Huucast: Ari Lahdelta kovia sanoja päättäjille: ”Kun hätä on suurin, niin tuntuu, että kaljanmyyntikin on tärkempää”
Suomen Palloliitto myönsi seuroille kolmen miljoonan ehdollisen tukipaketin viime maanantaina koronaviruksen aiheuttamiin taloudellisiin ongelmiin. Palloliiton puheenjohtaja Ari Lahti ei ole ollut kovinkaan tyytyväinen päättäjien toimintaan urheilun pelastamiseksi.
Lahti kertoi mietteistään Suplan Huucast-podcastissa. Lahden mielestä esimerkiksi jalkapallon osalta Palloliiton tukipaketti on vasta alkusoittoa. Lahti toivoo, että päättäjät heräävät auttamaan urheiluseuroja yli lajirajojen.
– Toivon, että Opetus- ja kultturiministeriöltä tulisi jonkinlaista tukea. Olemme toimineet muiden urheiluliittojen ja Olympiakomiten kanssa yhdessä ja omasta mielestäni hyvin rakentavalla tavalla. Olen myös ymmärtänyt, että tällainen rakentava lähestyminen ministeriön suuntaan on se oikea tapa. Luulen, että sieltä jotakin myös tänne jalkapallolle tulee, Lahti toteaa.
Seurojen tilanne on jo nyt hyvin kriittinen. Veikkausliigan mukaan pääsarjaseurat menettävät kuukaudessa keskimäärin noin 1,5 miljoonaa euroa koronaviruksen aiheuttamista vaikutuksista johtuen. Esimerkiksi KTP ja FC Honka ovat päättäneet lopettaa pelaajiensa palkanmaksun. Sen lisäksi useat juniorivalmentajat on lomautettu. Lahti toivoo, että päättäjät reagoisivat tilanteeseen nopeasti.
– Pelkään sitä, että nämä tuet jäävät liian pieniksi. Varsinkin, jos tämä kriisi pitkittyy, ja pelikauden aloitus pitkittyy, niin kyllä tästä voi ikäviäkin seurauksia näkyä jalkapallon piirissä.
Lahti antoi myös kovasanaista kritiikkiä päättäjille.
– Tuntuu sillä tavalla ihmeelliseltä, että tavallaan kaikki tietää urheilun positiiviset vaikutukset yhteiskunnalle. Ja jalkapallo tietenkin suurimpana lajiliittona on erittäin merkittävässä asemassa suomalaisten ihmisten liikuttajana, niin tällaisina aikoina, kun hätä on suurin, niin kaljanmyyntikin tuntuu olevan päättäjille urheilua tärkeämpää. Se itseäni ihmetyttää. Toivon, että nyt sitten nähdään päättäjäpiireissä asia sillä tavalla, että urheilullekin sitä tukea löytyy, Lahti sanoo.
Palloliitto odottaa tällä hetkellä Opetus- ja kulttuuriministeriön päätöstä tuista. Lahden mukaan torstaihin menneessä asiasta ei ollut kuulunut vielä mitään.
– Tuntuu kohtuullisen hitaita olevan nämä byrokratian rattaat. Olen silti toiveikas, että sieltä jonkinlainen tuki myös jalkapallolle löytyy.
Kuuntele Huucastin tuorein jakso kokonaisuudessaan tästä.
LUE MYÖS:
Vuoden kovin tarjous: 60 kierrätysvapaata ilmaiskierrosta – vain 1 eurolla!
- Talleta 1€
- Saat heti 60 ilmaiskierrosta Reactoonz 100 -peliin!
- Ei kierrätysvaatimuksia!
- Lionel Messin MM-kisaosallistuminen on arvoitus: ”Päätös ei ole helppo”
- Roy Hodgsonille, 78, yllättävä päävalmentajan paikka Englannista
- FF Jaro vahvistuu HJK:sta siirtyvällä hyökkääjällä
- Huuhkajista lähteneelle valmentajalle uusi pesti
- Suomi peluutti jopa neljää ensikertalaista Uutta-Seelantia vastaan – Tim Sparv kertoi näkemyksensä debytanteista
- Joel Pohjanpalo piteli nilkkaansa – näin Huuhkajista vastattiin SuomiFutikselle
- KuPS vahvistuu ranskalaispelaajalla
- Hieno esitys! Huuhkajat haki voiton MM-kisamaasta
- Eksoottiset maat yhden voiton päässä MM-kisoista – tässä ovat jatkokarsintaparit
- Tanska ja Ruotsi murskaavia – Kosovolla mahdollisuus tehdä historiaa
- PSG sai tahtonsa läpi – Liverpool kohtaa kovan haasteen Mestarien liigassa
- Ilves täräytti kovan hankinnan – keskikentän lupaus suurseurasta Tampereelle
- Roy Hodgsonille, 78, yllättävä päävalmentajan paikka Englannista
- Eksoottiset maat yhden voiton päässä MM-kisoista – tässä ovat jatkokarsintaparit
- Barcelona havittelee tähtitopparia – omistajaseura lätkäisi karmean hintalapun
- Huuhkajista lähteneelle valmentajalle uusi pesti
- Veikkausliigan arvokkaimmalla pelaajalla on hurja hintalappu: neljä miljoonaa euroa
- Hieno esitys! Huuhkajat haki voiton MM-kisamaasta
- Suomi peluutti jopa neljää ensikertalaista Uutta-Seelantia vastaan – Tim Sparv kertoi näkemyksensä debytanteista
- Joel Pohjanpalo piteli nilkkaansa – näin Huuhkajista vastattiin SuomiFutikselle