Jürgen Kloppia syytetään kunnioituksen puutteesta – Liverpoolin manageri ei jousta päätöksessään: ”Asioiden on muututtava”
Kuva: Getty Images
Liverpoolin manageri Jürgen Klopp ei aio vetätytyä päätöksestään olla osallistumatta FA Cupin uusintaotteluun Shrewsbury Townia vastaan.
Kaksi sarjatasoa alempana pelaava Shrewsbury yllätti avainpelaajiaan lepuuttaneen Liverpoolin viime sunnuntaina kotikentällään, kun se nousi FA Cupin neljännen kierroksen pelissä kahden maalin tappioasemasta 2-2-tasapeliin. Tuloksen myötä joukkueet kohtaavat uusintaottelussa joko 4. tai 5. helmikuuta.
Klopp ilmoitti kuitenkin sunnuntain tuloksen jälkeen, että hän tai hänen edustusjoukkueensa pelaajat eivät uusintaotteluun osallistu, koska uusintaottelu osuu Valioliigan talvitauon päälle. Näin ollen Shrewsburya vastaan pelaa Liverpoolin alle 23-vuotiaiden joukkue, jota luotsaa reservivalmentaja Neil Critchley.
Liverpool päätyi hieman vastaavaan ratkaisuun viime kuussa, kun se pelasi reserviensä kanssa Englannin liigacupissa Critchleyn johdolla Aston Villaa vastaan. Klopp ja edustusjoukkueen pelaajat olivat samaan aikaan Qatarissa seurajoukkueiden MM-turnauksessa.
Englannin jalkapalloliitto reagoi Kloppin ja Liverpoolin tuoreeseen päätökseen muistuttamalla, että kaikki seurat tiesivät FA Cupin neljännen kierroksen mahdollisten uusintaotteluiden osuvan Valioliigan talvitauon ensimmäisen viikon päälle. Saksalaismanagerin mukaan asiasta eivät olleet päättämässä urheilupuolen ihmiset.
– Minä en halua olla näiden keskustelujen keskiössä. En ole mikään vallankumouksellinen kaveri, joka haluaa näyttää maailmalle, kuinka vahva olen. Se ei todellakaan ole syy tähän, kommentoi Klopp BBC:n mukaan.
– Minä tunnen vastuuta vain pelaajistani ja kaikista muistakin pelaajista, jos puhutaan sataprosenttisesti totta.

- Liverpoolin ja Jürgen Kloppin harvinainen ratkaisu jakaa mielipiteitä – ”Te tahraatte oman maineenne”
- Englannin jalkapalloliitto sanoo varoittaneensa myös Liverpoolia: ”Kaikki seurat hyväksyivät”
LUE MYÖS:
1€ = 10€ arvosta ilmaiskierroksia ilman kierrätystä!
- Talleta 1€
- Saat heti 50 ilmaiskierrosta Tuohi 1000 -peliin (arvo 0,20€ per kierros)!
- Ei kierrätysvaatimusta!
- Cristiano Ronaldo tykkäsi julkaisusta, jossa Argentiinaa syytetään MM-korruptiosta
- KuPSille niukka tappio Mestarien liigan karsinnoissa – katastrofista ei ole kyse
- Lehti: Luka Modrićin maajoukkueura lähes paketissa, seuratasolla ura jatkuu vielä
- Haastattelu: Näin Teemu Pukki kommentoi HJK:n vaikeaa kautta
- Haastattelu: HJK:n tuore hankinta Santeri Haarala jätti Ruotsin taakseen – jää kaipaamaan yhtä asiaa
- Lionel Messi: ”Kipu on valtava”
- Fifa aloitti tutkinnan MM-finaalin jälkeisistä tapahtumista
- Bayern München -peluri jatkosopimukseen
- Uefa asettui Fifaa vastaan – puheenjohtajalta raju temppu
- Belgian maajoukkueen päävalmentaja vaihtuu
- Lionel Messi: ”Kipu on valtava”
- Fifa aloitti tutkinnan MM-finaalin jälkeisistä tapahtumista
- Zlatan Ibrahimović laittoi kommentaattoriuransa pakettiin kesken lähetyksen
- Uefa asettui Fifaa vastaan – puheenjohtajalta raju temppu
- Lähde: Jürgen Klopp Saksan päävalmentajaksi – tässä sopimus
- L’Équipe: Rayan Cherki kiukutteli läpi MM-kisojen – massiivinen asenneongelma
- Hupaisa käänne: Espanja editoi Donald Trumpin ulos mestaruuskuvasta
- Bayern München -peluri jatkosopimukseen
- Paolo Maldini yrittää houkutella Pep Guardiolan Italiaan
- Belgian maajoukkueen päävalmentaja vaihtuu