Katso: Norwichin päävalmentaja ylisti Teemu Pukin upeaa suoritusta maasta taivaaseen: ”Kertoo paljon hänen luonteestaan”
Kuva: Getty Images
Norwich palasi voittokantaan, kun se kaatoi Mestaruussarjan avauskierroksella Huddersfieldin maalein 1-0. Teemu Pukki syötti ottelun voittomaalin ja sai ansaitut kehut Norwichin päävalmentaja Daniel Farkelta.
Pukki tarjoili Adam Idahille loistopaikan, josta nuori hyökkääjä ei voinut erehtyä. Tilanne syntyi, kun Huddersfieldin puolustaja Richard Stearman antoi karmaisevan harhasyötön, josta Pukki pääsi oikealta laidalta läpi. Pukki luki tilanteen hyvin ja malttoi odottaa Idahin mukaan hyökkäykseen ja tarjoili lopulta nappisyötön, josta Idah tykitti pallon varmasti maaliin.
Voit katsoa maalin alta olevalta videolta. Artikkeli jatkuu videon jälkeen.
Pukin maalisyöttö sai Farkelta kehuja.
– Maailmanluokan syöttö kertoo paljon hänen luonteestaan. Teemua on kritisoitu siitä, ettei hän ole tehnyt maaleja, ja sitten kun hän saa loistopaikan, hän tekee epäitsekkäästi ja syöttää oikealla hetkellä täydellisesti Adamille, jolla on helppo työ tehdä maali. Se kertoo kaiken, Farke kehui paikallislehti PinkUnin mukaan.
Pukin maaliton putki venyi Huddersfield-ottelun myötä virallisissa peleissä (joissa saanut minuutteja) jo 18 ottelun mittaiseksi. Farkea tämä ei kuitenkaan huoleta.
– En usko, että monikaan muu hyökkääjä on pelannut niin paljon kahden viime vuoden aikana seuralleen ja maajoukkueelleen kuin hän. Se ehkä näkyi väsymyksenä viime kaudella, mutta minusta tuntuu, että hän näyttää nyt tuoreelta taas, Farke sanoi.
Norwichille voitto teki hyvää. Farken mukaan joukkueessa on tällä hetkellä todella hyvä henki päällä.
– Täytyy myös ylistää vaihtopenkillä olleita kavereita. Kun katsoo Alexia (Tettey), Beniä (Gibson) ja Jordania (Hugill), kaikki ovat kokeneita pelaajia, jotka eivät tällä kertaa mahtuneet kentälle, vaikka varmasti olisivat halunneet. Silti esimerkiksi Jordan meni heti loppuvihellyksen jälkeen onnittelemaan Teemua maalisyötöstään ja sen jälkeen halaamaan Adamia. Tällaista mentaliteettia tarvitsemme, Farke totesi.
Norwich kohtaa seuraavaksi Prestonin ensi lauantaina kotikentällään Carrow Roadilla.
LUE MYÖS:
Vain Tuohen vanhoille asiakkaille: 1€ talletuksella 30 kierrätysvapaata ilmaiskierrosta!
- Talleta 1€
- Saat heti 30 ilmaiskierrosta!
- Huuhkajien Arttu Hoskosesta harmittava tieto
- Katastrofi vältetty – lihavassa riidassa ollut Veikkausliiga tiedottaa sopimuksesta
- Veikkausliigaennakko 2026: AC Oulu nousee pohjamudista kärkikahinoihin
- Oulussa valmistaudutaan historialliseen kauteen – Rasmus Karjalainen: ”Voimme luoda jotain pysyvää”
- Tässä ne ovat! Kaikki MM-kisojen osallistujamaat selvillä
- Italian jalkapalloliiton puheenjohtaja Gennaro Gattuson asemasta kriisin keskellä: ”Pyysin häntä jäämään”
- Koskettava ilta – Lionel Messi ja Argentiina jättivät jäähyväiset
- Italia ei selviytynyt taaskaan MM-kisoihin – näin italialaismediassa reagoitiin
- Veikkausliigaennakko 2026: Jarkko Wissin SJK taistelee paikasta ylemmässä loppusarjassa
- Kolmas peräkkäinen fiasko – Gennaro Gattuso: ”Emme ansainneet tätä”
- Harvinaisen raju ulostulo Veikkausliigalta – kauden alun uhataan olevan vaarassa
- Jättipaukku! Italia jälleen ulos MM-kisoista
- Koskettava ilta – Lionel Messi ja Argentiina jättivät jäähyväiset
- Veikkausliigaennakko 2026: IF Gnistan lähtee jopa liian kunnianhimoisella tavoitteella kauteen
- Katastrofi uhkaa futiskautta: KTP:n ja Hakan ottelu joudutaan siirtämään
- KuPS vahvistuu uuden Veikkausliiga-kauden alla
- Italia ei selviytynyt taaskaan MM-kisoihin – näin italialaismediassa reagoitiin
- Veikkausliigaennakko 2026: VPS luottaa projektiinsa tälläkin kaudella
- Veikkausliigaennakko 2026: Jarkko Wissin SJK taistelee paikasta ylemmässä loppusarjassa
- Haastattelu: Tuomas Koivisto selätti uransa vaikeimman kauden – ”En sano, että usko olisi alkanut loppumaan, mutta…”