MLS:ssa debytoinut suomalaispuolustaja yllättyi sarjan tasosta: ”Hämmästyin siitä”
Kuva: Juha Tamminen
Tammikuussa Suomen A-maajoukkueessa debytoinut laitapuolustaja Nicholas Hämäläinen sai sunnuntain vastaisena yönä debyyttinsä myös Yhdysvaltojen Major League Soccer -sarjan Los Angeles FC:ssä.
Ensiesiintyminen LAFC:n riveissä oli lyhyt, mutta onnistunut. Hämäläinen, 22, ehti olla kentällä vain noin kymmenen minuuttia, mutta hän syötti Walker Zimmermanin 2-1-voittomaalin Real Salt Lakea vastaan.
Banc of California Stadiumin tunnelma teki vaikutukseen Yhdysvalloissa varttuneeseen suomalaispuolustajaan.
– Stadionilla oli luultavasti yksi parhaista tunnelmista, joita olen urallani kokenut, kommentoi Hämäläinen ottelun jälkeen lehdistötilaisuudessa.
– Minun olisi pitänyt saada palloa enemmän ja ajaa kohti puolustusta enemmän sen ajan, kun olin kentällä. Pelasin hieman liikaa varman päälle. Sitten näin ison tilan keskikenttäpelaajan ja oikean laitapuolustajan välissä. Hyökkäsin siihen ja syötin Walkerille, joka viimeisteli hienosti.
Hämäläinen pelaa LAFC:ssä lainalla Englannin Mestaruussarjan Queens Park Rangersista. Brittikentillä on totuttu nopeaan ja fyysiseen peliin. Hämäläinen myöntää, että hänellä oli epäilyksensä MLS:n tasosta, mutta ne ajatukset kaikkosivat jo debyytin aikana.
– Intensiteetti kentällä oli varsin korkea. Synnyin ja vartuin täällä. Kun katselin muutamia pelejä Englannista ja mittailin (MLS:n) tasoa, niin ajattelin, että peli näyttää hieman hitaalta. Mutta nyt olen täällä, ja hämmästyin siitä, miten intensiivistä se oikeasti on. Minusta se ei ole hirveän kaukana Mestaruussarjasta.
LUE MYÖS:
1 EUROLLA 30 KIERRÄTYSVAPAATA ILMAISKIERROSTA
- Talleta 1€
- Saat heti 30 ilmaiskierrosta peliin Le Bandit
- Ei kierrätysvaatimuksia!
- Djurgården pelaa valtavan pelin viikonloppuna – Honkavaara: ”Jos mietimme sijoitustamme sarjataulukossa…”
- Maalitykki jättää VPS:n
- Veikkausliiga-seura tiputti sopimusuutisia
- Huuhkajien luottomies päättää maajoukkueuransa
- Tässä on Juventuksen uusi päävalmentaja
- Pelaako Lionel Messi MM-kisoissa? Nämä sanat herättävät huolta
- Haastattelu: Huuhkajiin tähtäävä Timo Stavitski juhlii Allsvenskanin mestaruutta – ”Tämä on mulle aivan upea juttu”
- Tanskalaisten käytös Parkenilla paljastaa synkän todellisuuden Helmarien tappion taustalla
- Tanska murskasi Helmarit – vieraspeli jätti valjun maun
- Vedonlyöntiskandaali järkyttää Turkkia – satoja erotuomareita osallisina
- Sky: Matias Siltanen kiinnostaa Saksassa – neuvottelut käynnissä
- Juventuksen valmentajasekoilun kova hinta: maksaa palkkaa kolmelle päävalmentajalle vielä kaksi vuotta
- Haastattelu: Huuhkajiin tähtäävä Timo Stavitski juhlii Allsvenskanin mestaruutta – ”Tämä on mulle aivan upea juttu”
- Tanskalaisten käytös Parkenilla paljastaa synkän todellisuuden Helmarien tappion taustalla
- Veikkausliiga-seura tiputti sopimusuutisia
- Tässä on Juventuksen uusi päävalmentaja
- Interin maalivahti ajoi autoa kuolonkolarissa, jossa on menehtynyt iäkäs mies
- Jani Honkavaaran Djurgården haluaa maalitykistään seurahistorian suurimman siirtokorvauksen: ”Voin vakuuttaa sen”
- Huuhkajien luottomies päättää maajoukkueuransa
- Pelaako Lionel Messi MM-kisoissa? Nämä sanat herättävät huolta