Vahvistus: Ilves teki huippuhankinnan – maajoukkuepuolustaja Janne Saksela siirtyy Tampereelle
Kuva: Juha Tamminen
Tampereen Ilves on tehnyt ison pelaajahankinnan. Suomen A-maajoukkueestakin tuttu laitapuolustaja Janne Saksela siirtyy veikkausliigaseuraan puolitoistavuotisella sopimuksella hollantilaisen Sparta Rotterdamin riveistä.
Saksela, 26, ehti nousta Rotterdamin avainmiehistöön ennen hänen vakavaa polvivammaansa vuonna 2017. Pitkän sairasloman jälkeen Saksela kuitenkin palasi Rotterdamin rinkiin ja auttoi joukkueensa viime kaudella takaisin Hollannin pääsarjaan. Suomalaispuolustajan sopimusta ei kuitenkaan jatkettu.
Saksela, joka osaa pelata sekä laitapuolustajana että keskikentällä, kutsuttiin viimeksi Huuhkajiin marraskuussa 2018 Kasojen liiga -otteluita varten. Hän paljasti saaneensa sopimustarjouksia myös muualta Suomesta sekä ulkomailta.
– Pari loukkaantumista varjosti aikaani Hollannissa. Muuten viihdyin oikein hyvin. Aina kun olin kunnossa, niin sain peliaikaa ja matsit sujuivat. Futiskausi loppui siellä pari kuukautta sitten, Saksela kertoo Ilveksen nettisivuilla.
– Olen nyt harjoitellut Helsingissä omatoimisesti ja fysiikkavalmentajan kanssa. Oikeastaan koko kesän kävin sopimusneuvotteluja eri suuntiin, joten senkin takia oli tärkeää pitää itsensä kunnossa ja valmiina.
– Ilves on tällä hetkellä Suomen paras joukkue. Sellaista ei voi noin vain ohittaa. Tunnen Jallun (Wiss) entuudestaan nuorisomaajoukkueesta ja kävin hänen kanssaan antoisan keskustelun. Kun harkitsin vaihtoehtojani Suomessa, Ilveksestä tuli hyvä fiilis, Saksela vahvistaa.
– Odotan innolla pelejä Ilveksessä. Annan kaikkeni sen eteen, että otamme Veikkausliiga-mestaruuden tällä ja seuraavallakin kaudella.
Sakselan siirto on täysin sinetöity, joten joukkueen huippuhankinta on käytettävissä jo sunnuntain veikkausliigaottelussa Rovaniemen Palloseuraa vastaan.
LUE MYÖS:
Vain Tuohen vanhoille asiakkaille: 1€ talletuksella 30 kierrätysvapaata ilmaiskierrosta!
- Talleta 1€
- Saat heti 30 ilmaiskierrosta!
- Kylmät välit: Napoli uhkaa omaa pelaajaansa Romelu Lukakua kurinpidollisilla toimilla
- Harvinaisen raju ulostulo Veikkausliigalta – kauden alun uhataan olevan vaarassa
- Veikkausliigaennakko 2026: IF Gnistan lähtee jopa liian kunnianhimoisella tavoitteella kauteen
- Haastattelu: Oskari Väistö kertoi miten SJK:n pelaaminen muuttuu uudessa valmennuksessa
- Veikkausliigaennakko 2026: VPS luottaa projektiinsa tälläkin kaudella
- U21 EM-karsinnat: Suomi-Kypros ennakko – lohkotilanne, joukkue ja tv-lähetys
- Haastattelu: FC Lahti tähtää korkealle Gonçalo Pereiran johdolla
- KuPS vahvistuu uuden Veikkausliiga-kauden alla
- Haastattelu: Teemu Pukin HJK tavoittelee mestaruutta – ”Parempi mahdollisuus kuin viime vuonna”
- Haastattelu: Gary Williamsin IFK Mariehamn ei lähde kumartelemaan – ”Olemme valmiita”
- KuPS vahvistuu uuden Veikkausliiga-kauden alla
- U21 EM-karsinnat: Suomi-Kypros ennakko – lohkotilanne, joukkue ja tv-lähetys
- José Mourinho: ”Portugali näyttää aivan tavalliselta joukkueelta ilman Cristiano Ronaldoa”
- Haastattelu: Teemu Pukin HJK tavoittelee mestaruutta – ”Parempi mahdollisuus kuin viime vuonna”
- Veikkausliigaennakko 2026: FC Lahti tutussa komennossa kauteen
- Veikkausliigaennakko 2026: VPS luottaa projektiinsa tälläkin kaudella
- Veikkausliigaennakko 2026: FF Jaro lähtee rohkeammalla lähestymistavalla kauteen
- Veikkausliigaennakko 2026: IFK Mariehamn lähtee tutulla tavoitteella kauteen
- Huuhkajilla mahdollisuus pokaaliin – Lukas Hradecky yllättyi: ”On treenattu vähän pilkkuja”
- Haastattelu: Jens Karlsson tuo sensaatioseuran opit Jaroon