Helmikuussa liekehtinyt Teemu Pukki mylläsi Norwichin historiatilastoja – ”En ole ikinä epäillyt häntä”

30-vuotias Teemu Pukki teki sen taas. Suomalainen viimeisteli ottelun avausmaalin jo neljännessä pelissä peräkkäin, kun Norwich voitti sunnuntai-illan ainoassa Mestaruussarjan ottelussa Wycomben maalein 2-0.
Neljän avausmaalin putki on tilastoharvinaisuus sekin. Viimeksi joku Norwichin pelaaja oli onnistunut vastaavassa tempussa vuonna 1998, kun Craig Bellamy teki 1-0-maalin neljässä perättäisessä ottelussa.
A now familiar line, and Teemu Pukki is the first player to score the opening goal in four straight Norwich City games since Craig Bellamy in 1998 #ncfc
Ilmaissiirrolla Norwichiin kesällä 2018 siirtynyt Pukki pelaa seurassa vasta kolmatta kauttaan, mutta seuraikonin asema alkaa olla mahtavalla maalitehtailulla sinetöity. Sunnuntain maali oli Pukille jo 58:s sarjamaali Norwichissa, ja se nosti hänet jaetulle kahdeksannelle sijalle seuran kaikkien aikojen maalitilastossa. Seitsemäntenä oleva John Deehan on enää neljän maalin päässä.
Myös maalit per ottelut -tilastossa Pukki on ollut seurahistorian tehokkaimpia. Suomalainen on tehnyt keskimäärin 0,52 maalia/peli, ollen viidenneksi tehokkain, kun lasketaan vain yli 50 maalia tehneet pelaajat. Kärkipaikkaa pitävät pelaajat pystyivät vain vähän parempaan tahtiin, 0,55 maaliin/peli. Kaiken lisäksi neljä tehokkaampaa pelaajaa pelasivat yli 50 vuotta sitten, jolloin jalkapallossa tehtiin yleisesti ottaen paljon enemmän maaleja ottelua kohti.
Pukin maalin alusti jälleen kerran tuttu mies, 24-vuotias argentiinalainen Emi Buendia. Kyseessä oli jo kauden seitsemän Buendian Pukille syöttämä maali. Kaksikkoa pidetään yleisesti Mestaruussarjan tämän kauden tehokkaimpana hyökkäysduona. Pukki on tehnyt 29 sarjaottelussa (allaolevassa twiitissä ottelumäärä väärin) 18 maalia ja syöttänyt kaksi. Buendian saldo 28 ottelusta on puolestaan yhdeksän tehtyä ja 12 syötettyä maalia.
It's the seventh time in 2020-21 this combination has resulted in a goal.
What a pair.
#NCFC
Pikaista paluuta Valioliigaan tavoitteleva Norwich on voittanut nyt viisi ottelua peräkkäin, ja Pukki on tehnyt näissä peleissä seitsemän maalia, vähintään yhden jokaisessa. Vastaavaan putkeen pystyi Norwichin pelaajista viimeksi Terry Bly peräti 62 vuotta sitten.
Pukki pelasi helmikuussa kaikkiaan seitsemän sarjaottelua, ja sai siis saldokseen seitsemän maalia ja yhden maalisyötön päälle. Olisi miltei ihme, jos ei häntä valittaisi Mestaruussarjan kuukauden pelaajaksi.
Norwichin valmentaja Daniel Farke vakuutteli pelin jälkeen, ettei hänen luottamuksensa suomalaishyökkääjään koskaan horjunut, vaikka kauteen on mahtunut kaksi neljän ottelun maalitonta putkea, ja syyskauden puolella syntyi ”vain” 11 maalia.
– Kun vastustaja makaa syvällä, pitää olla kärsivällinen. Silloin tarvitaan laatupelaajia.
– Teemu Pukki on täällä taas. Hän ei ikinä tee 7-1- tai 8-1-maaleja. Niin tärkeä hän on. Yksikään toinen hyökkääjä ei ole pelannut häntä enempää otteluita viimeisten kahden vuoden aikana, Farke muistutti pelin jälkeen.
– En ole ikinä epäillyt häntä. Hän on mahtava pelaaja.
"Many compliments to my lads." #NCFC
"Teemu Pukki is there again. He's never there at the end of a 7-1, 8-1. He is so important. No more striker has played more games in the last two years.. #NCFC
Norwichin seuraavassa ottelussa keskiviikkona 3. maaliskuuta saatetaan nähdä suomalaishyökkääjien kohtaaminen, sillä Kanarialinnut saa vieraakseen Marcus Forssin Brentfordin. Kyseessä on puhdas kärkiottelu, sillä Brentford on sarjassa toisena, seitsemän pistettä Norwichin takana.
Voita 1000€ lahjakortti Ikeaan!
- Vastaa muutamaan nopeaan kysymykseen.
- Osallistu arvontaan.
- Voit voittaa 1000€ lahjakortin Ikeaan!
- Lehti: Simo Valakari ei ole kiinnostunut HJK-pestistä
- Bayern Münchenin Bundesliiga-mestaruus varmistui
- Atalantan ja Interin fanit rajussa tappelussa – 26-vuotias kannattaja kuoli
- Sky: Liverpool aloittaa jatkosopimusneuvottelut avainpelaajansa kanssa
- Kai Meriluoto ratkaisi Slovenian pääsarjan kärkikamppailun
- Virallista: HJK antoi potkut Toni Korkeakunnakselle
- Katso: Leo Walta iski upean maalin Allsvenskanissa
- Teemu Pukin maali ei riittänyt – HJK menetti taas pisteitä Veikkausliigassa
- L’Équipe: Lähtö edessä? – Tuomas Ollilan Paris FC aikoo käyttää hurjia summia kesän siirtoikkunassa
- HJK:n keskikenttäpelaajan sopimus purettiin
- Lehti: Simo Valakari ei ole kiinnostunut HJK-pestistä
- HJK:n keskikenttäpelaajan sopimus purettiin
- L’Équipe: Lähtö edessä? – Tuomas Ollilan Paris FC aikoo käyttää hurjia summia kesän siirtoikkunassa
- Kai Meriluoto ratkaisi Slovenian pääsarjan kärkikamppailun
- Atalantan ja Interin fanit rajussa tappelussa – 26-vuotias kannattaja kuoli
- Bayern Münchenin Bundesliiga-mestaruus varmistui
- Huuhkajat-pelaajan seura nousee Ranskan pääsarjaan
- Virallista: HJK antoi potkut Toni Korkeakunnakselle
- Katso: Leo Walta iski upean maalin Allsvenskanissa
- Sky: Liverpool aloittaa jatkosopimusneuvottelut avainpelaajansa kanssa