Nyt se on lähes varmaa: Näitä pelaajia ei nähdä Huuhkajien EM-kisakoneessa
Kuva: Juha Tamminen
Huuhkajien päävalmentaja Markku Kanerva nimesi keskiviikkona EM-leiriryhmänsä. Katso nimetty ryhmä täältä.
Lopullinen EM-kisajoukkue julkaistaan 1. kesäkuuta.
Robert Taylor, Jukka Raitala, Joona Toivio ja Robin Lod eivät ole mukana leiriryhmässä seurajoukkuekiireidensä vuoksi.
EM-kisapaikan varmistumisen jälkeen muun muassa Perparim Hetemajn, Niklas Moisanderin ja Roman Eremenkon tilanteista on puhuttu paljon. Hetemaj ja Moisander ovat jo lopettaneet maajoukkueuransa. Eremenko on sen sijaan nähty edellisen kerran Huuhkajien paidassa syksyllä 2016.
Kolmikko ei ole mukana Kanervan nimeämässä listassa ja siten on hyvin todennäköistä, ettei heitä nähdä kesän EM-lopputurnauksessa.
Tiistaina nimetty ryhmä ei ole lopullinen joukkue, joten toukokuun lopun aikana saatetaan nähdä yllätyksiäkin esimerkiksi loukkaantumisten vuoksi, mutta tällä hetkellä näyttää siltä, ettei entisiä Huuhajat-konkareita nähdä kisoissa.
Huuhkajat kohtaa harjoitusottelussa Ruotsin 29. toukokuuta. Kesäkuun alussa Viro vierailee Huuhkajien isännöitävänä Helsingissä. EM-lopputurnaus potkaistaan Huuhkajien osalta käyntiin 12. kesäkuuta Tanska-ottelulla.
LUE MYÖS:
- Yllätys: Tällaista roolia Zinedine Zidane kaavailee Kylian Mbappélle
- KuPS-pelaaja teki äärimmäisen harvinaisen maalin – nämä muistetaan aina
- Suosio lähes kuin Martalla – yliopistopelaaja vetoaa miehiin
- Erikoiset videot leviävät: EA Sports FC 27 -pelissä yllättäviä bugeja
- Cristiano Ronaldon lähin uhkaaja on pulassa – tilasto paljastaa totuuden tuloskunnosta
- Suru-uutinen: Inter-legenda on kuollut
- Entiselle Arsenal-kapteenille ”unelmapesti”
- Onko tässä mitään järkeä? Harry Kane pani historiakirjat uusiksi
- Jussi Leppälahti tuimana: ”Ehkä pienen kritiikin siemenen heitän tuohon Veikkausliigan jatko-ohjelmaan”
- Tragikoominen näky – IFK Mariehamnin toppari miinoitti joukkueensa loppukauden
- Onko tässä mitään järkeä? Harry Kane pani historiakirjat uusiksi
- Tragikoominen näky – IFK Mariehamnin toppari miinoitti joukkueensa loppukauden
- Jussi Leppälahti tuimana: ”Ehkä pienen kritiikin siemenen heitän tuohon Veikkausliigan jatko-ohjelmaan”
- Lukas Hradeckyn pomo: En ole tyytyväinen
- 17-vuotias keskikenttäpelaaja tekee IFK Mariehamnin maalit – ”On kyllä aika poikkeuksellinen talentti”
- Katso: Espanjan joukkue nimetty Pikkuhuuhkajat-otteluun – suurseurojen nuorukaiset Tammelaan
- Luis de la Fuente nimesi ensimmäisen ryhmänsä MM-kullan jälkeen – kaksi uutta kasvoa mukaan
- Kuka Pohjanpalo? Norjalaishyökkääjä loistaa yllättäen Palermon kuumimpana maalipyssynä
- Entiselle Arsenal-kapteenille ”unelmapesti”
- Suru-uutinen: Inter-legenda on kuollut