Suomi – Viro: Avainpelaajat kentälle
Kuva: Juha Tamminen
Harjoitusottelu
Suomi – Viro
Perjantai 04.06. klo 19:00
Huuhkajat viimeistelee EM-kisakuntoaan harjoitusottelulla Viroa vastaan. Virolla ei kisoihin asiaa ollut, joten se tyytyy sparraajan rooliin ja ottaa tämän harjoitusottelun kehittymisen kannalta. Huuhkajille Viro on sopiva vastus tähän saumaan – joukkue kaipaa onnistumisia, joiden kautta päästään optimaaliseen kisafiilikseen.
Ruotsi-otteluun verrattuna tämä koitos tulee olemaan siinä mielessä erilainen, että tähän mennessä loputkin joukkueen jäsenet ovat päässeet kustannuspaikalle, ja tässä ottelussa avainpelaajien tulee saada peliaikaa. Markku Kanerva tööttääkin kentälle melko toisenlaisen kokoonpanon verrattuna viime viikonloppuun. Mielenkiintoa herättää varmasti, miten paljon keväällä loukkaantuneet Teemu Pukki ja Joel Pohjanpalo pystyvät pelaamaan. Tämä olisi rohkaiseva signaali itse kisoihin.
Viro on perustasoltaan Suomea melko lailla kevyempi nippu, ja menestys maajoukkuetasolla on ollut kovin vaatimatonta. Nykyinen päävalmentaja Thomas Häberli on huipputasolla täysin kääntämätön kortti. Viro otti viikolla voiton niin ikään sangen vaatimattomasta Liettuasta Baltic Cupissa. Huuhkajia vastaan kyyti tulee olemaan varmasti kylmempää.
Lyö vetoa ottelusta:
Huuhkajat saa Olympiastadionille pienen määrän katsojia, jotka tulevat näkemään Huuhkajien pitävän palloa ja Viron pelaavan hyvin puolustusvoittoisesti. Tasoero tullee näkymään kentällä ja Huuhkajia roimaistaan tähän tasoituksella: Aasialainen tasoitusveto, Suomi -1.5 kertoimella 2,15. LYÖ VETO @BET 365LUE MYÖS:
Vuoden kovin tarjous: 60 kierrätysvapaata ilmaiskierrosta – vain 1 eurolla!
- Talleta 1€
- Saat heti 60 ilmaiskierrosta Reactoonz 100 -peliin!
- Ei kierrätysvaatimuksia!
- Veikkausliigaennakko 2026: VPS luottaa projektiinsa tälläkin kaudella
- U21 EM-karsinnat: Suomi-Kypros ennakko – lohkotilanne, joukkue ja tv-lähetys
- Haastattelu: FC Lahti tähtää korkealle Gonçalo Pereiran johdolla
- KuPS vahvistuu uuden Veikkausliiga-kauden alla
- Haastattelu: Teemu Pukin HJK tavoittelee mestaruutta – ”Parempi mahdollisuus kuin viime vuonna”
- Haastattelu: Gary Williamsin IFK Mariehamn ei lähde kumartelemaan – ”Olemme valmiita”
- Veikkausliigaennakko 2026: FC Lahti tutussa komennossa kauteen
- Veikkausliigaennakko 2026: IFK Mariehamn lähtee tutulla tavoitteella kauteen
- Huuhkajat taipui Kap Verdelle rangaistuspotkuilla
- Haastattelu: Jens Karlsson tuo sensaatioseuran opit Jaroon
- KuPS vahvistuu uuden Veikkausliiga-kauden alla
- José Mourinho: ”Portugali näyttää aivan tavalliselta joukkueelta ilman Cristiano Ronaldoa”
- Haastattelu: Teemu Pukin HJK tavoittelee mestaruutta – ”Parempi mahdollisuus kuin viime vuonna”
- Veikkausliigaennakko 2026: FC Lahti tutussa komennossa kauteen
- Veikkausliigaennakko 2026: IFK Mariehamn lähtee tutulla tavoitteella kauteen
- Huuhkajilla mahdollisuus pokaaliin – Lukas Hradecky yllättyi: ”On treenattu vähän pilkkuja”
- Veikkausliigaennakko 2026: TPS lähtee taistelemaan tuulimyllyjä vastaan
- Veikkausliigaennakko 2026: FF Jaro lähtee rohkeammalla lähestymistavalla kauteen
- Haastattelu: Jens Karlsson tuo sensaatioseuran opit Jaroon
- Haastattelu: TPS:n Oscar Häggström lähtee luottavaisin mielin kauteen