Saksassa pelaava suomalaishyökkääjä löysi uuden seuran – ”Suunnitelmissamme jo pitkään”
Kuva: Juha Tamminen
24-vuotias suomalaishyökkääjä Kimmo Hovi vaihtaa seuraa. Alkukauden Chemnitzer FC:n riveissä viettänyt Hovi pyrkii jatkossa maalintekoon FSV Union Fürstenwalden joukkueessa.
Molemmat joukkueet pelaavat samassa sarjassa Saksan neljännellä sarjatasolla, Regionalligan koillislohkossa. Chemnitz on sarjan ylivoimainen kärkiryhmä, kun Fürstenwalde löytyy keskikastista.
– Kimmo on ollut suunnitelmissamme jo pidemmän aikaa. Kiitos Chemnitzin kanssa olleen hyvän keskusteluyhteyden sekä suositusten päätti hän siirtyä Fürstenwaldeen, seuran urheilujohtaja Sven Baethge kommentoi.
– Hän on nopea, vanttera ja potentiaalinen hyökkääjä, josta oli kiinnostunut myös moni muu seura. Hän teki kanssamme puolentoista vuoden sopimuksen ja muuttaa vaimonsa kanssa Fürstenwaldeen.
Pikkuhuuhkajissa yhdeksän ottelua pelannut (2 maalia) Hovi teki viime kaudella sarjatasoa alempana Oberligassa FC International Leipzigin riveissä komeat 23 maalia 28 ottelussa. Tehokas kausi poiki siirron sarjaporrasta ylemmäs Chemnitziin.
[readmore from=Hovi-Kimmo]
Chemnitzissä herui kuitenkin syyskauden aikana vain vaivaiset 48 peliminuuttia kymmenessä ottelussa. Niukasta vastuusta huolimatta 185-senttinen Hovi onnistui kerran myös maalinteossa.
Syy vähäiseen peliaikaan Chemnitzissä on varsin selkeä, sillä Hovin edellä hierarkiassa oli kaksi kovaa maalipyssyä. 15 maalia mieheen syyskauden aikana tehneet Daniel Frahn ja Dejan Bozic ovat koko Regionalligan koillislohkon maalipörssin kärjessä.
Aiemmalla urallaan Mäntsälästä lähtöisin oleva Hovi on pelannut muun muassa Maltalla, Espanjan alemmilla sarjatasoilla sekä vuonna 2014 FC Lahden paidassa Veikkausliigaa.
LUE MYÖS:
Voita kisapaketti kahdelle jääkiekon MM-kisoihin!
- Vastaa muutamaan nopeaan kysymykseen.
- Osallistu arvontaan.
- Voit voittaa kisapaketin kahdelle jääkiekon MM-kisoihin Sveitsiin!
-
- Palkinto sisältää:
- otteluliput peliin Suomi-USA (18.5.)
- suorat lennot Helsinki-Zürich-Helsinki
- kahden yön majoituksen aamiaisineen
- lentokenttäkuljetukset
- Palkinto sisältää:
-
- Tanskalaisten käytös Parkenilla paljastaa synkän todellisuuden Helmarien tappion taustalla
- Tanska murskasi Helmarit – vieraspeli jätti valjun maun
- Vedonlyöntiskandaali järkyttää Turkkia – satoja erotuomareita osallisina
- Interin maalivahti ajoi autoa kuolonkolarissa, jossa on menehtynyt iäkäs mies
- Sky: Matias Siltanen kiinnostaa Saksassa – neuvottelut käynnissä
- Glen Kamaran valmentaja poikkeuksellisessa tilanteessa: Ehti hyvästellä pelaajat – jää sittenkin joukkueen peräsimeen
- Juventuksen valmentajasekoilun kova hinta: maksaa palkkaa kolmelle päävalmentajalle vielä kaksi vuotta
- Päättikö Jari Litmanen uransa vihdoin? – ”Viimeinen unelmani jalkapalloilijana”
- KuPS kaatoi SJK:n lisäajalla! Veikkausliigan lopusta huippujännittävä
- Iso takaisku! Kevin de Bruyne pitkälle sairauslomalle
- Toni Korkeakunnas saattaa jättää Haugesundin kauden jälkeen: ”Meidän on istuttava alas”
- Sky: Matias Siltanen kiinnostaa Saksassa – neuvottelut käynnissä
- Jani Honkavaaran Djurgården haluaa maalitykistään seurahistorian suurimman siirtokorvauksen: ”Voin vakuuttaa sen”
- Päättikö Jari Litmanen uransa vihdoin? – ”Viimeinen unelmani jalkapalloilijana”
- HJK:sta tuttu Hassane Bandé löysi uuden työnantajan
- Juventuksen valmentajasekoilun kova hinta: maksaa palkkaa kolmelle päävalmentajalle vielä kaksi vuotta
- Interin maalivahti ajoi autoa kuolonkolarissa, jossa on menehtynyt iäkäs mies
- Italialaisjätti antoi kenkää valmentajalleen – korvaajaksi kaksi ehdokasta
- Riku Riski palaa HJK:n organisaatioon
- Glen Kamaran valmentaja poikkeuksellisessa tilanteessa: Ehti hyvästellä pelaajat – jää sittenkin joukkueen peräsimeen