Joukkuekaverilta tiukkaa palautetta Interin tähtihyökkääjä Icardille: ”Kukaan ei ole korvaamaton”
 
										Kuva: Getty Images
					
		
		Internazionalen rivejä on viime viikkoina ravisuttanut hyökkääjä Mauro Icardin tilanne.
Helmikuussa Inter otti Icardilta, 26, joukkueen kapteeninnauhan pois. Samoihin aikoihin hyökkääjä jättäytyi Interin harjoituksista vedoten loukkaantumiseen, mutta seuran testeissä jalasta ei löytynyt erityistä vammaa.
Hän oli Interin vahvuudesta kuusi viikkoa sivussa, kunnes palasi joukkueen harjoituksiin ja kokoonpanoon. Sitä ennen Icardin ja Interin välejä oli selvitelty asianajajan kautta.
[readmore from=Icardi-Mauro]
Internazionalen keskikenttäpelaaja Radja Nainggolan moitti Icardin toimintaa Corriere dello Sportin haastattelussa.
– Jokainen pelaaja on tärkeä joukkueelle, mutta kukaan ei ole korvaamaton.
– Mauro on mahtava pelaaja, mutta meillä on toinen hyökkääjä Lautaro Martínez, joka pärjäsi todella hyvin, kun sai mahdollisuuden. Häntä odottaa tulevaisuus lajin huipulla.
– Liikaa on sanottu. Jos Icardilla oli ongelmia jonkun kanssa, hänen olisi pitänyt itse selvittää ne eikä antaa niiden ongelmien vahingoittaa muuta joukkuetta.
– Se siitä riittää. Hän harjoittelee ja on käytettävissä, kuten kaikki muutkin. Jos hän jatkaa tällä tavalla ja tekee maaleja, niin hän on tärkeä pelaaja.
Nainggolanilta kysyttiin, antoiko hän Icardille neuvoja argentiinalaishyökkääjän ollessa sivussa.
– Sanoin hänelle, mitä ajattelin. Eli jos hänellä oli ongelmia ratkottavana jonkun kanssa, niin koko joukkueen ei tulisi maksaa siitä siten, että hän on poissa.
Nainggolan kehui tapaa, jolla päävalmentaja Luciano Spalletti käsitteli tilannetta.
– Spalletti keskittyi joukkueeseen. Valmentajan on oltava uskottava pelaajien silmissä. Spalletti yritti hoitaa tilanteen parhaansa mukaan tekemällä sen, mitä hänen oli tehtävä.
Nainggolan oppi itse läksynsä aiemmin tällä kaudella, kun hän tuli useasti Interin harjoituksiin myöhässä. Hänet hyllytettiin kokoonpanosta viikoksi ja hän sai sakon.
– Minä maksoin sakkoni, kun tein virheen, vaikka Spalletti halusi minut Interiin. Niin sen on mentävä, kaikkien kohdalla.
	
																													
								
							
			
						
LUE MYÖS:
Voita kisapaketti kahdelle jääkiekon MM-kisoihin!
- Vastaa muutamaan nopeaan kysymykseen.
- Osallistu arvontaan.
- Voit voittaa kisapaketin kahdelle jääkiekon MM-kisoihin Sveitsiin! -  - Palkinto sisältää: - otteluliput peliin Suomi-USA (18.5.)
- suorat lennot Helsinki-Zürich-Helsinki
- kahden yön majoituksen aamiaisineen
- lentokenttäkuljetukset
 
 
- Palkinto sisältää: 
 
-  
- MTV: Tässä on KTP:n uusi päävalmentaja
- Ilves tarttui isoon tilaisuuteen
- Draamaa! Hurjia tapahtumia Veikkausliigan ratkaisukierroksilla
- Ranskassa kuohuu nuoren supertähden takia
- Glen Kamaran valmentaja saa sittenkin pitää työpaikkansa
- Virallista: FF Jaron uusi päävalmentaja selvillä – ”Haluan nähdä Jaron, jolla on lähtökohtaisesti hyökkäävä ajattelutapa”
- Glen Kamara ja Tuomas Ollila pääsivät kentälle Ligue 1:ssä!
- Lucas Bergström debytoi Mallorcan tolppien välissä – piti heti nollapelin
- Djurgården pelaa valtavan pelin viikonloppuna – Honkavaara: ”Jos mietimme sijoitustamme sarjataulukossa…”
- Maalitykki jättää VPS:n
- Tanskalaisten käytös Parkenilla paljastaa synkän todellisuuden Helmarien tappion taustalla
- Glen Kamara ja Tuomas Ollila pääsivät kentälle Ligue 1:ssä!
- Djurgården pelaa valtavan pelin viikonloppuna – Honkavaara: ”Jos mietimme sijoitustamme sarjataulukossa…”
- Lucas Bergström debytoi Mallorcan tolppien välissä – piti heti nollapelin
- Veikkausliiga-seura tiputti sopimusuutisia
- Maalitykki jättää VPS:n
- Tässä on Juventuksen uusi päävalmentaja
- Virallista: FF Jaron uusi päävalmentaja selvillä – ”Haluan nähdä Jaron, jolla on lähtökohtaisesti hyökkäävä ajattelutapa”
- Ranskassa kuohuu nuoren supertähden takia
- Haastattelu: Huuhkajiin tähtäävä Timo Stavitski juhlii Allsvenskanin mestaruutta – ”Tämä on mulle aivan upea juttu”
 
			 
			 
			 
			 
			 
			 
			 
			 
			 
			