SJK:n toimistolla muutoksia – pyörälenkin luvannut Joni Vesalainen jättää seuran: ”Uudet haasteet odottavat marraskuusta alkaen”
Kuva: Juha Tamminen
SJK:ssa vuodesta 2017 työskennellyt Joni Vesalainen jättää seuran, kun hänen sopimuksensa päättyy 31. lokakuuta. Vesalainen kertoi SJK:n nettisivuilla siirtyvänsä uusien haasteiden pariin.
Vesalainen työskenteli aluksi seuran myynti- ja markkinointijohtajana, jonka jälkeen hänen titteli oli SJK Akatemian kaupallinen johtaja. Vesalaisen vastuulla oli muun muassa kaupallinen yhteistyö Kuortaneen Urheiluopiston kanssa.
– Oli hienoa työskennellä kaksi vuotta suomalaisessa huippuseurassa ja Suomen komeimmalla stadionilla. Aika oli todelta opettavaista ja sain tavata hienoja persoonia. Nyt on aika kiittää kaikkia ja tehdä työt huolella loppuun. Uudet haasteet odottavat jo marraskuusta alkaen, Vesalainen kertoi jättäen vielä auki, mitä tulevat haasteet ovat.
Vesalainen nousi otsikoihin viime kaudella toukokuussa, kun SJK palkkasi uudeksi päävalmentajakseen Alexei Eremenkon. Vesalainen lupasi ajaa pyörällä Seinäjoelta Pietarsaareen, mikäli Eremenko saisi potkut ennen sopimuskautensa päättymistä.
Eremenko sai elokuussa potkut, jolloin Vesalainen lupasi suorittaa vetonsa loppuun saakka. Vesalainen kertoi Twitterissä, että veto lunastetaan 12.10.
LUE MYÖS:
1€ = 10€ arvosta ilmaiskierroksia ilman kierrätystä!
- Talleta 1€
- Saat heti 50 ilmaiskierrosta Tuohi 1000 -peliin (arvo 0,20€ per kierros)!
- Ei kierrätysvaatimusta!
- Cristiano Ronaldolta kysyttiin Lionel Messistä – latasi tylyt sanat
- Jude Bellinghamilta nöyrä ele MM-kisoissa – ”En ansainnut tätä”
- Harry Kane: Uskomaton moka!
- Nyt tuli suru-uutinen – Ranska pelaa Norjaa vastaan ilman päävalmentajaansa
- Jalkapallon MM-kisat 24.6.2026: Aikataulu, ottelut ja tv-lähetykset
- Cristiano Ronaldo loisti murskavoitossa – Mika Väyrynen otti kantaa MTV:llä: ”Kaiken sen loan jälkeen”
- Cristiano Ronaldo teki historiaa – ensimmäisenä koskaan MM-kisoissa
- KuPS ja Ilves järjestivät hurjat maalijuhlat – Otto Ruoppi pelasi viimeisen kotiottelunsa Kuopiossa
- Italian maajoukkueesta lähtenyt valmentaja Gennaro Gattuso löysi uuden seuran
- Cristiano Ronaldo on avauskokoonpanossa – uhka vai mahdollisuus?
- Cristiano Ronaldo teki historiaa – ensimmäisenä koskaan MM-kisoissa
- Peter Schmeichel: ”Lionel Messin ensimmäinen maali olisi pitänyt hylätä”
- Cristiano Ronaldo loisti murskavoitossa – Mika Väyrynen otti kantaa MTV:llä: ”Kaiken sen loan jälkeen”
- Nyt tuli suru-uutinen – Ranska pelaa Norjaa vastaan ilman päävalmentajaansa
- LIVESEURANTA: Cristiano Ronaldo teki historiaa! Portugali murskasi Uzbekistanin
- Iranin joukkue jätti paperille viestin MM-kisapelinsä jälkeen
- Näin Lionel Messi kommentoi epäonnistunutta rangaistuspotkuaan – rikkoi synkän ennätyksen
- Näkökulma: Nyt on aika penkittää Lionel Messi
- Jalkapallon MM-kisat 23.6.2026: Aikataulu, ottelut ja tv-lähetykset
- Jalkapallon MM-kisat 24.6.2026: Aikataulu, ottelut ja tv-lähetykset