MTV: Interin jättänyt Mika Ojala siirtymässä kilpailijan riveihin: ”Neuvottelut hoidettiin alusta asti epäammattimaisesti”
Kuva: Juha Tamminen
Veikkausliigaseura Interin viime kauden päätteeksi jättänyt keskikenttäpelaaja Mika Ojala on siirtymässä SJK:n riveihin, uutisoi MTV Urheilu.
– En usko, että kukaan olisi kauden lopussa arvannut, että näin tulisi käymään. Moni varmasti ajatteli, että kausi 2019 olisi vain alkusoittoa ja loistava pohja, jolle rakentaa [viitaten siihen, ettei ura jatku Interissä]. Onnistuneen vuoden jälkeen toivoin, että oma sitoutumiseni ja panostukseni näkyisivät neuvotteluissa ja niiden kulussa, Ojala kertoi MTV Urheilulle.
– Ensimmäinen sopimustarjous kuitenkin jo kertoi, että seuran halu kehittyä ja panostaa tulevaisuuteen eivät kohdanneet oman näkemykseni kanssa. Neuvottelut hoidettiin alusta asti epäammattimaisesti ja olin jo henkisesti valmistautunut siihen, että niiden jälkeen kuljemme eri teitä, Ojala sanoi.
– Uskon, että asiat menivät juuri niin kuin pitikin. Tein itselleni ja heille selväksi, että allekirjoitan sopimuksen sellaisen seuran kanssa, jolla on palava halu kasvaa, kehittyä ja ennen kaikkea menestyä eikä ainoastaan pärjätä ja selviytyä, keskikenttäpelaaja jatkoi.
MTV Urheilun mukaan Ojalan ensi kauden seura on SJK. Keskikenttäpelaaja ei kuitenkaan vahvistanut tätä tietoa.
– Sama huhu on kantautunut myös omiin korviini. Olen tällä hetkellä sydän ja mieli avoinna. Koen, että olen urani parhaassa henkisessä ja fyysisessä kunnossa, potentiaalia riittää vielä mihin tahansa. Toistaiseksi kaupunki ja jopa maa ovat vielä jatkon kannalta auki, Ojala kommentoi MTV Urheilulle.
Ojala, 31, pelasi viime kaudella 24 veikkausliigaottelua Interin riveissä. Näissä syntyi kuusi maalia, ja kahdeksan maaliin johtanutta syöttöä.
LUE MYÖS:
- Roberto Mancini ja Zinédine Zidane välttivät Jürgen Kloppin kohtalon Kansojen liigassa
- Huuhkajilta ulostulo Valko-Venäjää ja Ukrainaa koskien – lue sanasta sanaan
- Lukas Hradecky tulenarasta Valko-Venäjän kysymyksestä: ”Jos joku olisi nostanut kättään…”
- Näin Jacob Friis ennakoi Valko-Venäjän kohtaamista: ”Ei ole San Marino”
- Paikallismedia: Toni Koskela jää Kalmariin
- Katso: KuPS-hyökkääjä Jaime Moreno iski komean maalin maajoukkueessa
- Virallista: VPS:n ensi kauden päävalmentaja selvillä
- MM-kisojen sensaatiomaalivahti kaipaa vanhaa elämäänsä: ”Olen menettänyt kaiken rauhan”
- Virallista: Leo Waltan valmentaja sai potkut
- Portugali päihitti Norjan Kansojen liigassa – Cristiano Ronaldo jätettiin penkille
- Lähde: Suomalaislupaus myytiin MLS:ään – pelaaja kieltäytyi ja siirto kariutui
- Koronakohu kasvaa – jo toinen pelaaja ulos maajoukkueesta
- Portugali päihitti Norjan Kansojen liigassa – Cristiano Ronaldo jätettiin penkille
- Virallista: Leo Waltan valmentaja sai potkut
- Peli poikki, shotti huiviin ja tuoppi käteen – Werder Bremenin legendojen ottelussa oli mielenkiintoinen väliaika
- MM-kisojen sensaatiomaalivahti kaipaa vanhaa elämäänsä: ”Olen menettänyt kaiken rauhan”
- Lamine Yamal paljasti, mitä sanoi Lionel Messille MM-finaalin jälkeen
- Virallista: VPS:n ensi kauden päävalmentaja selvillä
- Romano: Mo Salah saa rinnalleen maailmanmestarin – yllättävä diili valmis
- Paikallismedia: Toni Koskela jää Kalmariin