Etiopian traaginen lentoturma vaati jalkapallopäättäjän hengen – oli palaamassa edustustehtävistä
Sunnuntaina tapahtunut traaginen lentoturma on koskettanut myös jalkallomaailmaa. Kaikkiaan 157 ihmistä kuoli Ethiopian Airlinesin lentokoneen maahansyöksyssä. Turman johdosta Euroopassa on pantu konetyyppi Boeing 737 MAX laajaan väliaikaiseen lentokieltoon.
Kone oli matkalla Etiopian Addis Adebasta Kenian pääkaupunki Nairobiin. Yksi sen matkustajista oli Kenian jalkapalloliito entinen pääsihteeri Hussein Swaleh, jolle matka oli muiden matkustajien tavoin viimeinen. Yksikään koneessa ollut ei selviytynyt turmasta hengissä.
Hussein Swaleh oli palaamassa kotiinsa Afrikan Egyptissä perjantaina pelatusta Mestarien liigan ottelusta Ismaili-TP Mazembe Englebert, jossa hän oli läsnä delegaatin jäsenenä.
– Afrikan jalkapalloliitto CAF:n puheenjohtaja Ahmad Ahmad ja koko afrikkalainen jalkapalloperhe lähettää osanottonsa rakastetun Hussein Swalehin perheelle ja Kenian jalkapalloliitolle, CAF:n tiedotteessa kerrottiin.
Hussein Swaleh toimi Kenian jalkapalloliiton pääsihteerinä vuosina 2000-2004. Kenia pelasi edellisen kerran Afrikan mestaruuskisoissa hänen toimikautenaan vuonna 2004. Surunvalittelunsa esitti Twitterissä myös Kenian jalkapalloilun ykköstähti, Tottenhamissa pelaava Victor Wanyama.
Lähteet: AS ja BBC
LUE MYÖS:
👉 Vuoden kovin tarjous: 1€ = 60 ilmaiskierrosta ilman kierrätystä!
- Talleta 1€
- Saat heti 60 ilmaiskierrosta!
- Ei kierrätysvaatimusta!
- Helmarien Paulina Nyström ylsi hienoon saavutukseen
- Joel Pohjanpalo iski taas! Maalikuninkuus on käytännössä varma
- Mitä jos Iran voittaa MM-kisat? Näin Donald Trump vastasi
- Donald Trump: ”Iran voi pelata MM-kisoissa”
- Nolo hetki – FIFA-pomon rauhanele tyrmättiin karulla tavalla
- Veikkausliiga-maalivahdin lainasopimus päättyy ennenaikaisesti
- Näin käy Eurooppa-liigan ja Konferenssiliigan tv-oikeuksille
- Mestarien liigasta iso tieto – esitysoikeudet vaihtavat osoitetta Suomessa
- Pikkuhuuhkajien pelaaja saatetaan nähdä kesän MM-kisoissa
- Pelaajat syyttävät saudiliigan järjestelevän mestaruutta törkeästi Cristiano Ronaldolle – nyt CR7 avasi suunsa
- Veikkausliiga-maalivahdin lainasopimus päättyy ennenaikaisesti
- Kommentti: Nora Heroumin paikka ei ole Mestarien liiga -lähetyksessä
- Pikkuhuuhkajien pelaaja saatetaan nähdä kesän MM-kisoissa
- Näin käy Eurooppa-liigan ja Konferenssiliigan tv-oikeuksille
- Mika Ääritalo nousi esiin Turkin sosiaalisessa mediassa – fanit ryntäsivät puolustamaan TPS-ikonia
- Mestarien liigasta iso tieto – esitysoikeudet vaihtavat osoitetta Suomessa
- Tammelan stadion pääsi harvalukuiseen joukkoon
- Valioliigajoukkue nimesi päävalmentajakseen Michael Jacksonin
- John Guidetti uskoo Jani Honkavaaran saavan potkut kesken kauden
- MM-kisoissa kokeillaan lisää uusia sääntöjä – sääntöjen rikkomisesta punainen kortti