Suomalaistorjuja isänsä jalanjäljillä – ”Hänestä tulee huippumaalivahti”
Englannin Kakkosliigan Crewe Alexandran maalivahtivalmentaja povaa William Jääskeläiselle kirkasta tulevaisuutta.
Jääskeläinen, 20, torjui lauantaina viidennen pilkkunsa Nantwich Townille, jossa hän pelaa lainalla Englannin seitsemännellä sarjatasolla. Ottelu Gainsborough Trinityä vastaan päättyi 0-0-tasapeliin.
Crewe Alexandran maalivahtivalmentaja Fred Barberin mukaan Wlliamissa on paljon samaa kuin isässään Jussi Jääskeläisessä, joka pelasi 56 ottelua Suomen A-maajoukkueessa ja esiintyi yli 400 kertaa Valioliigassa.
– Olen aina pitänyt Willistä. Hän oli 10-vuotiaana valmennuksessani Boltonissa, kommentoi Barber Cheshire Livelle.
– Hänen isänsä halusi hänen menevän Suomeen pelaamaan miesten pelejä. Minä sanoin, että ”voimmeko pitää hänet, jos pidämme hänestä?”
– Hänen isänsä pähkäili ja pähkäili, joten saadaksemme hänet Creween lupasimme, että hän tulee pelaamaan miesten peleissä, ja niin hän on pelannutkin.
– Uskon, että Willistä tulee huippumaalivahti. Näen hänessä paljon samoja asioita kuin hänen isässään. Hän tekee kovaa töitä ja hän on keskittynyt.
William Jääskeläinen allekirjoitti viime kesänä kolmen vuoden sopimuksen Crewe Alexandran kanssa. Suomen alle 21-vuotiaiden maajoukkueen päävalmentaja Juha Malinen valitsi Jääskeläisen mukaan tammikuun leirille, jossa Pikkuhuuhkajat kohtaavat Eerikkilässä Ilveksen ja Turun Palloseuran.
LUE MYÖS:
1€ = 10€ arvosta ilmaiskierroksia ilman kierrätystä!
- Talleta 1€
- Saat heti 50 ilmaiskierrosta Tuohi 1000 -peliin (arvo 0,20€ per kierros)!
- Ei kierrätysvaatimusta!
- L’Équipe: Glen Kamara jätettiin ulos Rennesin harjoituskaudelta
- Ruotsalaiset valittivat tuomaroinnista Ranskaa vastaan – ”Sain kyynärpäästä naamaan”
- Brasilian luottopelaaja sivussa neljännesvälierästä – MM-kisat ohi?
- Ecuador putosi MM-kisoista – valmentaja jättää paikkansa
- Jürgen Klopp: järisyttävä MM-huhu alkaa levitä
- Marcelo Bielsa latasi suorat sanat Uruguayn MM-fiaskosta
- Veikkausliigasta tuttu maalitykki Ashley Coffey löysi uuden seuran
- Lucas Bergströmin kilpailija jättämässä Mallorcan
- LIVESEURANTA: Englanti ja Kongon demokraattinen tasavalta taistelevat neljännesvälieräpaikasta!
- Lionel Messillä ja Kylian Mbappélla kuusi osumaa – ranskalaistähti kommentoi maalipörssin tilannetta
- Chelsean jättänyt Jimi Tauriainen löysi uuden seuran
- Ylen asiantuntija Marianne Miettinen kertoi – tämä voi selittää Euroopan maiden vaikeudet MM-kisoissa
- Ronaldo pyysi Zinédine Zidanea poistumaan Brasilian pukukopista: ”Tunnelma oli karmea”
- Hollantilaislegendalta kovaa kritiikkiä Ronald Koemanille: ”Mitä valmentajan päässä oikein liikkuu?”
- Kylian Mbappé ja Ranska tekivät selvää jälkeä Ruotsista MM-kisoissa
- Jürgen Klopp äimistyi Saksan hylätystä osumasta: ”Arsenal teki 60 prosenttia maaleistaan tuolla tavalla”
- Taas siirtouutisia Seinäjoelta – SJK myy toisenkin pelaajansa
- LIVESEURANTA: Brasilia neljännesvälieriin!
- Graham Potter paljasti viestinsä Ruotsin pelaajille MM-putoamisen jälkeen: ”Vaikka he eivät haluaisi sitä kuulla…”
- Yle: Maalitykki palaa KuPSiin