Nyt tarkkana, Huuhkajat! Nämä kolme Ukrainan tähtipelaajaa tulee pitää aisoissa

Suomen jalkapallomaajoukkueen pelit MM-karsinnoissa jatkuvat sunnuntai-iltana Kiovan olympiastadionilla Ukrainaa vastaan.
Huuhkajat menetti kaksi elintärkeää pistettä karsintojen avausottelussa Bosnia ja Hertsegovinaa vastaan, kun taas Ukraina venyi Ranskaa vastaan yllätykseen ja haki Pariisista pisteen.
Ukraina sekä Bosnia ja Hertsegovina ovat Huuhkajien niin sanotut päävastustajat karsintalohkossa, joten erityisesti maiden keskinäiset ottelut ovat elintärkeitä. Kiovassa pelattavan vierasottelun merkitystä ei voi siis liikaa korostaa.
Ottelun merkityksen tiedostaa myös Huuhkajien päävalmentaja Markku Kanerva, joka myönsi ottelun alla, että pistetilin tulee karttua Kiovassa.
[readmore from=Huuhkajat]
– Kaikki tiedämme, että pelistä tulee meille haastava. Ukraina on laadukas joukkue. Täältä olisi saatava pisteitä kotiin, jotta pääsemme kamppailemaan lopputurnauspaikasta, Kanerva sanoi.
Fifa-rankingissa sijalla 24 oleva Ukraina on täynnä nimekkäitä pelaajia. Ukrainan tulevaisuus näyttää muutenkin erittäin valoisalta, sillä maa voitti alle 20-vuotiaiden MM-kisat vuonna 2019. Kyseisestä maailmanmestariryhmästä Ukrainan A-maajoukkueeseen on kuitenkin noussut toistaiseksi vain laitapuolustaja Yukhym Konoplya.
Ukraina lähtee otteluun selkeänä ennakkosuosikkina, mutta viime vuosien aikana altavastaajan rooli on sopinut mainiosti Huuhkajille. Hyvänä päivänä Kanervan luotsaama ryhmä pystyy voittamaan kenet tahansa, josta hyvänä osoituksena Pariisin ihme viime marraskuussa.
Huuhkajien on venyttävä parhaimpaansa Kiovassa saadakseen hyvän tuloksen. Erityisen tarkkana täytyy olla Ukrainan kirkkaimpien tähtien kanssa, jotka on pidettävä aisoissa.
Oleksandr Zintšenko
24-vuotias Zintšenko on Ukrainan maajoukkueen kirkkain tähti. Man Cityssä Zintšenko pelaa vasemman laitapuolustajan roolia, mutta maajoukkueessa hänet on totuttu näkemään keskikentällä. Zintšenko on nopea ja pallovarma pelaaja, joka pystyy rikkomaan juonikkailla syötöillään puolustuslinjoja.
Uutinen jatkuu kuvan jälkeen.

Ruslan Malinovskyi
Seurajoukkuetasolla Atalantaa edustava Malinovskyi on Zintšenkon tavoin todella vaarallinen pelaaja. Kymppipaikalla parhaiten viihtyvä Malinovskyi on tunnettu taituruudestaan sekä kovasta vasemman jalan laukauksestaan. Tätä kaveria Huuhkajat ei saa missään nimessä päästää vetopaikoille!
Roman Jaremtšuk
191-senttinen Jaremtšuk tunnetaan vahvana pääpelaajana ja on Ukrainan ykkösvalinta kärkeen. KAA Gentin riveissä neljättä kauttaan pelaava hyökkääjä on takonut kuluvan kauden aikana seurajoukkueessaan 18 maalia 34 otteluun. Syyskuussa 2018 debyyttinsä Ukrainan maajoukkueessa tehnyt Jaremtšuk on tehnyt A-maajoukkueessa kuusi maalia 20 otteluun.
Kaikki Suomen ottelut ovat nähtävissä Elisa Viihde Viaplaysta, V Sport Jalkapallo -kanavalta sekä ilmaiseksi Viafreesta.
LUE MYÖS:
Voita 1000€ lahjakortti ruokakauppaan!
- Vastaa muutamaan nopeaan kysymykseen.
- Osallistu arvontaan.
- Voit voittaa 1000€ lahjakortin ruokakauppaan!
- Puolan kapteeni joutui jättämään harjoitukset kesken Helsingin olympiastadionilla
- Doni Arifi nousi Pikkuhuuhkajien EM-ryhmään varalta – usko kantoi epävarmassa tilanteessa: ”Jumalan suunnitelma”
- Virallista: Lucas Bergström jättää Chelsean
- Ville Tikkanen arvioi Teemu Pukin ja Alex Ringin merkitystä HJK:lle – tämän muutoksen Miika Nuutinen toi päävalmentajana
- Cristiano Ronaldolta vahvistus seurauransa tulevaisuudesta: ”Mikään ei ole muuttunut”
- Cristiano Ronaldolta toivomus Lamine Yamalin hyvinvoinnin puolesta – ”Hänen täytyy saada olla rauhassa”
- Haastattelu: Michael Reiziger haluaa johdattaa Hollannin Euroopan mestariksi – kehui Pikkuhuuhkajia
- Portugali toista kertaa Nations Leaguen voittoon – Espanja kaatui pilkuilla
- Puolan maajoukkueessa kuohuu! Robert Lewandowski kieltäytyy pelaamasta
- Ranska kaatoi Saksan Kylian Mbappén johdolla
- Cristiano Ronaldolta toivomus Lamine Yamalin hyvinvoinnin puolesta – ”Hänen täytyy saada olla rauhassa”
- Kommentti: Huomenna on ottelu, jota ei pitäisi pelata ollenkaan
- Hollantilainen toimittaja Ronald Koemanille: yhdelle Huuhkajien pelaajalle saatava Hollannin passi
- Puolan maajoukkueessa kuohuu! Robert Lewandowski kieltäytyy pelaamasta
- Hitti vai huti? AS Roma vaihtoi logoaan – soutaa valtavirtaa vastaan
- Lukas Hradecky täräytti asemastaan Bayer Leverkusenissa: ”Jos tulee ainutlaatuinen tarjous…”
- Toni Koskela moitti Suomen puolustajia Ylellä: ”Mun mielestä ihan käsittämätöntä”
- Portugali toista kertaa Nations Leaguen voittoon – Espanja kaatui pilkuilla
- Virallista: Lucas Bergström jättää Chelsean
- Cristiano Ronaldolta vahvistus seurauransa tulevaisuudesta: ”Mikään ei ole muuttunut”