Miten Barcelona valmistautuu Leo Messin jälkeiseen aikaan? – ”Hän on vielä parin kauden ajan johtajamme”
Kuva: Getty Images
Leo Messin nykyinen sopimus Barcelonan kanssa päättyy ensi kauden jälkeen.
32-vuotiaalla argentiinalaistaiturilla on mahdollisuus poistua seurasta ilmaiseksi jokaisen kauden jälkeen, jos Messi ilmoittaa päätöksestään riittävän ajoissa Barcelonalle.
Koko uransa Barcelonaa edustanut Messi saattaa poistua seurasta nykyisen sopimuksensa jälkeen.
Barcelonan seurapresidentti Josep Maria Bartomeu tietää seuran jo valmistautuvan Messin jälkeiseen aikaan.
– Messi on vielä parin kauden ajan johtajamme. Pitää paikkansa, että tulevaisuudessa nuoria pelaajia tulee seuraamme. Ulkomailta hankittavia pelaajia ja omia kasvatteja La Masiasta. Olemme siihen hyvin tyytyväisiä, koska valmistaudumme parhaamme mukaan Messin jälkeiseen aikaan, Bartomeu totesi AP:lle.
– Messin sopimus päättyy kesällä 2021. Jos Messi on silloin edelleen valmis jatkamaan seurassa, tuntee itsensä vahvaksi ja kunnianhimoiseksi, teemme varmasti jatkosopimuksen. En epäile hetkeäkään sitä, etteikö Messi jatkaisi Barcelonassa jossain tehtävässä uransa jälkeen.
LUE MYÖS:
- Virallista: Ilves vahvisti maalivahtiosastoaan
- Haastattelu: Timo Zaal jättämässä TPS:n
- PSG:lle iso takaisku – tähtipelaaja loppukaudeksi sivuun pelikentiltä
- Cristiano Ronaldo epäonnistui
- Tiesitkö näitä asioita Teemu Pukista? – Viisi käännekohtaa uralta
- Tieto leviää: MLS-liigan sponsori takoi rahaa joukkoraiskauksen kustannuksella
- KuPSin europelissä tehdään todennäköisesti historiaa
- Maailman parhaat joukkueet ottivat yhteen Mestarien liigassa – PSG:n ja Barcelonan trillerissä tähtipelaajien loukkaantumisia
- Valioliiga muisteli Teemu Pukkia
- Haastattelu: Toni Korkeakunnas kertoo, mikä teki uransa lopettavasta Teemu Pukista niin erityisen pelaajan
- KuPSin europelissä tehdään todennäköisesti historiaa
- Valioliiga muisteli Teemu Pukkia
- Maailman parhaat joukkueet ottivat yhteen Mestarien liigassa – PSG:n ja Barcelonan trillerissä tähtipelaajien loukkaantumisia
- Otso Liimatta kertoi mielipiteensä Halmstad-lainastaan: ”En sitten tiedä, kuinka hyvä ratkaisu se oli heiltä”
- Sisäpiirilähteet: Kohulupaus saa erityiskohtelua PSG:ssä – syyksi esitetään suhteita
- ”Maradona” ison maajoukkueen päävalmentajaksi
- Romano: Cristiano Ronaldo sai tuomionsa Portugalin jalkapalloliitolta
- Haastattelu: Toni Korkeakunnas kertoo, mikä teki uransa lopettavasta Teemu Pukista niin erityisen pelaajan
- IF Gnistan teki valituksen HJK-ottelusta
- Panevėžys haluaa pitää kiinni Toni Korkeakunnaksesta: ”Homma on vielä auki”