Lukas Hradeckyn cup-voiton puolustus jatkuu – arpa Leverkusenille suosiollinen
Kuva: Getty Images
Saksan Cupin eli DFB-Pokalin neljännesvälieräparit arvottiin sunnuntaina Dortmundissa. Kisassa on edelleen mukana neljän suomalaispelaajan kolme bundesliigaseuraa, ja kahdelle näistä onnetar oli varsin suosiollinen.
Lukas Hradecky juhli viime keväänä cup-mestaruutta Eintracht Frankfurtin kanssa, ja yhdeksi tämän kauden tavoitteekseen maalivahti on ilmoittanut haluavansa uusia kokemuksen nyt Bayer Leverkusenissa. Leverkusen raivasi tiensä 16 parhaan joukkoon murskaamalla keskiviikkona vieraskentällä Borussia Mönchengladbachin tylysti 5-0.
Seuraavalla kierroksella haaste on lähtökohtaisesti pienempi, sillä arpa heitti Leverkusenin vieraisille kakkosbundesliigan Heidenheimiiin. Heidenheim on kakkosbundesliigassa sijalla kuusi.
Myös Fredrik Jensenin Augsburg sai vastaansa kakkosbundesliigaseuran. Augsburgilla on edessään pitkä matka Pohjois-Saksaan Holstein Kielin vieraaksi.
Niklas Moisanderin Werder Bremenillä oli paljon kovempi arpaonni. Werda pelaa neljännesvälierissä vieraskentällä Bundesliigan tämänhetkistä sarjakärkeä Borussia Dortmundia vastaan.
Kaudesta toiseen niin Bundesliigan kuin cupinkin suurimpana voittajasuosikkina pidetty Bayern München saa jo tässä vaiheessa tuntumaa loppuottelustadioniin, sillä se vierailee Hertha Berlinin kotikentällä Berliinin olympiastadionilla.
Kaikkiaan 16 parhaan joukkoon on selvinnyt 11 pääsarjaseuraa ja viisi joukkuetta kakkosbundesliigasta. Saksan oloihin tilanne, jossa neljännesvälierissä ei nähdä ainuttakaan joukkuetta alemmilta sarjatasoilta, on hyvin harvinainen.
Neljännesvälierät pelataan 5.-6. helmikuuta. Tuolloin Bayer Leverkusenin suomalaishyökkääjä Joel Pohjanpalokin lienee taas tervehtynyt pelikuntoon jalkavammansa jäljiltä.
Kaikki neljännesvälierien otteluparit (kakkosbundesliigaseurat merkittynä tähdellä):
Schalke – Fortuna Düsseldorf Hertha Berlin – Bayern München Borussia Dortmund – Werder Bremen RB Leipzig – Wolfsburg Hamburger SV* – Nürnberg Heidenheim* – Bayer Leverkusen Holstein Kiel* – Augsburg Duisburg* – Paderborn*LUE MYÖS:
Vuoden kovin tarjous: talleta 1€ ja saat 60 kierrätysvapaata ilmaiskierrosta!
- Talleta 1€
- Saat heti 60 ilmaiskierrosta Reactoonz 100 -peliin!
- Ei kierrätysvaatimuksia!
- Suomalaispuolustaja debytoi La Ligassa – Ville Koski kentälle Alavésin paidassa
- Vedonlyöjä.comin raju arvio veikkausliigajoukkueesta: ”Ykkösliigan pelaajalista”
- Haastattelu: Viljami Sinisalo sai mahdollisuuden Celticin tolppien välissä – ”Täällä sut heitetään syvään altaaseen”
- Trump hämmentää puheillaan – jälleen uusi kannanotto MM-kisoista
- Donald Trumpilta huolestuttava viesti MM-kisoista – Iran raivostui
- Neymar ärähti kriitikoille: ”On vaikeaa olla minä”
- Pitkä diili! Ruotsi teki valmentajavalintansa
- Mika Lehkosuolta raju metafora – “Puukko kädessä hiivitään ojaa pitkin”
- Bild: Jürgen Klopp voi palata kesän jälkeen valmennustehtäviin – tässä on vaihtoehto
- Iran: ”Ei ole mahdollista, että pelaisimme MM-kisoissa”
- Vedonlyöjä.comin raju arvio veikkausliigajoukkueesta: ”Ykkösliigan pelaajalista”
- Bild: Jürgen Klopp voi palata kesän jälkeen valmennustehtäviin – tässä on vaihtoehto
- Haastattelu: Viljami Sinisalo sai mahdollisuuden Celticin tolppien välissä – ”Täällä sut heitetään syvään altaaseen”
- Pitkä diili! Ruotsi teki valmentajavalintansa
- Mika Lehkosuolta raju metafora – “Puukko kädessä hiivitään ojaa pitkin”
- Donald Trumpilta huolestuttava viesti MM-kisoista – Iran raivostui
- Trump hämmentää puheillaan – jälleen uusi kannanotto MM-kisoista
- Sixten Boström: KuPS tiedustelee Urho Nissilän tilannetta viikoittain
- SJK:n hyökkääjä siirtyy Ruotsiin
- Myös suomalaisjalkapalloilijoita voi kerätä maailmanlaajuisessa hittipelissä – tässä heistä tavoitelluimmat