Bayern München ei päässyt taaskaan helpolla jumboseuraa vastaan – tulikuuma Robert Lewandowski pelasti sarjajohtajan
Kuva: Getty Images
Saksan Bundesliigan kärkijoukkue ja jumboseura iskivät yhteen perjantai-iltana, kun Bayern München haastoi kotiottelussaan viimeisenä sarjataulukossa tuskailevan Paderbornin.
Joku olisi voinut olettaa Paderbornin olevan Bayernille helppo suupala keskellä kautta. Näin ei kuitenkaan käynyt, vaan pikkuseura pystyi laittamaan tosissaan kapuloita mestaruutta janoavan joukkueen rattaisiin.
Joukkueiden edellinen kohtaaminen oli päättynyt syyskuun lopulla Bayernin 3-2-vierasvoittoon, ja samoihin lukemiin peli päättyi nytkin – jälleen Bayernin eduksi.
Ottelun voittomaali nähtiin vasta 88. minuutilla, kenenkäs muun kuin Bayernin huippuhyökkääjä Robert Lewandowskin toimesta. Myös Bayernin toisesta osumasta vastannut tulikuuma puolalainen on tehnyt jo 25 maalia tämän kauden Bundesliigassa.
Bayern siirtyi otteluss johtoon 25. minuutilla Serge Gnabryn osuttua verkkoon. Avausjakson lopulla Bayernin alakerta sekoili maalivahti Manuel Neueria myöden ja Dennis Srbeny pääsi tasoittamaan lukemat.
Lewandowski siirsi isännät johtoon 70. minuutilla, mutta Paderborn ei antanut periksi vaan tasoitti uudestaan vain viisi minuuttia johto-osuman jälkeen. Neuer torjui pallon maalin edustalle ja Sven Michel pääsi tuikkaamaan pelivälineen verkkoon.
Bayern kuitenkin nappasi voiton, kiitos toisen maalinsa tehneen Lewandowskin, joka ei erehtynyt avopaikasta saatuaan Gnabrylta huipputarjoilun maalin eteen. Tehoiltaa viettänyt Gnabry syötti myös Lewandowskin toisen maalin.
Bayernin sarjajohto venyi neljään pisteeseen, mutta sillä on peli enemmän pelattuna kuin toisena olevalla RB Leipzigilla.
LUE MYÖS:
Vuoden kovin tarjous: 60 kierrätysvapaata ilmaiskierrosta – vain 1 eurolla!
- Talleta 1€
- Saat heti 60 ilmaiskierrosta Reactoonz 100 -peliin!
- Ei kierrätysvaatimuksia!
- Huuhkajista lähteneelle valmentajalle uusi pesti
- Suomi peluutti jopa neljää ensikertalaista Uutta-Seelantia vastaan – Tim Sparv kertoi näkemyksensä debytanteista
- Joel Pohjanpalo piteli nilkkaansa – näin Huuhkajista vastattiin SuomiFutikselle
- KuPS vahvistuu ranskalaispelaajalla
- Hieno esitys! Huuhkajat haki voiton MM-kisamaasta
- Eksoottiset maat yhden voiton päässä MM-kisoista – tässä ovat jatkokarsintaparit
- Tanska ja Ruotsi murskaavia – Kosovolla mahdollisuus tehdä historiaa
- Pikkuhuuhkajat raateli taas – Espanjakin kalpenee rinnalla!
- Raivo repesi PSG:n erityiskohtelusta Liverpoolia vastaan: ”Uefan on puututtava”
- Ilves täräytti kovan hankinnan – keskikentän lupaus suurseurasta Tampereelle
- PSG sai tahtonsa läpi – Liverpool kohtaa kovan haasteen Mestarien liigassa
- Ilves täräytti kovan hankinnan – keskikentän lupaus suurseurasta Tampereelle
- Veikkausliigan arvokkaimmalla pelaajalla on hurja hintalappu: neljä miljoonaa euroa
- Barcelona havittelee tähtitopparia – omistajaseura lätkäisi karmean hintalapun
- Raivo repesi PSG:n erityiskohtelusta Liverpoolia vastaan: ”Uefan on puututtava”
- Joel Pohjanpalo avaa: Tässä suhteessa Serie B:ssä on kivempaa kuin Serie A:ssa
- Pikkuhuuhkajat raateli taas – Espanjakin kalpenee rinnalla!
- Pikkuhuuhkajien puolustaja oli nostamassa joukkuettaan Hollannin pääsarjaan
- Haastattelu: Kreikan cup-mestaruutta jahtaava Georgios Kanellopoulos arvostaa aikaansa HJK:ssa
- Afrikan kisojen soppa yltyy – Senegal lähetti ison keskisormen liitolle