Romanialaislegendasta maan alle 21-vuotiaiden maajoukkueen päävalmentaja
Kuva: Getty Images
Adrian Mutu on Romanian alle 21-vuotiaiden miesten maajoukkueen uusi päävalmentaja. Romanian jalkapalloliitto tiedotti asiasta keskiviikkona sivuillaan.
Mutu on yksi Romanian kaikkien aikojen jalkapalloilijoista, joka pelasi A-maajoukkueessa 77 ottelua ja teki niissä 35 maalia.
Entinen hyökkääjä ei ole saanut kovin hyvää vastaanottoa pestiinsä kovasta statuksestaan huolimatta. Romanialaissivusto Digisportin kyselyssä suurin osa lukijoista oli sitä mieltä, ettei Mutu ole sopiva henkilö nuorten romanialaispelaajien käskyttäjäksi.
Kyselyyn osallistui 19 410 lukijaa, joista 15 015 oli sitä mieltä, että Mutu ei ollut paras valinta tehtävään.
Vuonna 2016 pelaajauransa lopettanut Mutu, nyt 41, muistetaan urallaan myös ikävistä asioista. Hän joutui maksamaan englantilaisjätti Chelsealle peräti 17 miljoonan euron suuruiset korvaukset kokaiinikärynsä aiheuttamista vahingoista ja sopimusrikosta. Chelsea purki pelaajan sopimuksen tämän jäätyä kiinni kokaiinin käytöstä syyskuussa 2004.
Myöhemmin urallaan Mutu jäi sibutramiinin käytöstä. Vuonna 2010 tapahtuneen käryn takia hän joutui yhdeksän kuukauden pelikieltoon. Chelseassa tapahtuneen kärytapauksen seurauksena hän kärsi seitsemän kuukauden pannan.
LUE MYÖS:
Voita kisapaketti kahdelle jääkiekon MM-kisoihin!
- Vastaa muutamaan nopeaan kysymykseen.
- Osallistu arvontaan.
- Voit voittaa kisapaketin kahdelle jääkiekon MM-kisoihin Sveitsiin!
-
- Palkinto sisältää:
- otteluliput peliin Suomi-USA (18.5.)
- suorat lennot Helsinki-Zürich-Helsinki
- kahden yön majoituksen aamiaisineen
- lentokenttäkuljetukset
- Palkinto sisältää:
-
- MTV: Jättipaukku! Tässä on Jarkko Wissin uusi seura
- Fotbollskanalen: Suomen 18-vuotias lupaus lähellä siirtoa ulkomaille
- Expressen: Stevie Grieven siirto on varmistunut
- Haastattelu: Perparim Hetemaj valmentaa huipulle tähtääviä nuorukaisia HJK:ssa – ”Pystyn tarjoamaan rehellisen kuvan siitä, mitä se on”
- Iso yllätys Mestarien liigassa – jättipelissä ylikävely
- Tässä ovat MM-kisojen arvontakorit
- Cristiano Ronaldon MM-kisojen pelikiellosta merkittävä päätös
- Jatkoa vai ei? Harry Kane kommentoi sopimustilannettaan
- Oliver Antmanin Rangersissa kuohuu – seurapomoille potkut
- Huuhkajien Robin Lod ja Onni Valakari iskivät yhteen MLS:n pudotuspeleissä
- Cristiano Ronaldon MM-kisojen pelikiellosta merkittävä päätös
- Iso yllätys Mestarien liigassa – jättipelissä ylikävely
- Tässä ovat MM-kisojen arvontakorit
- HD: Helsingborg tarjosi työpaikkaa SJK-luotsille – ”Voisin sanoa, että haluan ottaa tämän paikan vastaan”
- Oliver Antmanin Rangersissa kuohuu – seurapomoille potkut
- Haastattelu: Perparim Hetemaj valmentaa huipulle tähtääviä nuorukaisia HJK:ssa – ”Pystyn tarjoamaan rehellisen kuvan siitä, mitä se on”
- Jatkoa vai ei? Harry Kane kommentoi sopimustilannettaan
- Lucas Bergström esiintyy edukseen La Ligassa – sai valmentajalta kehut
- Vinicius Junior aikoo jättää Real Madridin
- Pikkuhuuhkajien Onni Helén liittyi ruotsalaisseuran harjoitusvahvuuteen