meidän ympäristössä.
– Ylimmistä pelaajista nostaisin esille Onni Valakarin, joka otti oikein jämäkästi paikkansa viime leirillä. Niklas Jokelainen on ollut aiemmin varalla tähän joukkueeseen. Hän on onnistunut liigassa ja viimeksi U18-poikien Baltic cupissa. Kehitystä on tapahtunut selvästi, Malinen toteaa.
Brentfordin Marcus Forss on seuraavan kerran maajoukkueen mukana EM-lopputurnauksessa. Hyökkääjä tavoittelee kesän harjoituskaudella paikkaa englantilaisseuransa edustusjoukkueesta.
Suomen joukkue Vaasan leirille 21.-24.6.
EM-kotikisoihin valmistautuva U19-poikien maajoukkue leireilee 21.-24.6. Vaasassa. Lue päävalmentaja Juha Malisen kommentit leiriryhmästä ja valinnoista 

palloliitto.fi/jalkapallouuti…
#Minihuuhkajat #U19eurofi
palloliitto.fi/jalkapallouuti…
#Minihuuhkajat #U19eurofi
LUE MYÖS:
Vuoden kovin tarjous: 60 kierrätysvapaata ilmaiskierrosta – vain 1 eurolla!
- Talleta 1€
- Saat heti 60 ilmaiskierrosta Reactoonz 100 -peliin!
- Ei kierrätysvaatimuksia!
- Veikkausliigaennakko 2026: VPS luottaa projektiinsa tälläkin kaudella
- U21 EM-karsinnat: Suomi-Kypros ennakko – lohkotilanne, joukkue ja tv-lähetys
- Haastattelu: FC Lahti tähtää korkealle Gonçalo Pereiran johdolla
- KuPS vahvistuu uuden Veikkausliiga-kauden alla
- Haastattelu: Teemu Pukin HJK tavoittelee mestaruutta – ”Parempi mahdollisuus kuin viime vuonna”
- Haastattelu: Gary Williamsin IFK Mariehamn ei lähde kumartelemaan – ”Olemme valmiita”
- Veikkausliigaennakko 2026: FC Lahti tutussa komennossa kauteen
- Veikkausliigaennakko 2026: IFK Mariehamn lähtee tutulla tavoitteella kauteen
- Huuhkajat taipui Kap Verdelle rangaistuspotkuilla
- Haastattelu: Jens Karlsson tuo sensaatioseuran opit Jaroon
- KuPS vahvistuu uuden Veikkausliiga-kauden alla
- José Mourinho: ”Portugali näyttää aivan tavalliselta joukkueelta ilman Cristiano Ronaldoa”
- Haastattelu: Teemu Pukin HJK tavoittelee mestaruutta – ”Parempi mahdollisuus kuin viime vuonna”
- Veikkausliigaennakko 2026: IFK Mariehamn lähtee tutulla tavoitteella kauteen
- Veikkausliigaennakko 2026: FF Jaro lähtee rohkeammalla lähestymistavalla kauteen
- Huuhkajilla mahdollisuus pokaaliin – Lukas Hradecky yllättyi: ”On treenattu vähän pilkkuja”
- Veikkausliigaennakko 2026: TPS lähtee taistelemaan tuulimyllyjä vastaan
- Veikkausliigaennakko 2026: FC Lahti tutussa komennossa kauteen
- Haastattelu: Jens Karlsson tuo sensaatioseuran opit Jaroon
- Haastattelu: TPS:n Oscar Häggström lähtee luottavaisin mielin kauteen
