66-vuotias valmentajalegenda ja Atalantan maalivahti futismaailman tuoreimmat koronavirustapaukset
Kuva: Getty Images
Maailmalta kantautuu päivittäin järkyttäviä lukuja koronavirustartunnoista, jolta eivät luonnollisesti ole suojassa rikkaat ja kuuluisatkaan. Jalkapallon paristakin on ilmoitettu taas parista tunnetusta tartunnan saaneesta.
Turkin suurseura Galatasarayn valmentaja Fatih Terim kertoi maanantaina itse Twitter-tilillään saaneensa Covid-19-virustartunnan.
– Minulle tehtiin tänään koronavirustesti, ja näytteeni oli positiivinen, Terim kirjoitti.
– Olen sairaalassa hyvissä käsissä. Älkää huoliko. Tiedotan tilanteestani mahdollisimman pian.
66-vuotias Terimiä voi hyvällä syyllä kutsua Turkin kautta aikain menestyksekkäimmäksi valmentajaksi. Terim valmentaa Galatasarayta jo neljännellä eri pestillä, ja hän on voittanut seurassa kahdeksan kertaa Turkin-mestaruuden sekä kaudella 1999-2000 UEFA Cupin.
Turkin maajoukkueen peräsimessä Terim on nähty kolmeen otteeseen: vuosina 1993-1996, 2005-2009 ja 2013-2017. Tärkein saavutus maajoukkueessa on välieräpaikka vuoden 2008 EM-kisoissa. Kaikkiaan Terim on luotsannut Turkin maajoukkuetta kolmessa EM-turnauksessa. Hän on valmentanut myös Serie A:ssa AC Milania ja Fiorentinaa.
Myös Galatasarayn varapuheenjohtaja Abdurrahim Albayrak, 65 ja hänen vaimonsa Sukran ovat antaneet positiivisen koronavirusnäytteen.
Italiaa koronavirus on riepotellut kovemmin kuin mitään muuta Euroopan maata. Nyt myös Mestarien liigan yllättäjä Atalanta on tiedottanut ensimmäisestä koronavirustartunnastaan. Atalantan kotikaupunki Bergamo on viruspandemian polttopisteessä, ja joukkueen pelaajista ensimmäinen virallisesti sairastunut on maalivahti Marco Sportiello.
27-vuotias Sportiello on varsinaisesti Atalantan kakkosvahti, mutta hän torjui joukkueen maalilla Mestarien liigan neljännesvälierien toisessa osaottelussa, jossa Valencia kaatui 4-3, ja Atalanta lunasti paikan puolivälieriin.
[readmore from=Koronavirus]
Ottelu pelattiin 10. maaliskuuta Valenciassa tyhjällä stadionilla. Toimiin oli ryhdytty, sillä Milanon legendaarisella San Sirolla 40 000 katsojan läsnäollessa 19. helmikuuta pelattua otteluparin avausosaa pidetään yleisesti yhtenä koronaviruspandemian räjähdysmäistä leviämistä edesauttaneista viruslingoista. Sittemmin Valencian joukkueesta noin kolmanneksella on todettu koronavirustartunta, ja Bergamossa viruskriisi on edennyt pelottavan nopeasti.
Koronavirusoireiden seurauksena itsensä vapaaehtoisesti on eristänyt myös Aston Villan espanjalaismaalivahti Pepe Reina. Reinaa ei ole testattu viruksen varalta, mutta lääkärit vahvistivat hänelle puhelimitse, että virusepäily on aiheellinen.
Lähteet: Daily Mail ja Transfermarkt
LUE MYÖS:
Vuoden kovin tarjous: talleta 1€ ja saat 60 kierrätysvapaata ilmaiskierrosta!
- Talleta 1€
- Saat heti 60 ilmaiskierrosta Reactoonz 100 -peliin!
- Ei kierrätysvaatimuksia!
- Laulaja vastasi kritiikkiin Jorginhon perheen kohtelusta: ”Se tekee minut surulliseksi, jos tunsitte olonne epämukaviksi”
- Tutkimus: Veikkausliiga-seura on maailman edelläkävijä yhdellä osa-alueella
- Yksi maailman menestyneimmistä seuroista pysyvästi ulkona MM-kilpailuista
- Tilastopalvelulla naurettava käsitys Veikkausliigasta – tässä on Suomen ”paras” joukkue
- Jorginho ottaa yhteen jättisuositun poptähden kanssa: ”Ilman faneja et olisi mitään”
- Antaako Argentiina muille tasoitusta erikoisessa MM-kenraalissa?
- Huuhkajat-pelaaja avasi maalitilinsä
- ”Todellinen ammattilainen” – Bundesliigan jätti solmi tärkeän jatkosopimuksen
- Mitä ihmettä? Valioliigalle jopa seitsemän Mestarien liiga -paikkaa
- Cristiano Ronaldo ulkona maajoukkueesta – taustalla pitkittynyt syy
- Antaako Argentiina muille tasoitusta erikoisessa MM-kenraalissa?
- Jorginho ottaa yhteen jättisuositun poptähden kanssa: ”Ilman faneja et olisi mitään”
- Huuhkajat-pelaaja avasi maalitilinsä
- Mitä ihmettä? Valioliigalle jopa seitsemän Mestarien liiga -paikkaa
- Uusi luku suomalaisessa jalkapallohistoriassa – Eremenkon veljekset palaavat yhteen
- Lisää muutoksia Huuhkajiin – odotettu debytantti
- ”Todellinen ammattilainen” – Bundesliigan jätti solmi tärkeän jatkosopimuksen
- Tilastopalvelulla naurettava käsitys Veikkausliigasta – tässä on Suomen ”paras” joukkue
- Cristiano Ronaldo ulkona maajoukkueesta – taustalla pitkittynyt syy
- Veikkausliigan lähiöseura valmistautuu historialliseen kauteen – ”Joukkue on valmis”