”Mitä minä oikein teen täällä?” – Suomalainen futistähti on ollut kuusi viikkoa yksin kotonaan vieraassa maassa ja treenaa keskellä yötä
Kuva: Juha Tamminen
Petteri Forsell on jalkapalloammattilainen Puolassa. Koronaviruksesta huolimatta Forsell jäi Puolaan, koska halusi kunnioittaa sopimustaan seuransa Korona Kielcen kanssa. Jalkapalloilijan arki muuttui silmänräpäyksessä, kun koronavirus levisi maasta toiseen ja sarjat menivät tauolle.
Nyt Forsell kertoo SuomiFutis-sivustolle, minkälaista jalkapalloilijan arki tällä hetkellä on ja miksi ruokakaupassa on hyvä käydä neljältä yöllä.
Forsell vastaa puhelimeensa kotonaan Kielcessä puoliltapäivin. Heti aamusta ei sovi häiritä jalkapallotähteä, jonka arki on muuttunut merkittävästi viime viikkojen aikana. Aamu on nimittäin Forsellin päivärytmissä omistettu unelle. Syynä on yölliset juoksentelut kaupungilla, eli tuttavallisemmin ammattiurheilijan bensiini: harjoitteleminen.
”Ei se ihan niin tarkka ollut, koska yöllä kun kävin juoksemassa, niin eivät poliisit minua pysäyttäneet.”– Vähän pidempään olen nukkunut viime aikoina. Siinä yhden ja kahden, välillä kolmenkin aikaan kun tulee lenkiltä, niin nukkuu sitten vähän pidempään. Ei siinä sen kummempaa. Öisin saa juosta rauhassa. – Silloin ei ole ketään liikkeellä. Täällä (Kielcessä) oli periaatteessa ulkonaliikkumiskielto pari viikkoa. Ei se ihan niin tarkka ollut, koska yöllä kun kävin juoksemassa, niin eivät poliisit minua pysäyttäneet. Toisaalta silloin ei liikkunut ketään muita, niin ehkä he eivät sen takia myöskään jaksaneet vaivautua, Forsell pohtii. Päiväsajalle Forsell on löytänyt uuden harrastuksen, joka tekee varmasti aikanaan saapuvat vieraat iloisiksi. – Pakkasessa on paljon herkkuja, niin saa sitten joskus vieraat maistella. Ruokaa olen osannut tehdä, mutta en ole ollut niin hyvä leipomaan. Nyt on sitten tullut harjoiteltua sitäkin. Vielä ei löydy mitään bravuuria, mutta kaikenlaista on tullut kokeiltua.
Uusi valmentaja ja avausvoitto
Palataan vielä siihen, miksi Forsell ylipäätään on Puolassa, ja miksi hän jäi sinne koronaviruksen levittyä ympäri Eurooppaa.
Yksin kotona ulkomailla
Sarjakausi keskeytettiin ja jalkapalloammattilainen joutui tiukan paikan eteen. Lähteäkö kotiin läheisten luo vai jäädäkö työpaikalleen? Forsell päätti jäädä. Päätös ei ollut helppo, vaikka oikeastaan oli. Muita vaihtoehtoja ei ollut. Sopimus velvoitti. Sopimus, joka on päättymässä 30. kesäkuuta, ja jota Forsell on valmis jatkamaan, jotta pelit voidaan pelata loppuun. Puolan sarjakautta ollaan näillä näkymin käynnistämässä toukokuun lopulla ja pelit saattavat jatkua heinäkuulle saakka. – Sanoin, että ei minulle tule mitään ongelmaa sopimuksen suhteen. Jos sitä pitää parilla viikolla jatkaa, niin totta kai minä pelaan ne pari viikkoa. Se ei ole mikään ongelma.”Totta kai olisin voinut lähteä kotiin.”Forsell kertoo, ettei seura antanut lupaa lähteä. Toki vapaassa maailmassa mahdollisuutena olisi ollut sopimuksen purkaminen, mutta se ei tullut kysymykseen. – Totta kai olisin voinut lähteä kotiin. Ilmeisesti sopimuksen olisi voinut purkaa, mutta sitten ei olisi tiennyt, olisiko seuraava futispeli syksyllä, jos silloinkaan. Milloin sitä olisi saanut pelata seuraavan kerran? Nyt kuitenkin elää vähän toiveita, että pikkuhiljaa pääsisi pelaamaan. Puhelin on tullut tutuksi, kun 29-vuotias jalkapalloilija on viettänyt huippufutaajan korona-arkea vajaan 200 000 asukkaan autioituneessa kaupungissa, jossa jonotetaan ruokakauppaan keskellä yötä. Forsell kertoi aiemmin Twitterissä käyneensä ruokakaupassa ostamassa mansikoita neljältä yöllä. Yöllä lenkkeilevälle pelimiehelle se ei toki ole kummoinen juttu. – Täällä oli sellainen rajoitus, että läheisellä huoltoasemalla sai olla yksi ihminen sisällä ja loput jonottavat pihalla. Lidlissä taisi saada olla 15 tai 20 henkilöä samaan aikaan kaupassa ja muut jonottivat pihalla. Sen takia siellä oli sitten kahdelta yöllä vielä sadan metrin jono, kun ihmiset kerrankin kävivät kaupassa ja kaupat saivat olla auki. Nyt ne rajoitukset ovat poistuneet. Kaupassa saa olla normaalisti, Forsell kertoo Puolan rajoituksista.
