LK: RoPS-nuorukaisen loukkaantumisesta tarkempaa tietoa – EM-kisat jäävät välistä
Kuva: Juha Tamminen
Erinomaisen alkukauden Rovaniemen Palloseurassa pelannut Juho Hyvärinen loukkaantui perjantaina veikkausliigaottelussa Helsingin Jalkapalloklubia vastaan.
18-vuotiaan nuorukaisen loukkaantumisesta on odotettu tarkempaa tietoa ja lauantai-iltana RoPS:n fysioterapeutti Jari Alamäki kertoi Lapin Kansalle (alkuperäinen uutinen tästä), että edessä on pidempi pelitauko.
– Kyse on ns. Jonesin murtumasta eli jalkaterän uloin luu on murtunut tyvestä. Vielä ei ole päätetty hoidetaanko vammaa operatiivisesti vai konservatiivisesti, Alamäki sanoi.
Hyvärisen loukkaantuminen on huono uutinen mitalikamppailussa mukana olevalle RoPS:lle, mutta sitä se on myös Suomen alle 19-vuotiaiden maajoukkueelle, joka on isäntämaana mukana Seinäjoella ja Vaasassa pelattavissa ikäluokkansa EM-kisoissa.
– Mitään ihmekikkoja luutumiseen ei ole. Toipumisessa puhutaan vähintään viikosta, mutta todennäköisesti kuukausista. En sanoisi, että Juhon kausi oli tässä, mutta esimerkiksi heinäkuun EM-kisat tulevat liian nopeasti, Alamäki kertoi.
LUE MYÖS:
Vain Tuohen vanhoille asiakkaille: 1€ talletuksella 30 kierrätysvapaata ilmaiskierrosta!
- Talleta 1€
- Saat heti 30 ilmaiskierrosta!
- Italian jalkapalloliiton puheenjohtaja Gennaro Gattuson asemasta kriisin keskellä: ”Pyysin häntä jäämään”
- Koskettava ilta – Lionel Messi ja Argentiina jättivät jäähyväiset
- Italia ei selviytynyt taaskaan MM-kisoihin – näin italialaismediassa reagoitiin
- Veikkausliigaennakko 2026: Jarkko Wissin SJK taistelee paikasta ylemmässä loppusarjassa
- Kolmas peräkkäinen fiasko – Gennaro Gattuso: ”Emme ansainneet tätä”
- Jättipaukku! Italia jälleen ulos MM-kisoista
- Katastrofi uhkaa futiskautta: KTP:n ja Hakan ottelu joudutaan siirtämään
- Fifan pomolta merkittävä kannanotto Iranista: ”Ei ole B-suunnitelmaa”
- Haastattelu: Tuomas Koivisto selätti uransa vaikeimman kauden – ”En sano, että usko olisi alkanut loppumaan, mutta…”
- Upea maali! Pikkuhuuhkajille selvä voitto EM-karsinnoissa
- Jättipaukku! Italia jälleen ulos MM-kisoista
- Harvinaisen raju ulostulo Veikkausliigalta – kauden alun uhataan olevan vaarassa
- Katastrofi uhkaa futiskautta: KTP:n ja Hakan ottelu joudutaan siirtämään
- Veikkausliigaennakko 2026: IF Gnistan lähtee jopa liian kunnianhimoisella tavoitteella kauteen
- KuPS vahvistuu uuden Veikkausliiga-kauden alla
- Upea maali! Pikkuhuuhkajille selvä voitto EM-karsinnoissa
- Veikkausliigaennakko 2026: VPS luottaa projektiinsa tälläkin kaudella
- Kylmät välit: Napoli uhkaa omaa pelaajaansa Romelu Lukakua kurinpidollisilla toimilla
- Haastattelu: Tuomas Koivisto selätti uransa vaikeimman kauden – ”En sano, että usko olisi alkanut loppumaan, mutta…”
- Fifan pomolta merkittävä kannanotto Iranista: ”Ei ole B-suunnitelmaa”