”Heillä on kokenut valmentaja” – Mestarien liiga -valmentaja autuaan tietämätön vastustajan tuoreimmista käänteistä

Mestarien liigan neljännesvälieräparit arvottiin maanantaina Sveitsin Nyonissa. Ensimmäisen pudotuspelikierroksen varsinainen helmi on Barcelonan ja PSG:n kohtaaminen, mutta viihdyttävää kohtaamista on odotettavissa myös Sevillan ja Borussia Dortmundin mittelöstä.
Sevillan päävalmentaja Julen Lopetegui kommentoi arvontatulosta medialle lehdistötilaisuudessa totutun kohteliaaseen tapaan. Yllättävää kuitenkin oli, että Lopeteguilta oli mennyt tyystin ohi, että Dortmund oli vaihtanut valmentajaa sunnuntai-iltapäivänä.
– Pelaamme loistavaa joukkuetta vastaan. Dortmund on yksi Saksan ja Euroopan historiallisimmista joukkueista. Dortmund on nopea joukkue, jolla on teknisiä ja fyysisiä pelaajia, sekä kokenut valmentaja. Meidän on tehtävä loistavaa työtä päästäksemme jatkoon, Lopetegui totesi.
Kokeneella valmentajalla Lopetegui tarkoitti epäilemättä sveitsiläistä Lucien Favrea, joka oli valmentanut Dortmundia kahden ja puolen vuoden ajan, ja aiemmin urallaan muun muassa Borussia Mönchengladbachia ja ranskalaista Niceä. 63-vuotias Favre sai kuitenkin seuraltaan lähtöpassit sen jälkeen, kun Dortmund hävisi lauantaina Bundesliigan sarjanousija Stuttgartille maalein 1-5.
Favren tilalle päävalmentajaksi nimettiin 38-vuotias Edin Terzic, joka toimi aiemmin Favren valmennustiimin jäsenenä. Päävalmentajan paikka on Terzicin koko valmentajauran ensimmäinen.
Pudotuspelien ensimmäinen kierros pelataan helmi-maaliskuussa 16. helmikuuta alkaen.
Kierrätysvapaita ilmaiskierroksia tai 5 000 käteistä
- Tuohi – Turvallinen ja luotettava
- Ei kierrätystä!
- Voitot tilille minuutissa
- Huuhkajat kaatoi Puolan sairauskohtauksen varjostamassa ottelussa – MM-unelma elää
- Huuhkajien MM-karsintaottelu keskeytettiin katsojan sairaskohtauksen vuoksi
- Naisten EM-kisat 2025
- Tässä on Huuhkajat Puolaa vastaan – pari muutosta Hollanti-otteluun
- Huuhkajien Arttu Hoskosella raskas päätöskausi Puolassa: ”Vuosi oli aika painajainen”
- Puolalle toinen jättimäinen takaisku ennen Huuhkajat-kohtaamista
- Valioliigassa sensaatiotempussa onnistunut valmentaja hylkäsi Italian A-maajoukkuepestin
- Ennakko MM-karsintaotteluun Suomi-Puola: Kuntopuntari, kommentit, ja mistä näet pelin
- Huuhkajien Jere Uronen kommentoi Robert Lewandowskin poissaoloa – Lukas Hradeckyn upealle merkkipaalulle kehuja: ”Täysin ansaittu”
- Haastattelu: Tanskan alle 21-vuotiaiden maajoukkueen päävalmentaja Steffen Højer kiitteli vuolaasti Pikkuhuuhkajia
- Virallista: Lucas Bergström jättää Chelsean
- Cristiano Ronaldolta toivomus Lamine Yamalin hyvinvoinnin puolesta – ”Hänen täytyy saada olla rauhassa”
- Doni Arifi nousi Pikkuhuuhkajien EM-ryhmään varalta – usko kantoi epävarmassa tilanteessa: ”Jumalan suunnitelma”
- Haastattelu: Tanskan alle 21-vuotiaiden maajoukkueen päävalmentaja Steffen Højer kiitteli vuolaasti Pikkuhuuhkajia
- Ennakko MM-karsintaotteluun Suomi-Puola: Kuntopuntari, kommentit, ja mistä näet pelin
- Puolan kapteeni joutui jättämään harjoitukset kesken Helsingin olympiastadionilla
- Puolalle toinen jättimäinen takaisku ennen Huuhkajat-kohtaamista
- Valioliigassa sensaatiotempussa onnistunut valmentaja hylkäsi Italian A-maajoukkuepestin
- Huuhkajien Arttu Hoskosella raskas päätöskausi Puolassa: ”Vuosi oli aika painajainen”
- Ville Tikkanen arvioi Teemu Pukin ja Alex Ringin merkitystä HJK:lle – tämän muutoksen Miika Nuutinen toi päävalmentajana