Portugalin MM-joukkueen pelaaja puolen vuoden pelikieltoon – tönäisi tuomaria sarjapelissä

Harvemmin langetetaan jalkapallossa kuukausien kestäviä pelikieltoja. Tällaisen, kuusi kuukautta kestävän pelikiellon mätkäytti kuitenkin torstai-iltana Ranskan pääsarjan Ligue 1:n Monacon laitahyökkääjä Gelson Martinsille. Näin 24-vuotiaan Martinsin kausi on ohi.
Martinsin pelikielto oli seurausta tuomarin tönäisemisestä 1. helmikuuta pelatussa Ligue 1 -ottelussa Nimes-Monaco. Erotuomari Mikael Lesage nosti Martinsin pelikaveri Tiemoue Bakayokolle punaisen kortin, ja tästä suivaantuneena Martins tönäisi tuomaria rinnasta. Sen jälkeen hän sai luonnollisesti itsekin ulosajon.
Martins on ollut väliaikaisessa pelikiellossa tapauksesta lähtien. Kuuden kuukauden pelikielto lasketaan alkavaksi tuosta ottelusta, joten hän on edustuskelpoinen jälleen 1. elokuuta.
#GelsonMartins #Ligue1
AS Monaco ei luonnollisesti päätöksestä ilahtunut. Omassa vastineessaan se tuomitsee jälleen kerran pelaajansa käytöksen, mutta sanoo pitäneensä rangaistusta täysin ylimitoitettuna.
asmonaco.com/communique-off…
Martins on ollut pelikiellossa jo viisi ottelua. Sosiaalisessa mediassa on muistutettu, että samanmittaisella viiden pelin pelikiellolla selvisi taannoin tuomarin tönäisemistä La Ligassa Martinsin maanmies Cristiano Ronaldo.
Martins on pelannut Monacon paidassa tällä kaudella 23 ottelua, joissa hän on tehnyt neljä maalia ja syöttänyt yhden. Portugalin A-maajoukkueessa Martins on pelannut 21 ottelua. Hän kuului myös maan MM-joukkueeseen vuonna 2018, mutta ei ole pelannut maajoukkueessa puoleentoista vuoteen.
Kierrätysvapaita ilmaiskierroksia tai 5000 käteistä
- Tuohi – Turvallinen ja luotettava
- Ei kierrätystä!
- Voitot tilille minuutissa
- Inter-kapteeni Lautaro Martínez kurmotti joukkuekaveriaan medialle: ”Meillä on selvä viesti”
- Puoli vuotta riitti: Cristiano Ronaldon aisapariksi isolla rahalla hankittu vahvistus siirtyy pois
- Kommentti: Jalkapallomaailman järjestys horjui viime yönä, eikä ketään kiinnostanut – vielä
- Lionel Messin Inter Miami sai selkäsaunan seurajoukkueiden MM-kisoissa
- Dopingpannasta vapautunut Paul Pogba löysi uuden seuran
- Jürgen Klopp jyrähti seurajoukkueiden MM-turnauksesta – paljasti pahimman pelkonsa
- Kasper Paanaselta huima maali – SJK löylytti IFK Mariehamnia
- Miika Nuutisen HJK:lle avaustappio tylyin numeroin – ”Kaikkea muuta kuin mitä haettiin”
- Italopodcast: Parman tuore luotsi on koko siirtokesän mielenkiintoisimpia valmentajahankintoja
- Virallista: Cristiano Ronaldo ja Al Nassr jatkosopimukseen
- Kommentti: Jalkapallomaailman järjestys horjui viime yönä, eikä ketään kiinnostanut – vielä
- Puoli vuotta riitti: Cristiano Ronaldon aisapariksi isolla rahalla hankittu vahvistus siirtyy pois
- Lionel Messin Inter Miami sai selkäsaunan seurajoukkueiden MM-kisoissa
- Dopingpannasta vapautunut Paul Pogba löysi uuden seuran