Suomen maajoukkuepelaajat saavat seurakaverikseen entisen Arsenal-vahdin – valittiin viime vuonna MLS:n parhaaksi torjujaksi
Kuva: Getty Images
Huuhkajien Markus Halsti, Joni Kauko ja Pyry Soiri saavat Tanskan pääsarjaseura Esbjergiin joukkuekaverikseen maalivahti Vito Mannonen, joka on edustanut aiemmin urallaan myös Arsenalia.
Italialaistorjuja Mannone, 31, oli Arsenalissa kirjoilla vuosina 2005-2013, mutta kävi tuona aikana lainalla kertaalleen Barnsleyssa ja kahdesti Hullissa. Arsenalin jälkeen hänen matkansa jatkui Sunderlandin kautta Readingiin, josta hän nyt siirtyy Tanskaan loppukauden mittaisella lainasopimuksella.
Englannin toiseksi korkeimmalla sarjatasolla pelaavaa Readingia Mannone on edustanut kesästä 2017 lähtien, mutta hän vietti viime vuoden lainalla Yhdysvalloissa Minnesota Unitedin joukkueessa. Kauden päätteeksi hänet valittiin Major League Soccerin parhaaksi maalivahdiksi ja sarjan tähdistökentälliseen.
Mannone lensi Esbjergin leirille Turkkiin suorittamaan lääkärintarkastuksensa ja sinetöimään siirron. Hän saattaa debytoida Esbjergin riveissä kahden viikon päästä FC Kööpenhaminaa vastaan, kun Tanskan Superliigan talvitauko päättyy.
LUE MYÖS:
👉 Vuoden kovin tarjous: 1€ = 60 ilmaiskierrosta ilman kierrätystä!
- Talleta 1€
- Saat heti 60 ilmaiskierrosta!
- Ei kierrätysvaatimusta!
- Inter iski kahdeksan maalia – näin Suomen Cupissa pelattiin tiistaina
- MM-turnaus lähestyy! Ruotsi julkaisi kisajoukkueensa
- BBC: José Mourinho palaa Real Madridin päävalmentajaksi!
- Haastattelu: Veikkausliigasta tuttu maalitykki houkutteli Yeboah Amankwahin IFK Mariehamniin – ”Hän on kuin veljeni”
- Serie B:n nousukarsinnat käynnistyvät – Niklas Pyyhtiä, Joel Pohjanpalo ja Jesse Joronen taistelevat noususta
- Lukas Hradeckylta suorat sanat AS Monacon tilanteesta: ”Meidän on katsottava itseämme peiliin”
- The Athletic: Valioliigassa voi jysähtää iso valmentajapalkkaus
- Nähdäänkö Lionel Messi MM-kisoissa? Nyt tuli hyvä merkki
- Juho Talvitien NAC Breda putosi Hollannin pääsarjasta – ottelu jouduttiin keskeyttämään
- Toni Koskela kaatoi Stuart Baxterin Allsvenskanissa – Anthony Olusanya iski maalin
- Taas se nähtiin: fanien ei pitäisi saada päättää palkinnoista
- Serie B:n nousukarsinnat käynnistyvät – Niklas Pyyhtiä, Joel Pohjanpalo ja Jesse Joronen taistelevat noususta
- The Athletic: Valioliigassa voi jysähtää iso valmentajapalkkaus
- Nähdäänkö Lionel Messi MM-kisoissa? Nyt tuli hyvä merkki
- Ennennäkemätöntä – Bundesliigan naispäävalmentajalta historiallinen temppu
- Lukas Hradeckylta suorat sanat AS Monacon tilanteesta: ”Meidän on katsottava itseämme peiliin”
- Toni Koskela kaatoi Stuart Baxterin Allsvenskanissa – Anthony Olusanya iski maalin
- Juventuksen peli oli ohi 12 sekunnissa
- Äkkirikastunut nousukas tekemässä ”PSG:t” Englannissa
- Näin Jani Honkavaara kommentoi ensimmäistä derbyvoittoaan: ”Olen todella ylpeä”