Näin Lionel Messi ja muut futistähdet reagoivat Kobe Bryantin kuolemaan – ”Suurin urheiluesikuvani”
Kuva: Getty Images
Maailma järkyttyi sunnuntaina, kun Kaliforniasta kantautui uutinen koripallolegenda Kobe Bryantin kuolemasta. 41-vuotias Bryant menehtyi helikopteriturmassa, joka vaati kaikkiaan yhdeksän ihmisen hengen. Uhrien joukossa oli myös 13-vuotias Gianna, yksi Bryantin neljästä tyttärestä.
Jo eilen illalla brassitähti Neymar omisti PSG:lle tekemänsä maalin Bryantin muistolle. Pelin jälkeen Neymar kommentoi näin.
– Kobe Bryantin menettäminen on hyvin surullista kaikille urheiluihmisille, ei vain koripallofaneille. Katsoin puoliajalla viestejä ja omistin hänelle maalini toisella puoliajalla. Toivon, että hän lepää rauhassa, Neymar totesi.
Kobe Bryant tunnettiin suurena jalkapallon ystävänä. Lukuisat futistähdet ovatkin esittäneet Twitterissä surunvalittelujaan yhdysvaltaisen poismenon johdosta. Muisteloihin ovat osallistuneet muun muassa Lionel Messi (Instagramissa), Andrea Pirlo , Cristiano Ronaldo ja Kylian Mbappé.
– Olen sanaton. Kaikki rakkauteni Koben perheelle ja ystäville. Oli ilo tuntea hänet ja jakaa hienoja hetkiä yhdessä. Menetimme harvinaislaatuisen neron, Messi kirjoitti.
– Olet ollut esimerkki meidän sukupolvellemme. Lepää rauhassa, Andrea Pirlo puolestaan muotoili postaten kuvan miehistä yhdessä.
– Olen hyvin surullinen kuullessani sydäntäsärkevät uutiset Koben ja hänen tyttärensä Giannan kuolemista. Kobe oli todellinen legenda ja inspiraatio monille. Lähetän osanottoni hänen perheelleen ja ystävilleen ja kaikkien turmassa kuolleiden perheille. Lepää rauhassa legenda, Cristiano Ronaldo kirjoitti.
– Suurin urheiluesikuvani on tämä mies tässä. Sinun työmoraalisi ja mentaliteettisi inspiroivat minua niin paljon heti kun ymmärsin, mitä ammattilaisurheilu vaatii. Nautit uudesta luvusta elämässäsi ja se, että lähdit noin, on musertavaa. Rakastan sinua niin paljon! Olit kaikkien aikojen paras, Internazionalen hyökkääjä Romelu Lukaku hehkutti.
So sad to hear the heartbreaking news of the deaths of Kobe and his daughter Gianna. Kobe was a true legend and inspiration to so many. Sending my condolences to his family and friends and the families of all who lost their lives in the crash. RIP Legend
Oh no. How awful. One of the greatest sportsmen of our lifetime. Utterly tragic. #rip
Dia triste pra nós dos esporte, pra nós fãs e principalmente pra família e amigos de kobe. Com suas mãos se fez lenda, obrigado por exaltar o esporte Kobe... que Deus conforte o coração de sua família e amigos 
#ripkobebryant #24
Shocked by the death of @KobeBryant, an exemplary athlete both on and off the basketball court. Our most heartfelt condolences to his family and loved ones. Rest in peace.
A football fan 
Throwback to 2017 when Kobe Bryant spent time with PSG on the training ground.
Throwback to 2017 when Kobe Bryant spent time with PSG on the training ground.
The Football World Had So Many Memories With The Mamba. 
Your Legacy Will Go On Forever, Kobe Bryant.
Your Legacy Will Go On Forever, Kobe Bryant.
LUE MYÖS:
👉 Vuoden kovin tarjous: 1€ = 60 ilmaiskierrosta ilman kierrätystä!
- Talleta 1€
- Saat heti 60 ilmaiskierrosta!
- Ei kierrätysvaatimusta!
- Kovan huhun kohteena ollut Ilves paljasti ratkaisunsa – valmennus muuttuu aivan Veikkausliiga-kauden alla
- Romano: Italian MM-katastrofi koitui myös Gianluigi Buffonin kohtaloksi
- Italian jättiflopilla raju seuraus – iso pomo ulos
- Väite: Gennaro Gattuso ulos – kuka on Italian seuraava päävalmentaja?
- Veikkausliigaennakko 2026: KuPS altavastaajana mestaruustaistelussa
- Haastattelu: Miika Nuutinen avasi KuPSin tavoitteita
- Toni Korkeakunnas löysi uuden työnantajan – ura jatkuu ulkomailla
- Haastattelu: Joni Lehtonen astuu suuriin saappaisiin Ilveksessä
- Veikkausliigan pelaajabudjetit kaudella 2026 – HJK ykkönen, suurin muutos Kuopiossa
- MTV: Ilveksessä tapahtuu – valmentaja ulos!
- MTV: Ilveksessä tapahtuu – valmentaja ulos!
- Uusi maa Fifan rankingin kärkeen – Huuhkajille nousua
- Koskettava ilta – Lionel Messi ja Argentiina jättivät jäähyväiset
- Haastattelu: Jesse Öst reagoi esimerkillisesti pienempään rooliin HJK:ssa
- Toni Korkeakunnas löysi uuden työnantajan – ura jatkuu ulkomailla
- Veikkausliigan pelaajabudjetit kaudella 2026 – HJK ykkönen, suurin muutos Kuopiossa
- Veikkausliigaennakko 2026: AC Oulu nousee pohjamudista kärkikahinoihin
- Veikkausliigaennakko 2026: Ilves lähtee kauteen haastajana
- Veikkausliigaennakko 2026: KuPS altavastaajana mestaruustaistelussa
- Romano: Italian MM-katastrofi koitui myös Gianluigi Buffonin kohtaloksi












