UEFA kaavailee rangaistuksia Superliiga-seuroille – Aleksander Ceferin: ”Heidän on kärsittävä tekojensa seuraukset”
Kuva: Getty Images
The Guardianin saamien tietojen mukaan UEFA on rankaisemassa kaikkia 12 seuraa, jotka ilmoittautuivat viime sunnuntaina nopeasti kaatuneen Euroopan Superliigan perustajaseuroiksi.
UEFA:n presidentti Aleksander Ceferin on puolestaan vahvistanut slovenialaisen verkkosivuston 24UR:n tuoreessa haastattelussa, etteivät Superliigaan osallistuneet seurat selviä kuohuttaneesta tempauksestaan ilman seurauksia.
– Meidän puolellamme on 244 seuraa Euroopan 247 jalkapalloseurasta. Odotamme heidän (Superliiga-seurojen) ymmärtävän virheensä ja kärsimään tekojensa seuraukset, kertoi Ceferin.
– Siitä on hetki kulunut, kun viimeksi todistin tällaisen salaliiton tapahtuvan. Kuulin ajoittain huhuja siitä, että jotain olisi tapahtumassa, mutta olin naiivi.
– En olisi voinut uskoa, että ne ihmiset, keiden kanssa juttelin tulevaisuudestamme päivittäin, kaavailivatkin oikeasti tällaisia asioita selkiemme takana.
– Voin yhä istua kaikkien [seurajohtajien] vieressä, mutta olen asettanut istumajärjestyksen organisoimiimme otteluihin voidakseni istua hieman etäämmällä tietyistä ihmisistä.
– Itse asiassa, jos mikään seura haluaa pelata kilpailussamme, on heidän lähestyttävä meitä, jonka jälkeen käsittelemme tapahtuneen. En kuitenkaan halua mennä tässä yksityiskohtiin, sillä neuvottelemme yhä asianajajien kanssa.
[readmore from=Euroopan-Superliiga]
– Sanoisin, että englantilaisseurat tekivät kuitenkin hyvän päätöksen. Tulemme ottamaan [rangaistusten saralla] huomioon, että he myönsivät virheensä ja toimineensa väärin. Me kaikki teemme virheitä.
– UEFA:n ovet ovat auki, mutta samaan aikaan kaikkien on kärsittävä tekojensa seuraukset.
– Näen, että kaikki seurat voivat yhä olla osa UEFA:a. Minä henkilökohtaisesti en tule olemaan enää missään väleissä tiettyjen ihmisten kanssa, mutta osaan erottaa sen muista asioista.
Understand that Uefa is now considering imposing sanctions on the 12 clubs involved in the failed attempt to establish a breakaway European Super League. Story soon @guardian_sport
LUE MYÖS:
- Virallista: Leo Waltan valmentaja sai potkut
- Portugali päihitti Norjan Kansojen liigassa – Cristiano Ronaldo jätettiin penkille
- Irlannilta näkyvä kannanotto Israel-ottelussa – surunauhat Gazan uhreille
- Huolestuttavaa: Kansojen liigassa jälleen runsaasti loukkaantumisia
- Peli poikki, shotti huiviin ja tuoppi käteen – Werder Bremenin legendojen ottelussa oli mielenkiintoinen väliaika
- Lamine Yamal kommentoi jälleen Ballon d’Oria: ”Olen pelaaja, joka…”
- Harvinainen tapaus: aussimies teki taas maalin Intialle
- Pelaaja aiheutti kaksi punaista korttia – syynä hiukset
- Toimittaja: Lionel Scalonin tulevaisuus ratkeamassa
- Valehteliko media? Israelin pelaajan maalituuletusta tulkittiin väärin tahallaankin
- Lähde: Suomalaislupaus myytiin MLS:ään – pelaaja kieltäytyi ja siirto kariutui
- Portugali päihitti Norjan Kansojen liigassa – Cristiano Ronaldo jätettiin penkille
- Peli poikki, shotti huiviin ja tuoppi käteen – Werder Bremenin legendojen ottelussa oli mielenkiintoinen väliaika
- Koronakohu kasvaa – jo toinen pelaaja ulos maajoukkueesta
- Lamine Yamal paljasti, mitä sanoi Lionel Messille MM-finaalin jälkeen
- Romano: Mo Salah saa rinnalleen maailmanmestarin – yllättävä diili valmis
- Irlannilta näkyvä kannanotto Israel-ottelussa – surunauhat Gazan uhreille
- Lamine Yamal kommentoi jälleen Ballon d’Oria: ”Olen pelaaja, joka…”
- Huolestuttavaa: Kansojen liigassa jälleen runsaasti loukkaantumisia
- Valehteliko media? Israelin pelaajan maalituuletusta tulkittiin väärin tahallaankin