Ykkösen kärkitaisto lopulta ennallaan – KTP ja Jaro isonumeroisissa väännöissä

Ykkösen nousijakandidaatit KTP ja Jaro olivat tulessa tiistai-illan sarjapeleissä, ja kummankin otteita seurattiin varmasti ristiriitaisin tuntein sarjajohtaja AC Oulun leirissä.
Jaro pelasi Seinäjoella, putoamaan matkalla olevan SJK Akatemian vieraana, ja joutui tappioasemaan jo viidennellä peliminuutilla. Tästä terästäytynyt pietarsaarelaisryhmä johti kuitenkin ottelua tauolle mentäessä jo 1-3, Joni Remesahon osuttua kahdesti, Axel Vidjeskogin kertaalleen. Isännät nousivat toisella puolikkaalla vielä peliin. Jeremiah Strengin kavennus jäi kuitenkin ottelun viimeiseksi osumaksi, ja Jaro nousi sarjassa 41 pisteeseen.
KTP on illan otteluiden jälkeen myös 41 pisteessä, kakkospaikalla. Jaroa ottelun vähemmän pelanneet kotkalaiset päätyivät vieraspelissään MP:tä vastaan samoihin lukemiin kuin Jaro omassa koitoksessaan. Ottelun viimeisen kuuden minuutin sisään nähtiin kaikkiaan kolme osumaa, Anton Eerolan päästessä niittaamaan loppuluvut 90. minuutilla.
AC Oulu on pelannut ottelun enemmän kuin KTP, jolla on mahdollisuus tasoittavassa pelissään napata kärkipaikka; sen maaliero on +28, kun Oulun vastaava on +15.
Kierrätysvapaita ilmaiskierroksia tai 5 000 käteistä
- Tuohi – Turvallinen ja luotettava
- Ei kierrätystä!
- Voitot tilille minuutissa
- Ville Tikkanen arvioi Teemu Pukin ja Alex Ringin merkitystä HJK:lle – tämän muutoksen Miika Nuutinen toi päävalmentajana
- Cristiano Ronaldolta vahvistus seurauransa tulevaisuudesta: ”Mikään ei ole muuttunut”
- Cristiano Ronaldolta toivomus Lamine Yamalin hyvinvoinnin puolesta – ”Hänen täytyy saada olla rauhassa”
- Haastattelu: Michael Reiziger haluaa johdattaa Hollannin Euroopan mestariksi – kehui Pikkuhuuhkajia
- Portugali toista kertaa Nations Leaguen voittoon – Espanja kaatui pilkuilla
- Puolan maajoukkueessa kuohuu! Robert Lewandowski kieltäytyy pelaamasta
- Ranska kaatoi Saksan Kylian Mbappén johdolla
- Luciano Spalletti lähdössä Italian peräsimestä: ”Minun on otettava vastuu”
- Ennakkopaketti Nations Leaguen finaaliin Portugali-Espanja: Arvioidut avaukset, valmentajien kommentit, mistä näet pelin
- Haastattelu: Niklas Pyyhtiä ei lähde EM-kisoihin nöyristelemään – paluu Bolognaan auki
- Kommentti: Huomenna on ottelu, jota ei pitäisi pelata ollenkaan
- Cristiano Ronaldolta toivomus Lamine Yamalin hyvinvoinnin puolesta – ”Hänen täytyy saada olla rauhassa”
- Hollantilainen toimittaja Ronald Koemanille: yhdelle Huuhkajien pelaajalle saatava Hollannin passi
- Puolan maajoukkueessa kuohuu! Robert Lewandowski kieltäytyy pelaamasta
- Hitti vai huti? AS Roma vaihtoi logoaan – soutaa valtavirtaa vastaan
- Portugali toista kertaa Nations Leaguen voittoon – Espanja kaatui pilkuilla
- Lukas Hradecky täräytti asemastaan Bayer Leverkusenissa: ”Jos tulee ainutlaatuinen tarjous…”
- Toni Koskela moitti Suomen puolustajia Ylellä: ”Mun mielestä ihan käsittämätöntä”
- Ennakkopaketti Nations Leaguen finaaliin Portugali-Espanja: Arvioidut avaukset, valmentajien kommentit, mistä näet pelin
- Ranska kaatoi Saksan Kylian Mbappén johdolla