”Nyt minulla ei ole mitään niistä. Sitä voi miettiä, miltä se tuntuu.”Öisin treenaaminen, kaupassa käynti keskellä yötä ja leipominen ovat asioita, joita Forsell tuskin osasi odottaa tekevänsä nyt, kun sarjakauden piti huipentua. Jalkapalloilijan työ on muuttunut koronaviruksen takia yksinäiseksi puurtamiseksi. Joukkueen valmennukselta tulee ohjeet, ja niiden mukaan mennään.

”Mitä minä oikein teen täällä?”
Kun jalkapallo on tauolla ja maailma elää poikkeusaikoja, on täysin ymmärrettävää, että myös jalkapalloammattilainen kyseenalaistaa oman tekemisensä järkevyyden. Eli sen, että asuu vieraassa maassa yksinään, kaukana läheisistään, odottamassa, että yölliset juoksentelut loppuisivat. [readmore from=Koronavirus] – Tiedän kyllä, että olen ammattifutaaja, mutta välillä olen miettinyt, että mitä minä oikein teen täällä? Olen ollut kuutisen viikkoa yksin kotona. Jotenkin tosi turhaa, että olen täällä. Miksi en viettänyt tätä aikaa vaikka jossain muualla? Ei minusta ole oikein mitään hyötyä. COVID-19 on lyönyt jalkapallolta ilmat pihalle. Se on iskenyt pelaajien ihon alle niin taloudellisesti kuin henkisestikin. Mutta varmaa on se, että jalkapallon aika tulee vielä. Forsell lupaa olevansa valmis, kun pallo jälleen pyörii viheriöllä. – Kun tietää, että pelejä tullaan pelaamaan tiuhaan tahtiin, niin ei oikein malttaisi odottaa. Kyllä se tästä taas, kun pääsee sorvin ääreen. Olen kyllä valmis, kun pelit jatkuvat, Forsell toteaa itsevarmasti.LUE MYÖS:
VUODEN KOVIN TARJOUS! SAAT 1 EUROLLA 50 KIERRÄTYSVAPAATA ILMAISKIERROSTA
- Talleta 1€
- Saat heti 50 ilmaiskierrosta peliin Book of Dead!
- Ei kierrätysvaatimuksia!
- Benjamin Källman taas maalinteossa – maalipörssissä kolmantena
- Virallista: Janne-Pekka Laineen sopimus purettu Turkissa
- Virallista: Viki Savonen siirtyy FC Interin organisaatioon
- Thiago Silva palaa Euroopan kentille
- Afrikan mestaruusturnaukseen merkittävä muutos
- Virallista: Axel Vidjeskog poistuu ruotsalaisseurasta
- Expressen: AIK etsii uutta päävalmentajaa – tuttu nimi noussut keskusteluissa esiin
- Robin Lod on pian vapaa agentti – seurapomo: ”Haluaisimme pitää hänet, mutta…”
- Expressen: HJK:sta tuttu maalivahti herättää kiinnostusta Allsvenskanissa
- KuPS-tähti jättää seuran: ”Kaikki hyvät asiat päättyvät aikanaan”
- KuPS-tähti jättää seuran: ”Kaikki hyvät asiat päättyvät aikanaan”
- KuPSin päävalmentajanimitys kerää irvailua – ”Taitaa aueta pullo heti uudelleen”
- Thiago Silva palaa Euroopan kentille
- Virallista: Janne-Pekka Laineen sopimus purettu Turkissa
- Afrikan mestaruusturnaukseen merkittävä muutos
- Virallista: Axel Vidjeskog poistuu ruotsalaisseurasta
- Expressen: HJK:sta tuttu maalivahti herättää kiinnostusta Allsvenskanissa
- Robin Lod on pian vapaa agentti – seurapomo: ”Haluaisimme pitää hänet, mutta…”
- Virallista: Viki Savonen siirtyy FC Interin organisaatioon
- Expressen: AIK etsii uutta päävalmentajaa – tuttu nimi noussut keskusteluissa esiin