HS: Suomessa ei välttämättä pelata tänä kesänä yhtäkään europeliä – ja jos pelataan, UEFA:n linjaus jättämässä katsojat koteihin
Kuva: Juha Tamminen
Euroopan jalkapalloliitto UEFA linjasi keskiviikkona, että ensi kauden Mestarien liigan ja Eurooppa-liigan karsinnat pelataan yksiosaisina pudotuspeleinä. Ainoana poikkeuksena on Mestarien liigan viimeinen karsintakierros, joka pelataan normaalisti kaksiosaisena.
Syynä tähän on koronaviruspandemian aiheuttamat muutokset jalkapallokalenteriin, johon pitää nyt olosuhteiden pakosta mahduttaa paljon pelejä pienelle aikavälille. Lähes kaikki eurooppalaiset sarjat ovat olleet keskeytettynä usean kuukauden tai joutuneet viivyttämään avauskierrostaan. Joissain maissa, kuten Ranskassa, Belgiassa ja Hollannissa, jalkapallokausi lopetettiin kokonaan koronan takia.
Suomesta eurokentillä ovat mukana Veikkausliigan mestari Kuopion Palloseura, hopeajoukkue FC Inter, eurolopputurnauksen voittaja Honka sekä Suomen Cupin voittaja llves. KuPS aloittaa karsintaurakkansa Mestarien liigan ensimmäiseltä karsintakierrokselta. Inter, Honka ja Ilves aloittavat samasta vaiheesta Eurooppa-liigan puolella.
Koska karsintaottelut pelataan yksiosaisina, kotijoukkue määräytyy arpomalla. Tämä tarkoittaa sitä, että pahimmassa tapauksessa Suomessa ei pelata yhtäkään eurokarsintapeliä. Ja vaikka arpa toisikin europelejä kotimaan kentille, ei UEFA anna tämänhetkisen tiedon mukaan päästää yleisöä karsintaotteluihin lainkaan. Määräykset saattavat kuitenkin vielä muuttua.
– UEFA arvioi tilannetta säännöllisesti ympäri Eurooppaa ja tekee yhteistyötä paikallisten viranomaisten kanssa selvittääkseen, milloin katsojat voisivat asteittain palata, kommentoi UEFA tiedotteessaan.
KuPS:n toimitusjohtaja Jarmo Heiskanen kertoi Helsingin Sanomien haastattelussa, että heidän tietojensa mukaan UEFA:lta saatavat osallistumiskorvaukset pysyvät kuitenkin ennallaan. Hän toivoo katsojatilanteen vielä muuttuvan.
– Toivottavasti tähän tulisi muutoksia, mutta tämänhetkisen tiedon mukaan otteluihin ei päästetä UEFA:n oman linjauksen mukaan lainkaan katsojia, eikä se tietenkään ole silloin aivan sama asia, kommentoi Heiskanen HS:lle.

LUE MYÖS:
VUODEN KOVIN TARJOUS! SAAT 1 EUROLLA 50 KIERRÄTYSVAPAATA ILMAISKIERROSTA
- Talleta 1€
- Saat heti 50 ilmaiskierrosta peliin Book of Dead!
- Ei kierrätysvaatimuksia!
- HJK:sta tutulla Luke Plangella hurja ilta – iski neljä maalia Sveitsin pääsarjassa
- Simo Valakarin St. Johnstone menettämässä maalitykkinsä
- Avainpelaaja jätti FC Hakan – siirtyy Yhdysvaltoihin
- Oliver Glasner kertoi mielipiteensä KuPSista
- SJK-tähti saattaa vaihtaa maisemaa: ”Se on kaikista todennäköisintä”
- Expressen: KuPS on tehnyt valmentajavalintansa
- Jättimäinen käänne MM-kisoihin? Turnauspaikka uhattuna – yksi maa voi saada uuden mahdollisuuden
- Fifa palkitsi jalkapallovuoden parhaat The Best -gaalassa
- Liverpoolin mestaruusparaatin yliajajalle pitkä tuomio
- Joel Pohjanpalolle hieno tunnustus
- Oliver Glasner kertoi mielipiteensä KuPSista
- Expressen: KuPS on tehnyt valmentajavalintansa
- Jättimäinen käänne MM-kisoihin? Turnauspaikka uhattuna – yksi maa voi saada uuden mahdollisuuden
- SJK-tähti saattaa vaihtaa maisemaa: ”Se on kaikista todennäköisintä”
- Avainpelaaja jätti FC Hakan – siirtyy Yhdysvaltoihin
- Joel Pohjanpalolle hieno tunnustus
- Fifa palkitsi jalkapallovuoden parhaat The Best -gaalassa
- Lionel Messille yllättävä joukkuekaveri
- Expressen: Tässä voi olla seuraava KuPS-luotsi
- Liverpoolin mestaruusparaatin yliajajalle pitkä tuomio